more_horiz
Wiadomości

Wspinaczka sportowa: polskie podium w Moskwie. Kałucka mistrzynią świata, Mirosław trzecia

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 20:20
Natalia Kałucka została w Moskwie mistrzynią świata we wspinacze sportowej na czas. 19-letnia Polka w finale pokonała reprezentującą Rosyjską Federację Wspinaczkową Juliję Kaplinę. Uznawana za faworytkę Aleksandra Mirosław zajęła trzecie miejsce.   
Aleksandra Miroslaw (z lewej) i  Ekaterina Barashchuk
Aleksandra Miroslaw (z lewej) i Ekaterina Barashchuk Foto: PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

W tej samej konkurencji brązowy medal zdobyła rekordzistka świata, Polka - Aleksandra Mirosław, która w półfinale przegrała z Kałucką.

Aleksandra Mirosław 1200.jpg
Wspinaczka sportowa na igrzyskach w Tokio

Mirosław w trakcie tego półfinałowego wyścigu popełniła błąd i nie dotarła do mety. Brąz wywalczyła, pokonując inną zawodniczkę Rosyjskiej Federacji Wspinaczkowej - Jekaterinę Baraszczuk.

Aleksandra Mirosław to rekordzistka świata, ustanowiła go podczas igrzysk w Tokio uzyskując czas  6,84 sekundy. Specjalizująca się w sprincie zawodniczka dwukrotnie (2018 i 2019) była mistrzynią świata w tej konkurencji.

W Moskwie wysoko też pozostałe Biało-Czerwone - ósma była Anna Brożek, dziewiąta Patrycja Chudziak, a dziesiąta - siostra bliźniaczka złotej medalistki, Aleksandra Kałucka.


Posłuchaj
00:48 Mirosław MŚ.mp3 - Nigdy mi się nie zdarzyło odpadnięcie od ściany - powiedziała Aleksandra Mirosław (IAR)

 

Posłuchaj
00:27 Mąż Mirosław.mp3 Mąż i trener Aleksandry Mirosław, a także kierownik polskiej ekipy w Moskwie - Mateusz Mirosław podkreśla, że był to bardzo optymistyczny występ naszych reprezentantów (IAR)

Podium z MŚ w Moskwie Podium z MŚ w Moskwie

Mistrzostwie świata we wspinacze sportowej potrwają do wtorku, ale już bez udziału Biało-Czerwonych. Dyscyplina ta zadebiutowała w programie olimpijskim na niedawnych igrzyskach w Tokio, ale w formie kombinacji, na którą składały się wspinaczka na czas i dwie konkurencje techniczne.

Na igrzyskach w Paryżu za trzy lata zostaną już rozdane dwa komplety medali - jeden we wspinaczce na czas, drugi w kombinacji dwóch technicznych konkurencji.

/red

Zobacz także

Zobacz także