X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Legenda doceniona. Tomasz Wójtowicz patronem lubelskiej hali

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 15:53
Wybitny siatkarz Tomasz Wójtowicz został patronem hali Globus w Lublinie, w której rozgrywane są najbardziej prestiżowe rozgrywki sportowe.
Tomasz Wójtowicz
Tomasz Wójtowicz Foto: PAP/Wojtek Jargiło
  • Tomasz Wójtowicz to jeden z najlepszych siatkarzy w historii. Jako pierwszy Polak znalazł się w prestiżowym Volleyball Hall of Fame
  • Legendarny siatkarz zmaga się obecnie z chorobą nowotworową 
Muserski 1200 forum.jpg
Kontrowersyjna dyskwalifikacja gwiazdy. Muserski wpadł na dopingu

"Hali Sportowo-Widowiskowej Globus zlokalizowanej przy ulicy Kazimierza Wielkiego 8 w Lublinie nadaje się imię Tomasza Grzegorza Wójtowicza" - głosi paragraf pierwszy uchwały rady miasta Lublin podjętej jednomyślnie podczas czwartkowej sesji.

Honorowy obywatel Lublina 

14 września, w Trybunale Koronnym na Starym Mieście Wójtowicz, odbierając tytuł honorowego obywatela Lublina, powiedział m.in., że honor, jaki go spotkał jest porównywalny tylko do zdobycia olimpijskiego złota, które jest uhonorowaniem sportowej kariery.Podczas tej uroczystości padła propozycja, by hali Globus nadać imię sportowca, którego postawa i sportowe osiągnięcia mogą stanowić wzór. Miejscy radni bez wahania podjęli temat, doprowadzając do jego realizacji.

Pierwszy Polak w galerii sław 

Lublinianin Tomasz Wójtowicz jest pierwszym Polakiem, który w 2002 roku wprowadzony został do panteonu siatkarskich sław, jakim jest Volleyball Hall of Fame w Holyoke w amerykańskim stanie Massachusetts, gdzie w 1895 roku William Morgan stworzył nową grę dającą początek dzisiejszej siatkówce.

To ogromne centrum sportu z pałacem siatkarskich sław. W muzealnej części tego kompleksu gromadzone są pamiątki po najlepszych siatkarzach w świecie, ich życiorysy, wywiady, nagrania oraz bogata dokumentacja fotograficzna z najważniejszych wydarzeń w tej dyscyplinie sportu.

Wójtowicz 1200.jpg
Tomasz Wójtowicz rozgrywa najważniejszy w życiu mecz. Legenda siatkówki nie traci optymizmu

Po Wójtowiczu zaszczytu wprowadzenia do panteonu siatkarskich sław doznali trzej inni Polacy - Stanisław Gościniak (2005 rok), Edward Skorek (2006) i Hubert Jerzy Wagner (2010).

Siatkarska rodzina Wójtowiczów 

Wójtowicz pochodzi z siatkarskiej rodziny, bo jego mama Bogumiła oraz tata Kazimierz uprawiali tę dyscyplinę, ojciec był później trenerem (m.in. Avii Świdnik i Legii Warszawa), a w siatkówkę grał także młodszy brat Tomasza, Wojciech.

Karierę zaczynał w lubelskim MKS, a po połączeniu z AZS występował w drugoligowym zespole MKS-AZS, z którego przeniósł się do Avii Świdnik, awansując z nią do ekstraklasy i zdobywając jedyny jak dotąd w historii seniorskiej siatkówki na Lubelszczyźnie brązowy medal.

Mistrz świata i olimpijski 

Jako zawodnik Avii trafił do prowadzonej przez Huberta Wagnera reprezentacji Polski, która w 1974 roku w Meksyku zdobyła mistrzostwo świata, a dwa lata później w Montrealu złoty medal olimpijski.

Po moskiewskich igrzyskach olimpijskich (1980), gdzie Polska zajęła czwarte miejsce, Tomasz Wójtowicz m.in. zdobywał z Legią Warszawa mistrzostwo Polski, a później przez osiem lat grał w klubach włoskich, mając m.in. znaczny udział w wywalczeniu przez Parmę pierwszego klubowego Pucharu Europy w 1985 roku. W tamtych latach uznawany był za najlepszego atakującego na świecie. W reprezentacji Polski zaliczył 325 występów.

W ogłoszonym w 2000 roku przez Międzynarodową Federację Siatkówki (FIVB) plebiscycie na najlepszego siatkarza XX wieku, Wójtowicz znalazł się w finałowej ósemce. Zwycięstwo przypadło Amerykaninowi Karchowi Kiraly'emu.

Legenda walczy z chorobą 

W lutym tego roku Tomasz Wójtowicz został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a w marcu rada miasta podjęła uchwałę o nadaniu mu honorowego obywatelstwa Lublina.

Od półtora roku zmaga się z chorobą nowotworową, ale w środę pojawił się w hali Globus, gdzie po raz pierwszy w historii w jednym miejscu, jednego dnia rozgrywane były mecze o Superpuchar Polski siatkarek i siatkarzy.

Czytaj także:

/empe 

Zobacz więcej na temat: SPORT Siatkówka Lublin

Czytaj także

Superpuchar Polski siatkarzy: mistrz PlusLigi bezlitosny. Jastrzębski Węgiel rozbił ZAKSĘ w Lublinie

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 22:40
W meczu o siatkarski Superpuchar Polski mistrz PlusLigi Jastrzębski Węgiel rozbił w Lublinie triumfatora Ligi Mistrzów Grupę Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:0. To pierwsze tego typu trofeum w historii JW. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Superpuchar Polski siatkarek: thriller w Lublinie dla Developresu Rzeszów. Chemik Police bez trofeum

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 20:10
Siatkarki Developresu Bella Dolina Rzeszów pokonały w Lublinie po tie-breaku mistrza kraju Grupę Azoty Chemik Police (3:2) w meczu o Superpuchar Polski. To pierwsze trofeum w historii klubu z Podkarpacia. 
rozwiń zwiń