MŚ w boksie: Durkacz wyeliminowany w 1/8 finału. W turnieju został już tylko jeden Polak

2021-11-01, 16:00

Damian Durkacz. Foto: PAP/Leszek Szymański

Rywalizujący w kategorii 67 kg Damian Durkacz przegrał z Kazachem Abyłajchanem Żusupowem 0:5 i odpadł w 1/8 finału rozgrywanych w Belgradzie mistrzostw świata w boksie. W turnieju pozostał już tylko jeden Polak - Sebastian Wiktorzak.

22-letni Durkacz, olimpijczyk z Tokio, według wszystkich sędziów był słabszy od dwa lata starszego rywala. Czterech arbitrów punktowało 30-27, a jeden 29-28 na korzyść silniejszego fizycznie Kazacha.

Polak tylko na początku drugiej rundy przejął inicjatywę, ale Żusupow, uczestnik igrzysk w Rio de Janeiro w 2016 roku, umiejętnie go kontrował, jego ciosy były bardziej precyzyjne i częściej dochodziły celu.

Zawodnik Concordii Knurów, który w pierwszym pojedynku pokonał Ormianina Gurgena Madojana 4:1, był przedostatnim biało-czerwonym, jaki pozostał w turnieju w stolicy Serbii.

We wtorek o awans do strefy medalowej powalczy Sebastian Wiktorzak w kat. 86 kg. We wtorek rywalem 24-letniego zawodnika BKS Skorpion Szczecin, który w Belgradzie wygrał już dwa pojedynki, będzie Brazylijczyk Keno Machado. 21-latek z Bahii to srebrny medalista Igrzysk Panamerykańskich z 2019 i triumfator Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich z 2018. W tegorocznych igrzyskach w Tokio odpadł w ćwierćfinale.

Ostatnim Polakiem, który stał na podium MŚ był w 2003 roku Aleksy Kuziemski, który w Bangkoku wywalczył brąz w kat. 81 kg.

Pozostałych sześciu biało-czerwonych odpadło w 1/16 finału. Pierwsze walki w imprezie przegrali: Jakub Słomiński (48 kg), Paweł Brach (57 kg), Dominik Kida (71 kg), Daniel Adamiec (80 kg), Mateusz Bereźnicki (92 kg), i Oskar Safaryan (+92 kg).

Mistrzostwa globu potrwają do soboty. Zwycięzcy 13 kategorii wagowych mogą liczyć na nagrody w wysokości 100 tys. dol., wicemistrzowie świata otrzymają po 50 tys., a brązowi medaliści - po 25 tys.