Liga Europy: Legia - Napoli. Miłe złego początki, mistrzowie Polski otrzymali bolesną lekcję

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 20:40
Piłkarze Legii Warszawa przegrali u siebie z SSC Napoli 1:4 w meczu czwartej kolejki grupy C piłkarskiej Ligi Europy. Mistrzowie Polski prowadzili po pierwszej połowie, ale druga odsłona gry była w ich wykonaniu katastrofalna.
Luquinhas (po prawej) w walce o piłkę
Luquinhas (po prawej) w walce o piłkęFoto: PAP/Leszek Szymański
  • Legia ma w dorobku sześć punktów w tabeli grupy C. Napoli, dzięki wygranej, jest o punkt lepsze
  • Dla nowego trenera warszawian Marka Gołębiewskiego był to debiut w europejskich pucharach
Legia 1200 f
Liga Europy: Legia w "czarnych koszulach" w meczu z Napoli. "Pod żałobny nastrój"

Legia przegrała aż osiem z jedenastu meczów PKO BP Ekstraklasy i znajduje się w strefie spadkowej w krajowej lidze. Fatalna gra kosztowała posadę trenera Czesława Michniewicza. Jego następcą został Marek Gołębiewski, który dotąd prowadził drużynę rezerw warszawskiego klubu.

Czwartkowy mecz był dla Gołębiewskiego trzecim w roli trenera mistrzów Polski, a pierwszym w europejskich pucharach.

00:47 Legia SSC Napoli relacja Andrzej Janisz cz.1.mp3 Relacja Andrzeja Janisza z meczu Legia - SSC Napoli cz. 1 (Jedynka)

Szanse legionistów w starciu z liderem Serie A nie były oceniane wysoko, choć szkoleniowiec gości Luciano Spalletti nie mógł skorzystać z czterech ważnych piłkarzy. Do stolicy Polski nie przyjechali Lorenzo Insigne, Victor Osimhen, Fabian Ruiz i Mario Rui.

Do przerwy było sensacyjnie

Mecz w Warszawie zaczął się sensacyjnie. Napoli miało inicjatywę, ale to Legia wyszła na prowadzenie. W 10. minucie indywidualną akcją na lewej stronie popisał się Filip Mladenović. Serb zagrał do Mahira Emreliego, a napastnik gospodarzy otworzył wynik meczu, wprowadzając w euforię stołeczną publiczność.

Jak się okazało, był to jedyny celny strzał legionistów w meczu. Do przerwy mistrzowie Polski potrafili jednak prowadzić. Napoli przeważało, ale grało dość wolno i schematycznie. W szeregach gości wyróżniał się Piotr Zieliński. Reprezentant Polski był najbliżej wyrównania - w 17. minucie trafił jednak w poprzeczkę.

00:47 Legia SSC Napoli relacja Andrzej Janisz cz.2.mp3 . Relacja Andrzeja Janisza z meczu Legia - SSC Napoli cz. 2 (Jedynka)

Pogrom po przerwie

Niestety, w drugiej połowie warszawianie otrzymali lekcję gry w piłkę nożną. Co ciekawe, tuż po wznowieniu gry mogli jednak objąć prowadzenie. Strzał Yuriego Ribeiro zatrzymał się jednak na słupku. Później na placu gry dominowali już tylko przyjezdni.

Fatalnie spisał się Josue. Portugalski pomocnik Legii nie grał źle, ale sprokurował dwa rzuty karne, po których Napoli trafiło do siatki. W 51. minucie wyrównał Zieliński.

Piłkarze z południa Italii wyszli na prowadzenie w 75. minucie. Efektownym strzałem popisał się Dries Mertens.

Nie było to jednak ostatnie słowo neapolitańczyków.

W 79. minucie Andrea Petagna wyłożył piłkę Hirvingowi Lozano, a Meksykanin po prostu nie miał prawa nie trafić. Wynik ustalił w końcówce regulaminowego czasu gry Adam Ounas.

Rezerwowy Napoli przed oddaniem strzału wprost ośmieszył Mateusza Wieteskę i Artura Jędrzejczyka.

Napoli wyprzedziło Legię

SSC Napoli powiększyło dorobek do siedmiu punktów i objęło prowadzenie w tabeli grupy C. Legia, która była dotychczas liderem, zgromadziła sześć.

W drugim meczu tej grupy Leicester City zremisowało ze Spartakiem Moskwa 1:1. Zespół z Anglii ma na koncie pięć, a rosyjski klub - cztery punkty.

02:57 Legia SSC Napoli relacja Andrzej Janisz podsumowanie Relacja Andrzeja Janisza z meczu Legia - SSC Napoli - podsumowanie (Jedynka)

Legia Warszawa - SSC Napoli 1:4 (1:0).

Bramki: dla Legii - Mahir Emreli (10); dla Napoli - Piotr Zieliński (51-karny), Dries Mertens (75-karny), Hirving Lozano (79), Adam Ounas (90).

Sędzia: Lawrence Visser (Belgia). Widzów: 28 000.

Legia Warszawa: Cezary Miszta - Mattias Johansson, Mateusz Wieteska, Artur Jędrzejczyk - Yuri Ribeiro, Josue, Bartosz Slisz (70. Andre Martins), Filip Mladenović - Lirim Kastrati (67. Ernest Muci), Mahir Emreli (80. Rafael Lopes), Luquinhas.

SSC Napoli: Alex Meret - Giovanni Di Lorenzo, Amir Rrahmani, Kalidou Koulibaly, Juan Jesus - Andre-Frank Zambo Anguissa, Diego Demme (65. Stanislav Lobotka), Piotr Zieliński (73. Dries Mertens), Eljif Elmas (65. Matteo Politano) - Hirving Lozano (83. Adam Ounas), Andrea Petagna (83. Alessandro Zanoli).

Wyniki 4. kolejki i tabele piłkarskiej Ligi Europy:

grupa A
Olympique Lyon - Sparta Praga 3:0 (0:0)
Broendby Kopenhaga - Rangers FC 1:1 (1:0)

AS Monaco - PSV Eindhoven 0:0
Real Sociedad San Sabastian - Sturm Graz 1:1 (0:1)
1. AS Monaco 4 2 2 0 4-2 8
2. Real Sociedad 4 1 3 0 5-4 6
3. PSV Eindhoven 4 1 2 1 7-5 5
4. Sturm Graz 4 0 1 3 2-7 1

grupa C

Legia Warszawa - SSC Napoli 1:4 (1:0)
Leicester City - Spartak Moskwa 1:1 (0:0)
1. SSC Napoli 4 2 1 1 11-6 7
2. Legia Warszawa 4 2 0 2 3-7 6
3. Leicester City 4 1 2 1 7-7 5
4. Spartak Moskwa 4 1 1 2 7-8 4

grupa D

Olympiakos Pireus - Eintracht Frankfurt 1:2 (1:1)
Royal Antwerpia - Fenerbahce Stambuł 0:3 (0:3)
1. Eintracht Frankfurt 4 3 1 0 7-3 10 - awans
2. Olympiakos Pireus 4 2 0 2 7-6 6
3. Fenerbahce Stambuł 4 1 2 1 6-6 5
4. Royal Antwerpia 4 0 1 3 3-8 1

grupa E

Galatasaray Stambuł - Lokomotiw Moskwa 1:1 (1:0)
Olympique Marsylia - Lazio Rzym 2:2 (1:1)
1. Galatasaray Stambuł 4 2 2 0 3-1 8
2. Lazio Rzym 4 1 2 1 4-3 5
3. Olympique Marsylia 4 0 4 0 3-3 4
4. Lokomotiw Moskwa 4 0 2 2 2-5 2

grupa F

SC Braga - Łudogorec Razgrad 4:2 (3:1)
Crvena Zvezda Belgrad - FC Midtjylland 0:1 (0:0)
1. SC Braga 4 3 0 1 9-5 9
2. Crvena Zvezda Belgrad 4 2 1 1 4-3 7
3. FC Midtjylland 4 1 2 1 4-5 5
4. Łudogorec Razgrad 4 0 1 3 3-7 1

grupa G

Bayer Leverkusen - Betis Sewilla 4:0 (1:0)
Ferencvaros Budapeszt - Celtic Glasgow 2:3 (1:2)

20:39

KONIEC MECZU - ZASŁUŻONE I WYSOKIE ZWYCIĘSTWO NAPOLI.

LEGIA TRACI PROWADZENIE W GRUPIE C LIGI EUROPY.

My już dziękujemy Państwu za śledzenie naszej relacji.

20:39

90+4. minuta - Niecelny strzał Politano z dystansu.

20:37

90+3. minuta - Miszta jeszcze ratuje Legię...

20:36

90. minuta - Sędzia dolicza jeszcze pięć minut...

20:34

90. minuta - Adam Ounas dobija Legię - 1:4.

Cóż za akcja Algierczyka! Piłkarz Napoli zabawił się z Wieteską i Jędrzejczykiem...

20:32

88. minuta - Koulibaly doszedł do pozycji strzeleckiej po rzucie wolnym. Miszta obronił jednak strzał Senegalczyka.

20:28

84. minuta - Zablokowany strzał Muciego z dystansu.

20:26

82. minuta - Ufff, mogło być 1:4. Lozano pomylił się jednak w sytuacji sam na sam z Misztą.

Kolejne zmiany w szeregach Napoli. Alessandro Zanoli zastępuje Andreę Petagnę, natomiast Adam Ounas wchodzi za Hirvinga Lozano.

20:24

80. minuta - Zmiana w Legii. Rafael Lopes zastępuje strzelca bramki Emreliego.

Czy okaże się dżokerem w talii trenera Gołębiewskiego?

20:23

79. minuta - Koniec nadziei Legii - 1:3.

Petagna znalazł się w polu karnym. Włoch wyłożył piłkę Lozano, a ten skierował ją do siatki.

20:19

75. minuta - 1:2 - Napoli obejmuje prowadzenie.

Piękne uderzenie Driesa Mertensa - a'la Panenka. Miszta był bez szans.

20:18

74. minuta - Co za nieodpowiedzialność Josue...

Drugi rzut karny sprokurowany przez Portugalczyka.

Piłkarz Legii chciał wybić piłkę przewrotką, ale trafił w rękę Politano. Josue otrzymał jeszcze żółte kartkę.

20:16

73. minuta - Wyróżniający się w ekipie gości Piotr Zieliński opuszcza boisko.

Polaka zastępuje Dries Mertens.

20:15

71. minuta - Zieliński prostopadle zagrał do Petagni, ale dobra interwencja Wieteski zażegnała niebezpieczeństwo.

20:14

70. minuta - Kolejna zmiana w drużynie gospodarzy.

Andre Martins zastąpił Bartosza Slisza.

20:12

68. minuta - Żółta kartka dla Artura Jędrzejczyka. Kapitan Legii ostro potraktował biegnącego z kontrą Lozano.

20:10

67. minuta - Zmiana też w Legii. Ernest Muci zastępuje bezbarwnego Lirima Kastratiego.

20:09

65. minuta - Dwie zmiany w ekipie gości.

Stanislav Lobotka zmienia Diego Demme, a Matteo Politano zastępuje Elijfa Elmasa.

20:08

64. minuta - Zieliński dograł do Elmasa, który został zablokowany.

20:07

62. minuta - Na murawie leży Josue. Pomocnik Legii ucierpiał w starciu z Kalidou Koulibaly'm.

Na szczęście, piłkarz będzie mógł kontynuować grę.

20:02

59. minuta - Świetna interwencja Miszty po dograniu Di Lorenzo z prawej strony.

20:00

56. minuta - Lewą stroną znowu szarżował Mladenović, lecz Lozano zdołał go dogonić i wybić piłkę na aut.

19:58

54. minuta - Youri sfaulowany przez Elmasa.

Żółta kartka dla Macedończyka.

19:56

52. minuta - Strzelał Petagna, który wygrał pojedynek z Wieteską. Miszta interweniował jednak bardzo dobrze.

W roli podającego znowu wystąpił Zieliński.

19:55

51. minuta - 1:1. Piotr Zieliński wykorzystuje rzut karny!

Pewny strzał polskiego pomocnika.

19:53

49. minuta - Rzut karny dla Napoli!

Elmas odegrał do Zielińskiego, a Polak był faulowany przez Josue.

19:50

46. minuta - Ależ była szansa dla Legii!

Yuri Ribeiro podłączył się do akcji i uderzył w słupek!

Dobitka Emreliego nie była już najlepsza.

19:49

Piłkarze wracają na murawę. Zaczynamy 2. połowę!

19:34

KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY!

LEGIA SENSACYJNIE PROWADZI Z NAPOLI 1:0.

My wracamy z naszą relacją za kwadrans.

19:33

45+1. minuta  - Zieliński znowu groźnie wrzucał z rzutu rożnego. Żaden z piłkarzy Napoli nie zdołał jednak oddać strzału, a Miszta złapał piłkę.

19:32

45. minuta - Belgijski arbiter doliczył dwie minuty do pierwszej połowy.

19:30

44. minuta - Wreszcie jakaś szybsza akcja gości. Strzał Petagni trafił jednak w nogi Mateusza Wieteski.

19:26

40. minuta - Legia wyszła z kontrą, jednak Mladenović zdecydował się na indywidualne rozwiązanie akcji.

Piłka po strzale Serba poszybowała nad poprzeczką.

19:23

37. minuta - Lozano znowu szarżował, jednak Mladenović potrafił go powstrzymać.

19:21

35. minuta - Cały czas w posiadaniu piłki utrzymują się goście.

Trener Luciano Spalletti nie jest jednak zadowolony z gry podopiecznych. Włocha irytuje zbyt długie rozgrywanie piłki.

19:15

30. minuta - Niecelny strzał Lozano zza pola karnego.

19:15

29. minuta - Rzut wolny dla Napoli z dobrej pozycji.

Strzał Zielińskiego odbił się od muru i wyszedł na rzut rożny.

19:11

25. minuta - Brawo, Cezary Miszta!

Młody bramkarz Legii broni strzał Elijfa Elmasa. Macedończyk znalazł się w dobrej sytuacji po zgraniu piłki przez Petagnę.

19:10

24. minuta - Anguissa strzelał z dystansu, lecz został zablokowany.

19:06

20. minuta - Teraz w polu karnym szarżował Lozano, ale Meksykanin kopnął bardzo niedokładnie.

19:05

18. minuta - Znowu było groźnie. Na szczęście, Miszta złapał piłkę po rzucie rożnym.

19:03

17. minuta - Ależ szczęście mieli legioniści!

Diego Demme zagrał do Zielińskiego, a Polak uderzył w poprzeczkę bramki gospodarzy!

Dobitka "Ziela" poszybowała nad poprzeczką.

19:02

16. minuta - Teraz to Di Lorenzo sfaulował Mladenovicia i Legia miała rzut wolny z dogodnej pozycji.

Z wrzutki Josue nic jednak nie wyszło.

19:00

14. minuta - Nieudana wrzutka Piotra Zielińskiego ze stałego fragmentu gry.

18:59

12. minuta - Napoli od razu chce odpowiedzieć.

Giovanni Di Lorenzo szarżował na prawym skrzydle i został nieprzepisowo zatrzymany przez Mladenovicia.

Będzie rzut wolny.

18:56

10. minuta - GOOOOOOOOOL! 1:0 DLA LEGII!

MAHIR EMRELI TRAFIA DO SIATKI! PIĘKNA AKCJA WARSZAWIAN!

Akcję zaczął Josue, który znakomicie wypatrzył Filipa Mladenovicia. Serb wpadł w pole karne, minął Franka Zambo Anguissę, po czym odegrał z lewej strony, a akcję wykończył Emreli.

Azer pewnym strzałem pokonał Aleksa Mereta.

18:54

8. minuta - Andrea Petagna nie doszedł do piłki po długim zagraniu od Hirvinga Lozano.

Futbolówka w rękach Cezarego Miszty.

18:53

7. minuta - Napoli wciąż trzyma inicjatywę, ale, póki co, nie przekłada się to na dogodne sytuacje.

Legioniści agresywni i zdecydowani w pressingu. Oby tak dalej.

18:51

5. minuta - Mateusz Wieteska wybił piłkę głową i oddalił zagrożenie po rzucie rożnym wykonywanym przez Piotra Zielińskiego.

18:49

3. minuta - Było groźnie w polu karnym Napoli!

Akcję zaczął Bartosz Slisz, a w szesnastce szarżował Lirim Kastrati.

Mahir Emreli nie zdołał jednak dojść do pozycji strzeleckiej.

18:48

1. minuta - Spokojny początek, choć przy piłce utrzymywali się goście.

18:46

18.46 - Zaczynamy! Belgijski sędzia Lawrence Visser rozpoczął mecz!

Na pierwszy gwizdek musieliśmy chwilę poczekać ze względu na zadymienie z rac odpalonych przez warszawskich fanów.

18:43

18.43 - 28 tysięcy kibiców na trybunach stadionu Legii.

Wspaniała atmosfera i gorący doping - tego możemy być pewni. Jak będzie z grą?

18:42

18.41 - Piłkarze wychodzą na murawę.

Czy kibice licznie zgormadzeni przy ulicy Łazienkowskiej pomogą legionistom?

18:37

18.37 - Trener gości Luciano Spalletti z różnych powodów nie może dzisiaj skorzystać z Victora Osimhena, Lorenzo Insigne, Fabiana Ruiza i Mario Ruiego.

Szkoleniowiec Legii Marek Gołębiewski po raz pierwszy poprowadzi natomiast zespół w europejskich pucharach.

18:35

18.35 - W jakich składach zagrają obie drużyny? W ekipie gości brakuje kilku gwiazd.

Legia Warszawa: Cezary Miszta - Matthias Johansson, Mateusz Wieteska, Artur Jędrzejczyk - Yuri Ribeiro, Josue, Bartosz Slisz, Filip Mladenović - Lirim Kastrati, Mahir Emreli, Luquinhas.

SSC Napoli: Alex Meret - Giovanni Di Lorenzo, Amir Rrahmani, Kalidou Koulibaly, Juan Jesus - Frank Zambo Anguissa, Diego Demme, Elijf Elmas, Piotr Zieliński - Hirving Lozano, Andrea Petagna.

18:32

18.32 - Legia wciąż jest liderem grupy C.

Warszawianie mają sześć punktów - dwa więcej od Napoli i Leicester City. Spartak Moskwa traci do mistrzów Polski trzy "oczka".

Klub z południa Włoch przed dwoma tygodniami pewnie wygrał jednak z Legią 3:0. Jak będzie tym razem?

18:30

18.30 - Witamy i zapraszamy do śledzenia naszej relacji z meczu czwartej kolejki piłkarskiej Ligi Europy.

Legia Warszawa podejmuje SSC Napoli. Początek meczu już za kwadrans!