FIS Cup: polski talent skacze daleko. Jan Habdas na podium w Falun

2021-11-14, 18:40

Jan Habdas . Foto: Forum/Reuters/Marcin Szkodzinski

17-letni Jan Habdas, który był rewelacją niedawnych mistrzostw Polski w skokach narciarskich, utrzymuje formę. W niedzielę reprezentant Polski zajął drugie miejsce w konkursie FIS Cup w szwedzkim Falun.

• Habdas dobrze spisał się już w sobotę, gdy zajął czwarte miejsce. Dzień później wskoczył na podium FIS Cup
  • Zawody w Falun były pierwszą w sezonie okazją do rywalizacji na śniegu z zawodnikami z innych krajów

PŚ w narciarstwie alpejskim: Maryna Gąsienica-Daniel tuż za pierwszą dziesiątką

Październikowe letnie mistrzostwa Polski, które rozegrano na Średniej Krokwi w Zakopanem, przyniosły efektowne zwycięstwo Piotra Żyły. Innym bohaterem konkursu był jednak niespełna 18-letni Jan Habdas, który w obu seriach skakał na poziomie najlepszych i ostatecznie zajął szóste miejsce.

Okrzyknięty jednym z największych talentów polskich skoków zawodnik wciąż znajduje się w dobrej formie. W sobotę i niedzielę wziął udział w konkursach FIS Cup w szwedzkim Falun. Zawody rozegrane w ramach cyklu określanego "trzecią ligą skoków narciarskich" były pierwszą okazją do rywalizacji z zawodnikami z innych państw na śniegu.

Do zwycięstwa zabrakło niewiele

W sobotę Habdas spisał się dobrze, zajmując czwarte miejsce i tracąc ledwo 0,4 punktu do podium. Dzień później skoczek LKS Klimczok Bystra zajął drugie miejsce!

W pierwszej próbie Habdas skoczył 98,5 metra, co dało mu szóstą lokatę. Druga seria nie przyniosła jednak aż tak dalekich skoków - 94,5 m Polaka było drugą notą rundy finałowej i pozwoliło mu zająć drugie miejsce.

PŚ w skokach: Michal Doleżal ogłosił skład Polaków na zawody w Niżnym Tagile

Punkty zdobyli wszyscy startujący Polacy. Szósty był Arkadiusz Jojko (95 m i 92 m), 16. miejsce zajął Klemens Joniak (91,5 m i 90,5 m). Na 22. pozycji zmagania ukończył Szymon Jojko (90,5 m i 88 m). 24. był Szymon Zapotoczny (91,5 m i 86,5 m), a Adam Niżnik zajął 30. miejsce (90,5).

Wygrał Austriak Maximilian Ortner, który wyprzedził Habdasa o 1,3 pkt. Zwycięzca osiągnął 99 i 92 m.

Poskacze w Wiśle?

Jan Habdas nie znalazł się w gronie wybrańców trenera Michala Doleżala na inaugurujące sezon Pucharu Świata konkursy w Niżnym Tagile (20-21 listopada). Tak dobra forma może jednak umożliwić 17-latkowi miejsce w tzw. grupie krajowej na zawody w Wiśle (4-5 grudnia).