Turniej Czterech Skoczni: kolejne nieudane zawody Polaków. Tylko Piotr Żyła nie zawiódł w Ga-Pa

2022-01-01, 16:06

Piotr Żyła zajął 11. miejsce w Ga-Pa. Foto: PAP/EPA/PHILIPP GUELLAND

Ryoyu Kobayashi wygrał zawody na Grosse Olympiaschanze w Garmisch-Partenkirchen. Najlepiej z Polaków zaprezentował się Piotr Żyła, który zajął 11. miejsce. Do drugiej serii awansowało tylko dwóch Biało-Czerwonych - poza Żyłą po punkty Pucharu Świata sięgnął jedynie Jakub Wolny (23. lokata).

Portal PolskieRadio24.pl przygotował serwis specjalny. Relacje na żywo z konkursów, analizy, wywiady, klasyfikacja generalna Pucharu Świata w skokach narciarskich w sezonie 2021/2022 - zapraszamy na stronę skokinarciarskie​.polskieradio24.pl

Do konkursu w Ga-Pa awansowali wszyscy reprezentanci Polski - Piotr Żyła, Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Paweł Wąsek, Andrzej Stękała i Jakub Wolny. Najwyżej uplasował się Żyła, który zajął piątą lokatę.

Żyle najlepiej poszło również w pierwszej serii, w której zajął 10. miejsce (135,5 m). Awans wywalczył również Jakub Wolny (127 m), który pozytywnie zaskoczył, eliminując faworyzowanego Austriaka Manuela Fettnera. Znacznie poniżej oczekiwań wypadli z kolei Andrzej Stękała i Paweł Wąsek (34. miejsce), Dawid Kubacki (38.) oraz Kamil Stoch (47.).

W drugiej odsłonie konkursu znaczny awans zaliczył Jakub Wolny. Po skoku na 132,5 m Polak poprawił swoją lokatę o kilka "oczek" i zajął 23. miejsce. Tuż poza pierwszą dziesiątką znalazł się 11. Piotr Żyła. Mimo że wypadł z czołowej dziesiątki, był to jego najlepszy występ w tym sezonie.

Spore powody do satysfakcji ma również Lovro Kos, który dzięki 3. miejscu zanotował w Ga-Pa pierwsze podium w karierze. Losy zwycięstwa ważyły się do końca - po doskonałym skoku na 143,5 m w drugiej serii bliski doścignięcia Ryoyu Kobayashiego był Markus Eisenbichler, ale ostatecznie to Japończyk cieszył się z triumfu. O obsadzie dwóch pierwszych miejsc zdecydowało zaledwie 0,2 pkt.

Kobayashi triumfował także w pierwszym konkursie TCS w Oberstdorfie. Japończyk po zwycięstwie w Ga-Pa awansował na pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.