more_horiz
Wiadomości

Wręczono Nagrody Sportowe Polskiego Radia im. Bohdana Tomaszewskiego 2021. Oto zwycięzcy

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 22:40
We wtorek 18 stycznia 2022 roku w "Kronice sportowej" na antenie radiowej Jedynki ogłoszono nazwiska laureatów piątej edycji rankingu Nagrody Sportowe Polskiego Radia im. Bohdana Tomaszewskiego za rok 2021. Wśród laureatów znaleźli się Anita Włodarczyk - Sportowiec Roku, Aleksander Matusiński - Trener Roku. Maja Włoszczowska otrzymała nagrodę specjalną "Kroniki sportowej".
Nagrody Sportowe Polskiego Radia im. Bohdana Tomaszewskiego 2021 to piąta edycja rankingu. Sportowcem Roku 2021 została Anita Włodarczyk, Aleksander Matusiński to Trener Roku, Nagrodę Kroniki Sportowej otrzymała Maja Włoszczowska
Nagrody Sportowe Polskiego Radia im. Bohdana Tomaszewskiego 2021 to piąta edycja rankingu. Sportowcem Roku 2021 została Anita Włodarczyk, Aleksander Matusiński to Trener Roku, Nagrodę Kroniki Sportowej otrzymała Maja Włoszczowska Foto: Polskie Radio

Nagrody Sportowe Polskiego Radia im. Bohdana Tomaszewskiego 2021 to piąta edycja rankingu. W tym roku wybieraliśmy najlepszego polskiego sportowca, trenera oraz wydarzenie e-sportowe. Dodatkowo w tej edycji przyznano nagrodę "Kroniki sportowej" za całokształt osiągnięć. Wyboru dokonała Kapituła.

Laureatów tegorocznego rankingu poznaliśmy 18 stycznia 2022 roku w audycji "Kronika sportowa" na antenie Jedynki.

Sportowcem Roku 2021 została Anita Włodarczyk (lekkoatleta/rzut młotem) - mistrzyni olimpijska igrzysk w Tokio, wcześniej Polka była bezkonkurencyjna na igrzyskach w Londynie (2012) i Rio de Janeiro (2016), Włodarczyk to aktualna rekordzistka olimpijska i świata.

Posłuchaj
00:27 nagrody-wlodarczyk-.mp3 W rozmowie z Polskim Radiem sportsmenka podziękowała za oddane na nią głosy (IAR)

Trenerem Roku 2021 wybrano Aleksandra Matusińskiego - szkoleniowca polskiej sztafety kobiet 4x400 m, która w Tokio wywalczyła srebrny medal. Żaden polski szkoleniowiec, biorąc pod uwagę wszystkie dyscypliny, nie wrócił do kraju z igrzysk w Japonii z tyloma medalistkami. Słynie ze śmiałych decyzji - najpierw w Tokio w eliminacjach sztafet mieszanych wystawił w eliminacjach, a potem w finale w Tokio po dwie różne zawodniczki. Efekt? Jego podopieczne z męską częścią zespołu wywalczyły złoto.

Posłuchaj
00:30 nagrody-matusinski .mp3 Aleksander Matusiński: traktuję to wyróżnienie jako nagrodę dla wszystkich trenerów związanych ze sztafetami w Polsce, którzy zdobyli medale w Tokio (IAR)

Wydarzenie e-sportowe 2021 roku to "Ultraliga Mistrzostwa Polski League of Legends” - Ultraliga to profesjonalne rozgrywki e-sportowe, w ramach której zawodnicy mierzą się w walce o tytuł Mistrza Polski, nagrody pieniężne i awans do europejskich rozgrywek European Masters od pierwszego sezonu. Liga obejmowała do 2020 roku tylko jedną dyscyplinę e-sportową – League of Legends, w oficjalnej współpracy z producentem gry – Riot Games. Od 2021 roku liga poszerzyła się o nową dyscyplinę e-sportową: Teamfight Tactics, która również powstaje we współpracy z Riot Games. Rozgrywki najlepszych polskich drużyn są transmitowane w telewizji, na kanale Polsat Games oraz w Internecie, poprzez platformy Ipla, Twitch i YouTube. Ultraliga jest duchowym następcą ESL Pro Series Polska, serii imprez e-sportowych, organizowanych od 2011 roku. League of Legends po raz pierwszy pojawiło się tam w 2013 r. w VI sezonie i przez lata było pierwszym krokiem ku karierze e-sportowej.

Nagroda Specjalna: „Mecenas Polskiego Sportu” trafiła do Totalizatora Sportowego.

Maja Włoszczowska otrzymała Nagrodę "Kroniki sportowej" 2021. 

Posłuchaj
00:40 Maja Włoszczowska - Nagrody Sportowe 2021 laudacja. mp3 Nagrody Sportowe Polskiego Radia 2021. Maja Włoszczowska dziękuje za wyróżnienie   

Organizatorem wydarzenia był Zarząd Polskiego Radia oraz Redakcje Sportowe Jedynki i Czwórki. 

Wszyscy nominowani w rankingu sportowców: sztafeta mieszana 4x400 m (Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic, Kajetan Duszyński oraz Małgorzata Hołub-Kowalik, Iga Baumgart-Witan, Dariusz Kowaluk), rzucająca młotem Anita Włodarczyk, młociarz Wojciech Nowicki, lekkoatleta Dawid Tomala, piłkarz Robert Lewandowski, oszczepniczka Maria Andrejczyk, żeglarki Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar-Hill, kajakarki Karolina Naja i Anna Puławska, lekkoatleta Patryk Dobek czy wioślarska czwórka (Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak i Katarzyna Zillmann).

Nominowani w kategorii Trener 2021 roku byli: Aleksander Matusiński, Tomasz Kryk i Grzegorz Tomala. 

O miano Wydarzenia e-sportowego roku 2021 walczyli: IEM Katowice 2021, Ultraliga. Mistrzostwa Polski League of Legends oraz PLE - Polska Liga Esportowa. 

Więcej o wszystkich nominowanych w rankingu Nagrody Sportowe Polskiego Radia im. Bohdana Tomaszewskiego 2021 >>>  TUTAJ  

Ranking najwybitniejszych osób ze świata sportu w Polsce jest ściśle związany z "Kroniką sportową" – najstarszą i najbardziej rozpoznawalną audycją o tematyce sportowej w kraju. Jej pierwsze wydanie pojawiło się na antenie 30 listopada 1954 r. i nadal cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem słuchaczy.

W Kapitule Nagród Sportowych Polskiego Radia zasiedli: Agnieszka Kamińska – prezes Polskiego Radia, prof. Michał Kleiber – Kawaler Orderu Orła Białego, Andrzej Kraśnicki – prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Janusz Zaorski – polski scenarzysta, reżyser i producent filmowy oraz znawca i miłośnik sportu, Izabella Tomaszewska – żona Bohdana Tomaszewskiego, patrona rankingu, wybitnego komentatora sportowego i dziennikarza Polskiego Radia, Edward Skorek – były siatkarz, mistrz świata i mistrz olimpijski, Henryk Urbaś – wieloletni dziennikarz Polskiego Radia, Andrzej Janisz – dziennikarz i sprawozdawca Polskiego Radia oraz Cezary Gurjew – dziennikarz i sprawozdawca Polskiego Radia, przewodniczący Kapituły.

Patronat honorowy nad rankingiem objęło Ministerstwo Sportu. 

Wśród laureatów zeszłorocznej edycji Nagród Sportowych wydarzenia znaleźli się: Iga Świątek - Sportowiec Roku 2020, Piotr Sierzputowski - Trener Roku 2020, Ryszard Szurkowski został nagrodzony za "Całokształt osiągnięć sportowych", a w kategorii Wydarzenie e-sportowe zwyciężyło IEM Katowice.

ZOBACZ ARCHIWALNY MATERIAŁ Z GALI NAGRÓD SPORTOWYCH:

Polskie Radio jest największym publicznym nadawcą radiowym w Polsce. Emituje autorskie audycje muzyczne, programy publicystyczne, popularnonaukowe, edukacyjne, społeczne, rozrywkowe, familijne, religijne oraz słuchowiska i reportaże. Posiada pięć ogólnopolskich programów – Jedynkę, Dwójkę, Trójkę, Polskie Radio 24 oraz Polskie Radio dla Zagranicy, a przez Internet, aplikacje i w systemie DAB+ nadaje: Czwórkę, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin i Polskie Radio Kierowców. Portal polskieradio24.pl publikuje codziennie najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata oraz udostępnia unikatowe serwisy specjalne, materiały archiwalne i multimedia.

/red

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem