more_horiz
Wiadomości

Pekin 2022: Walijewa jak Putin. Gorące powitanie i złote medale w Moskwie

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2022 08:58
Kamiła Walijewa wróciła do Moskwy po zakończonych igrzyskach olimpijskich w Pekinie. 15-latka została przywitana po królewsku, a mistrzyni olimpijska porównała ją do Władimira Putina.
Kamila Walijewa w Moskwie spotkała się z gorącym przywitaniem i wyrazami wsparcia
Kamila Walijewa w Moskwie spotkała się z gorącym przywitaniem i wyrazami wsparciaFoto: Alexander Shcherbak/TASS/Forum

We wtorek na lotnisku Szeremietiewo w Moskwie gorąco powitano m.in. łyżwiarzy figurowych. Wśród nich znalazła się 15-letnia Kamiła Walijewa, która była rewelacją, a jednocześnie jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci na igrzyskach w Pekinie.

Będąca faworytką rywalizacji indywidualnej łyżwiarek figurowych Walijewa, która została dopuszczona do rywalizacji indywidualnej decyzją Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS), zajęła czwarte miejsce.

Poradziła sobie z ogromnym ciężarem psychicznym podczas programu krótkiego i na półmetku zmagań prowadziła. W programie dowolnym sytuacja się jednak zmieniła. Wykonała jeszcze poprawnie otwierający występ poczwórny salchow, ale potem zaliczyła zachwianie przy potrójnym axlu i zaskakujące potknięcia podczas jazdy. Tuż po zakończeniu występu machnęła sfrustrowana ręką. Taflę opuszczała ze spuszczoną głową.

Wynik jej testu dopingowego tegorocznej mistrzyni Europy, który wykonano 25 grudnia, dał wynik pozytywny, ale informacja ta została przekazana dopiero 8 lutego, już podczas trwania igrzysk. Dzień wcześniej w stolicy Chin zakończyła się rywalizacja drużynowa, którą wygrała reprezentacja Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiej z Walijewą w składzie. Do tej pory nie odbyła się jednak ceremonia medalowa.

O to zadbano już w Moskwie, gdzie Tatiana Nawka, mistrzyni olimpijska z Turynu, wręczała złote naszyjniki, które miały symbolizować zwycięstwo w rywalizacji drużynowej. 46-latka, która wcześniej broniła Walijewej w mediach, porównała ją do Władimira Putina.

– Rozmawiałam z nią i powiedziałam jej, że dziś w całym kraju najczęściej cytowanymi i najbardziej popularnymi osobami są ona i Władimir Putin - powiedziała.

Wciąż nie wiadomo, czy otrzyma ona "właściwy" krążek za rywalizację drużynową, jednak na pewno zyskała sympatię rosyjskiego społeczeństwa.

XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie trwały w dniach 4-20 lutego 2022 roku.

Czytaj także:

Zobacz także

Zobacz także