more_horiz
Wiadomości

Polska nie zagra z Rosją. Michał Listkiewicz: jesteśmy moralnymi zwycięzcami

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2022 14:32
- Jesteśmy moralnymi zwycięzcami, którzy zostaną zapamiętani dłużej niż ci, który strzelą o jedną bramkę więcej na boisku - powiedział w rozmowie z Mateuszem Ligęzą z radiowej Jedynki Michał Listkiewicz, były prezes PZPN.
Michał Listkiewicz przyznał, że reprezentacja Polski jest już moralnym zwycięzcą
Michał Listkiewicz przyznał, że reprezentacja Polski jest już moralnym zwycięzcą Foto: Shutterstock.com/Mikołaj Barbanell

Polska wysłała światu sygnał

W związku z agresją Rosji na Ukrainę świat sportu stanął przed wyzwaniem. Musi reagować na wydarzenia związane z wojną, której autorem jest Władimir Putin. 

Piłkarskie federacje Polski, Szwecji i Czech poinformowały w czwartek we wspólnym oświadczeniu przesłanym do FIFA, że w związku z agresją Rosji na Ukrainę nie biorą pod uwagę wyjazdu do Rosji i rozgrywania tam baraży o awans na tegoroczne mistrzostwa świata w Katarze. Biało-Czerwoni mieli grać w Moskwie półfinał.

W sobotę prezes PZPN Cezary Kulesza poinformował za pomocą Twittera, że - w związku z eskalacją agresji rosyjskiej na Ukrainę - reprezentacja Polski nie zamierza rozegrać meczu barażowego z Rosją.

"Koniec ze słowami, czas na czyny! W związku z eskalacją agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę reprezentacja Polski nie zamierza rozegrać barażowego meczu z reprezentacją Rosji. To jedyna słuszna decyzja. Prowadzimy rozmowy z federacjami Szwecji i Czech, aby przedstawić FIFA wspólne stanowisko" - zaznaczył.

Obecnie polska federacja prowadzi rozmowy z czeską i szwedzką federacją, by przekazać FIFA wspólne stanowisko. Być może ono spowoduje zdecydowaną reakcję, czyli wykluczenie reprezentacji Rosji z rozgrywek.

Posłuchaj
02:44 Listkiewicz baraż rosja.mp3 - Jesteśmy moralnymi zwycięzcami, który zostanie zapamiętany dłużej niż ten, który strzeli o jedną bramkę więcej na boisku - powiedział w rozmowie z Mateuszem Ligęzą Michał Listkiewicz (PR1)

Listkiewicz: jesteśmy moralnymi zwycięzcami

Michał Listkiewicz w rozmowie z Mateuszem Ligęzą z radiowej Jedynki podkreślił, że jest dumny z decyzji PZPN i piłkarzy.

- Jestem dumny z tego, że Cezary Kulesza zachował się godnie. Jako pierwsza federacja w Europie zrobiliśmy to, co powinni zrobić wszyscy. Czekaliśmy na reakcję FIFA i UEFA, ale wzięliśmy sprawy w swoje ręce - przyznał.

Podkreślił także, że decyzja, z którą utożsamiają się także kibice, była wspólna.

- Jest to też zasługą polskich piłkarzy, z którymi prezes PZPN pozostawał w stałym kontakcie. Można powiedzieć, że jest to wspólna decyzja piłkarzy, trenerów i kierownictwa związku, a właściwie - całej polskiej rodziny piłkarskiej. Chyba nie ma kibica reprezentacji, który by żałował, że do tego meczu nie dojdzie - powiedział.

Decyzja FIFA w znacznym stopniu zależeć będzie od reakcji szwedzkiej i czeskiej federacji. Wspólna deklaracja może wymusić na światowej federacji konkretne kroki w sprawie rosyjskiej reprezentacji.

- Oczekuję, że Czesi oraz Szwedzi pójdą tą samą drogą i w najbliższym czasie podejmą podobne decyzje. Wtedy będzie to jasny sygnał dla FIFA - nie można przeciągać decyzji, która jest oczywista. Drużyny rosyjskie muszą być bezterminowo zawieszone we wszelkich rozgrywkach piłkarskich - zaznaczył.

Listkiewicz podkreślił także, że w przypadku wykluczenia Polski z eliminacji do mundialu w Katarze, Biało-Czerwoni już wygrali.

- Nawet jeśli Polska nie poleci do Kataru, to i tak uważam, że po tym, co się stało, ten rok jest dla naszej reprezentacji rokiem zwycięskim. Jesteśmy moralnym zwycięzcą, który zostanie zapamiętany dłużej niż ten, kto strzeli o jedną bramkę więcej na boisku - podsumował.

Piłkarz Legii Warszawa Ihor Kharatin dziękuje Polakom za wyrazy wsparcia dla jego ojczyzny w obliczu ataku Rosji na Ukrainę:

Czytaj także:

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem