more_horiz
Wiadomości

Nie żyje znakomita panczenistka Erwina Ryś-Ferens

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2022 15:53
Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego poinformował w mediach społecznościowych o śmierci jednej z najwybitniejszych panczenistek w historii naszego kraju. Erwina Ryś-Ferens zmarła w wieku 67 lat. 
Erwina Ryś-Ferens była jedną z najlepszych polskich panczenistek w historii
Erwina Ryś-Ferens była jedną z najlepszych polskich panczenistek w historii Foto: East News/BLAWICKI PIOTR
  • Erwina Ryś-Ferenc 50-krotnie biła rekordy Polski. Słynna panczenistka 83 razy zostawała mistrzynią naszego kraju 
  • Najlepsza polska panczenistka przełomu lat 70. i 80. miała też w dorobku medale mistrzostw świata

Erwina Ryś-Ferens w trakcie kariery zawodniczej reprezentowała Olimpię Elbląg oraz Marymont Warszawa. Pochodząca z Elbląga panczenistka zdobyła aż 83 tytuły mistrzyni kraju. 50 razy poprawiała rekordy kraju na różnych dystansach.

Brała udział w czterech igrzyskach olimpijskich: w Innsbrucku (1976), Lake Placid (1980), Sarajewie (1984) i Calgary (1988).

Mimo wielu lat przynależności do światowej czołówki, nie zdołała zdobyć medalu olimpijskiego. Jej najlepszy wynik na igrzyskach to piąte w biegu na 3000 metrów, które zajmowała dwukrotnie: w Lake Placid i w Calgary. 

Ryś-Ferens trzykrotnie stawała za to na najniższym stopniu podium mistrzostw świata - w 1978 roku w Lake Placid i w 1985 roku w Heerenveen w wieloboju sprinterskim oraz w 1988 roku w Skien w wieloboju.

"To niepowetowana strata dla naszej dyscypliny. Erwina Ryś-Ferens była symbolem polskiego łyżwiarstwa szybkiego i przez wiele lat rozsławiała Polskę. Jesteśmy pogrążeni w żałobie. Rodzinie naszej wybitnej panczenistki składamy wielkie wyrazy współczucia" - powiedział cytowany w komunikacie prezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego Rafał Tataruch.

Erwina Ryś-Ferens zmarła po długiej chorobie. W 2020 roku była panczenistka poinformowała, że zdiagnozowano u niej nowotwór kości. 

Czytaj także:

/empe 

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem