more_horiz
Wiadomości

Jan-Krzysztof Duda po losowaniu turnieju pretendentów. Polak "z jedynką"

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2022 13:42
Jan-Krzysztof Duda w szachowym turnieju pretendentów w Madrycie (17 czerwca - 4 lipca) zagra z numerem 1 - poinformowała Międzynarodowa Federacja Szachowa (FIDE). Losowanie turnieju odbyło się w Abu Zabi. - Jedynka dobrze wygląda przy nazwisku - powiedział polski arcymistrz.
Jan Krzysztof Duda powalczy w turnieju kandydatów, którego zwycięzca stanie przed szansą gry o mistrzostwo świata
Jan Krzysztof Duda powalczy w turnieju kandydatów, którego zwycięzca stanie przed szansą gry o mistrzostwo świata Foto: Forum/PIXSELL/Marko Lukunic

- Wiadomo, jedynka to fajny numer, bardzo nośny, ale prawdę mówiąc nie ma większego znaczenia, ponieważ w turnieju gramy dwa koła, każdy będzie grał białymi i czarnymi. W normalnym turnieju numer 1 dawałby niewielką przewagę, gdyż więcej partii grałbym białymi. W tym przypadku nie będzie miało to miejsca - dodał.

Jan-Krzysztof Duda poznał terminarz turnieju kandydatów 

Turniej w Madrycie arcymistrz z Wieliczki rozpocznie 17 czerwca od pojedynku białymi z rozstawionym z numerem 8. Węgrem Richardem Rapportem, w kolejnym dniu również białymi zmierzy się z arcymistrzem, który zajmie miejsce zawieszonego przez FIDE Rosjanina Siergieja Karjakina (odwołał się do CAS w Lozannie).

Potem czekają go partie z Amerykaninem Fabiano Caruaną (czarne), Tejmurem Radżabowem z Azerbejdanu (białe), reprezentantem Francji Alirezą Firouzją (czarne), występującym pod neutralną flagą Rosjaninem Janem Niepomniaszczim (czarne) i Amerykaninem Hikaru Nakamurą (białe).

W rundzie rewanżowej z tymi samymi rywalami będzie grał zamienionym kolorem, kończąc turniej pojedynkami z Nakamurą (czarnymi) i 4 lipca z Niepomniaszczim (białymi).

- Rozpoczynam turniej od dwóch partii białymi, co może mieć dobre strony, ale też drugie koło rozpocznę od dwóch gier czarnymi. Trudno to komentować. Jest jak jest. Przynajmniej jedynka przy moim nazwisku dobrze wygląda - zaznaczył w piątek 24-letni szachista przed wylotem z Oslo do kraju.

Polak lepszy od mistrza świata 

Dzień wcześniej w stolicy Norwegii Duda po raz pierwszy w karierze zwyciężył w turnieju z cyklu Meltwater Champions Chess Tour.

W Oslo Esports Cup wyprzedził m.in. mistrza świata Magnusa Carlsena i klasyfikowanych w czołowej dziesiątce rankingu FIDE Holendra Anisha Giriego i Szachrijara Mamiedjarowa z Azerbejdżanu.

Dzięki temu zwycięstwu umocnił się na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej cyklu, za Carlsenem, a suma wywalczonych przez niego premii wzrosła do 60 tys. dolarów. W nagrodę otrzymał także wirtualne trofeum - puchar NFT.

- Rywale gratulowali mi występu w turnieju. Generalnie jestem zadowolony ze swojej gry. Wiadomo, przeplatałem lepsze partie z gorszymi, czego się nie da uniknąć na tak długim dystansie i w tak silnej obsadzie. Moja wygrana była nieoczekiwana dla wszystkich, łącznie ze mną. Przed ostatnią rundą sytuacja nie była przecież zbyt różowa. Zajmowałem 3-4 miejsce, ale na koniec turnieju wszystko się pięknie złożyło. Wygrałem swój mecz w miarę bez przygód, a w trzech innych padły dobre dla mnie wyniki - skomentował.

Jakie plany przed turniejem? 

W Oslo sekundantem Dudy był arcymistrz Robert Kempiński. W tym czasie w kraju nad teoretycznym przygotowaniem najlepszego polskiego szachisty do turnieju kandydatów pracowali arcymistrzowie Kamil Mitoń i Grzegorz Gajewski.

Do imprezy w Madrycie pozostało siedem tygodni. W dniach 18-23 maja Duda wystartuje w Muzeum Polin w Warszawie w silnie obsadzonym turnieju szachów szybkich i błyskawicznych Grand Chess Tour (pula nagród 175 tys. dol.) z udziałem m.in. Amerykanów Caruany, Wesleya So i Levona Aroniana, Węgra Rapporta, byłego mistrza świata Viswanathana Ananda z Indii, najlepszego szachistę Ukrainy Antona Korobowa i drugiego w Polsce Radosława Wojtaszka.

- Wrócę do kraju i zastanowię się, co teraz robić. Przyznam, że jestem trochę zmęczony, bo taki turniej, codzienne stukanie w internecie przez długie godziny, jest dość wyczerpujący. Przed majowym Grand Chess Tour w stolicy raczej już nie będę grał - zakończył Duda.

Turniej kandydatów w Madrycie będzie się odbywał od 17 czerwca do 4 lipca. Dni przerwy zaplanowano na 20, 24 i 28 czerwca oraz 2 lipca.

Numery startowe w turnieju kandydatów

1. Jan-Krzysztof Duda (Polska)
2. do wyłonienia
3. Fabiano Caruana (USA)
4. Tejmur Radżabow (Azerbejdżan)
5. Alireza Firouzja (Francja)
6. Hikaru Nakamura (USA)
7. Jan Niepomniaszczi (FIDE)
8. Richard Rapport (Węgry)

/empe 

Zobacz więcej na temat: SPORT szachy

Zobacz także

Zobacz także