more_horiz
Wiadomości

Anita Włodarczyk i długo, długo nikt. Te statystyki pokazują dominację Polki

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 21:17
Anita Włodarczyk znakomicie rozpoczęła tegoroczny sezon. W mityngu w Nairobi rzuciła w sobotę 78,06 m, co jest kolejnym w jej karierze wynikiem powyżej granicy 78 metrów. Jak pokazują statystyki, trzykrotna mistrzyni olimpijska osiągała taką odległość znacznie częściej niż inne młociarki. 
Anita Włodarczyk zdominowała rywalizację w rzucie młotem
Anita Włodarczyk zdominowała rywalizację w rzucie młotem Foto: PAP/Leszek Szymański
  • Anita Włodarczyk ma w dorobku aż 81 ze 100 najdalszych rzutów w historii żeńskiego rzutu młotem 
  • Trzykrotna mistrzyni olimpijska aż 32 razy przekraczała 78 metrów. Pozostałe młociarki zrobiły to łącznie 10 razy 

Anita Włodarczyk u progu sezonu jest w znakomitej formie. W sobotę polska gwiazda lekkiej atletyki nie dała szans rywalkom podczas mityngu w kenijskim Nairobi.

Rekordzistka świata rzuciła 78,06 m i pewnie wygrała rywalizację. Drugie miejsce zajęła Amerykanka Janee' Kassanavoid - 76,82, a trzecie Rumunka Bianca Florentina Ghelber - 70,71.

Bardzo wymowną statystykę przytoczono na twitterowym profilu europejskiej federacji (European Athletics). Okazuje się, że polska młociarka przez całą swoją karierę aż 32 razy przekraczała granicę 78 metrów, co jest zdecydowanie najlepszym wynikiem wśród wszystkich zawodniczek.

Dla porównania, druga w tej klasyfikacji Amerykanka DeAnna Price ma w dorobku ledwo cztery takie próby. Trzy rzuty powyżej 78. metra zaliczyła Niemka Betty Heidler, dwa Amerykanka Brooke Andersen, a jeden Rosjanka Tatiana Łysenko.

Skalę dominacji Anity Włodarczyk w żeńskim rzucie młotem wskazuje też inna statystyka, udostępniona przez twitterowe konto Athletics News. Okazuje się, że z 50 najlepszych rzutów w historii aż 37 należało do trzykrotnej mistrzyni olimpijskiej. 

Jeszcze bardziej piorunujące wrażenie robi statystyka 100 najdalszych rzutów. Aż 81 z nich to dzieło Anity Włodarczyk

Warto dodać, że w Nairobi z doskonałej strony pokazał się też Wojciech Nowicki. Mistrz olimpijski z Tokio zdominował rywali w stolicy Kenii. Zwyciężył z rezultatem 81,43 m.

To najlepszy w tym roku rezultat na świecie w męskim rzucie młotem.

Czytaj także:


/empe 

Zobacz także

Zobacz także