more_horiz
Wiadomości

Wisła Kraków może mieć problemy z wynajmem stadionu w Fortuna 1 Lidze. Prezydent Krakowa zapowiada rozmowy

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 13:34
Po spadku z Ekstraklasy Wisła Kraków może mieć problemy z opłatami za wynajem Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana przy ul. Reymonta 20 w Krakowie. W ostatnim wywiadzie prezydent miasta zapowiedział, że wkrótce odbędą się rozmowy z klubem w tej sprawie. 
Wisła Kraków swoje domowe mecze rozgrywa na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana przy ul. Reymonta 20 w Krakowie
Wisła Kraków swoje domowe mecze rozgrywa na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana przy ul. Reymonta 20 w KrakowieFoto: Shutterstock.com/Mikolaj Barbanell

Wisła Kraków może mieć problemy ze stadionem. Prezydent Krakowa zapowiada rozmowy

Wisła Kraków po 26 latach przestanie grać w Ekstraklasie. Od przyszłego sezonu "Białą Gwiazdę" czeka rywalizacja w Fortuna 1 Lidze. W ostatniej rozmowie na oficjalnym profilu "Krakow.pl" prezydent Jacek Majchrowski przyznał, że miasto może mieć problem z uzyskaniem opłat za wynajem stadionu oraz reszty długów z ostatnich lat. 

Jak informuje "Gazeta Krakowska" obecne stawki za wynajem obiektu przy Reymonta wynoszą około 130 tys. za jeden mecz. W przypadku gry na zapleczu Ekstraklasy kibiców Wisły może być znacznie mniej. 

- Będą musiały być prowadzone rozmowy. Sądzę, że w tej chwili klubu nie będzie stać na płacenie takiej kwoty. Jest też problem z długiem. Mieliśmy umowę z Ekstraklasą, że przekazywała nam pieniądze za długi bezpośrednio. Zobaczymy więc, jak to dalej będzie. Rozmowy się jeszcze nie zaczęły między Wisłą a miastem. Wiele zależeć będzie od tego czy sponsorzy odejdą, czy nie. Jeżeli są fanami Wisły. to powinni pozostać, ale wiemy, że biznes jest biznes - powiedział prezydent Jacek Majchrowski w oficjalnym wywiadzie na profilu facebookowym miasta Kraków

Fortuna 1 Liga. Koszty utrzymania Stadionu Miejskiego mogą sprawić Wiśle problemy

Według "Gazety Krakowskiej" koszt eksploatacji Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana przy ul. Reymonta w sezonie 2021 wynosił prawie 6,4 mln zł. Wpływy to niecałe 5,2 mln zł. Wynika więc z tego, że w ubiegłym roku miasto musiało dopłacić 1,2 mln zł do funkcjonowania obiektu. Duża część dochodów pochodziła z wynajmu stadionu na mecze Wisły - w sumie 1 246 550 zł - wylicza "GK". 

Ostatnio Wisła Kraków regulowała wszystkie finanse w terminie, ale klub ma jeszcze zaległości z poprzednich lat, co znacznie wpływa na całą sytuację. Obecnie dług wobec Zarządu Dróg Miasta Krakowa dług wynosi 249 284 10 zł. 

Obecnie kwota za wynajem stadionu była ściągana z wpływów, jakie Ekstraklasa otrzymuje z transmisji meczów ligowych. Pieniądze trafiały bezpośrednio do miasta, ale już wiadomo, że w kolejnym sezonie tak nie będzie przez spadek krakowskiego klubu. Zysk Wisły za transmisje z Ekstraklasy to prawie 10 mln zł. Przy grze na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej "Biała Gwiazda" może liczyć na znacznie mniejsze wpływy. 

Po 33. kolejkach Wisła Kraków uzbierała na swoim koncie jedynie 31 punktów. Do znajdującego się na pierwszej "bezpiecznej" pozycji Śląska Wrocław podopieczni Jerzego Brzęczka tracą 4 "oczka", co oznacza, że w przyszłym sezonie zagrają w Fortuna 1 Lidze

Wisła Kraków - Warta Poznań, czyli pożegnanie "Białej Gwiazdy" z Ekstraklasą

W Ekstraklasie jest już wszystko jasne. Mistrzostwo Polski zdobył Lech Poznań, z kolei z elity spadły drużyny Górnika Łęczna, który do tej pory zgromadził na swoim koncie zaledwie 28 pkt. Tylko o trzy więcej ma Bruk-Bet Termalica Nieciecza, któremu nie udało się zachować ligowego bytu.

21 maja w ostatniej kolejce sezonu poznamy wicemistrza Polski. Będzie nim Raków Częstochowa lub Pogoń Szczecin. Na pożegnanie z Ekstraklasą i swoimi kibicami Wisła podejmie u siebie Wartę Poznań. Wszystkie mecze 34. kolejki rozgrywek zaplanowano na sobotę 21 maja o godz. 17.30. 


Czytaj także:

red/Gazeta Krakowska/Facebook/Krakow.pl

Zobacz także

Zobacz także