more_horiz
Wiadomości

Wielkie pieniądze dla Kyliana Mbappe. La Liga zapowiada złożenie skargi przeciwko PSG

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2022 07:45
Kylian Mbappe zdecydował się na podpisanie kontraktu z Paris Saint-Germain, mimo że wcześniej był łączony z Realem Madryt. 23-latek stał się najlepiej opłacanym piłkarzem na świecie. Przedstawiciele hiszpańskiej La Liga zapowiadają skargi m.in. do UEFA w sprawie naruszenia "ekonomicznego ekosystemu europejskiego futbolu i jego zrównoważonego rozwoju".
Kylian Mbappe został najlepiej opłacanym piłkarzem świata
Kylian Mbappe został najlepiej opłacanym piłkarzem świataFoto: Glenn Gervot/Zuma Press/Forum

Mbappe trafił do płacowego nieba

Kylian Mbappe przedłużył kontrakt z Paris Saint-Germain do 2025 roku. Tym samym zakończyła się trwająca od wielu miesięcy saga transferowa z udziałem francuskiego napastnika, który zdaniem wielu dziennikarzy miał tego lata przejść do Realu Madryt.

Jak podają media, wraz z podpisaniem kontraktu 23-latek stał się najlepiej opłacanym piłkarzem świata. Mbappe ma teraz zarabiać ok. 100 milionów euro... rocznie. Na drugim miejscu w drabince płac paryskiego klubu znajduje się Leo Messi, który inkasuje 35 mln euro.

La Liga zapowiada skargę

Jeszcze przed podpisaniem przez Mbappe kontraktu, na stronie La Liga opublikowano oświadczenie, w którym przedstawiciele hiszpańskiej ekstraklasy zapowiadają skargi do "UEFA, francuskimi organami administracyjnymi i podatkowymi oraz przed właściwymi organami Unii Europejskiej, aby dalej bronić ekonomicznego ekosystemu europejskiego futbolu i jego zrównoważonego rozwoju".

"Wobec możliwego ogłoszenia pozostania Kyliana Mbappé w Paris Saint-Germain (stało się to faktem po opublikowaniu komunikatu La Ligi, przyp. red.), La Liga pragnie ogłosić, że tego typu porozumienia zagrażają zrównoważonemu finansowemu rozwojowi europejskiego futbolu, narażając setki tysięcy miejsc pracy i integralność sportową nie tylko rozgrywek europejskich, ale także naszych lig krajowych" - czytamy na stronie ligi.

Hiszpanie wskazują, że klub z Paryża już wcześniej przekraczał dozwolone limity.

"To skandaliczne, że taki klub jak PSG, który w poprzednim sezonie stracił ponad 220 milionów euro, a w poprzednich latach jego strata wyniosła w sumie 700 milionów euro (przy deklarowaniu przychodów sponsorskich o bardzo wątpliwych wartościach), przy koszcie personelu sportowego wynoszącym około 650 milionów euro na sezon 2021/22, może dochodzić do tego typu porozumienia o takiej charakterystyce, a tymczasem kluby, które mogłyby przyjąć zawodnika bez narażania budżetu płacowego, zostają bez szans na jego pozyskanie" - kontynuują przedstawiciele hiszpańskiej ekstraklasy.

Na koniec oświadczenia znajduje się też wzmianka o właścicielu PSG, który może wykorzystywać swoje wpływy w europejskiej federacji.

"Zachowania w stylu tych, jakim przewodzi Nasser Al-Khelaïfi, który jest członkiem Komitetu Wykonawczego UEFA i prezesem Europejskiego Stowarzyszenia Klubów, są zagrożeniem dla europejskiego futbolu na tym samym poziomie, na jakim jest Superliga" - czytamy.

Czytaj także:

JK

Zobacz także

Zobacz także