more_horiz
Wiadomości

LM siatkarzy: Rosjanie wciąż zawieszeni. Ile polskich klubów w rozgrywkach?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2022 14:51
Według portalu volleyball.it, zawieszenie rosyjskich i białoruskich drużyn w europejskich rozgrywkach siatkarskich potrwa co najmniej do 1 września. To oznacza, że prawdopodobnie klubów z Rosji zabraknie w kolejnej edycji Ligi Mistrzów. 
Siatkarze Grupy Azoty ZAKSY wygrali w niedzielę finał Ligi Mistrzów
Siatkarze Grupy Azoty ZAKSY wygrali w niedzielę finał Ligi Mistrzów Foto: Mariusz Palczynski / MPAimages.com
  • W Lidze Mistrzów zagrają trzy zespoły z Polski. W fazie grupowej Ligi Mistrzyń wystąpią dwie drużyny z naszego kraju
  • Niewykluczone, że w wyniku dyskwalifikacji Rosji, jeszcze jedna żeńska drużyna z Polski będzie miała zapewniona grę w LM 

W niedzielę siatkarze Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle po raz drugi z rzędu wygrali Ligę Mistrzów. W trakcie tegorocznej edycji, europejska federacja (CEV) wyrzuciła z rozgrywek rosyjskie zespoły. Miało to oczywiście związek z inwazją na Ukrainę. 

Rosjanie wciąż zawieszeni 

Zawieszenie dotyczy też drużyn z Białorusi i obejmuje wszystkie klubowe i europejskie rozgrywki. W ostatnich latach Rosjanie mogli wystawić trzy drużyny w elitarnej Lidze Mistrzów, podobnie jak Włosi i Polacy. Wielu fanów zastanawiało się, kto zajmie miejsca rosyjskich ekip w LM.

Według portalu volleyball.it, nie ma szans, by ligi włoska i polska otrzymały czwarte miejsce w rozgrywkach. Zamiast tego, CEV chciałoby promować teoretycznie słabsze ligi. Zawieszenie Rosjan i Białorusinów ma być przedłużone co najmniej do 1 września.

Jeśli do tego czasu działania wojenne na Ukrainie ustaną, federacja może przywrócić rosyjskie kluby do europejskich rozgrywek, w tym do Ligi Mistrzów. Jeśli jednak tak nie będzie, dodatkowe trzecie miejsce w fazie grupowej dostaną Niemcy, a drugie - Francja. Bez konieczności gry w kwalifikacjach do rozgrywek wejdzie natomiast klub z Serbii.

Polska też skorzysta 

Polska siatkówka też może jednak skorzystać na dyskwalifikacji Rosjan. Do tej pory w Lidze Mistrzyń grały dwie drużyny z naszego kraju. Jeśli zawieszenie Rosji będzie przedłużone, także trzeci polski klub uzyska bezpośredni awans do LM. Drugie miejsce w fazie grupowej otrzyma Rumunia, a pierwsze - Czechy.

W fazie grupowej LM zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn zagra po 20 zespołów. 

W rywalizacji mężczyzn pewne gry w fazie grupowej są Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-KoźleJastrzębski Węgiel oraz Aluron CMC Warta Zawiercie. W Lidze Mistrzyń zagrają natomiast Grupa Azoty Chemik Police i Developres Bella Dolina Rzeszów. Trzecie miejsce w lidze zajęły siatkarki ŁKS-u Commercecon Łódź. 

Czytaj także:

/empe 

Zobacz więcej na temat: SPORT Siatkówka

Zobacz także

Zobacz także