Finalissima: Argentyńczycy nie pozostawili Włochom złudzeń. Messi i spółka triumfują na Wembley

2022-06-02, 07:00

Argentyńczycy nie pozostawili Włochom złudzeń. Foto: PAP/EPA/ANDY RAIN.

Argentyna pokonała Włochy 3:0 w meczu nazywanym Finalissima, czyli Pucharze Mistrzów CONMEBOL-UEFA. Bramki dla "Albicelestes" strzelali Lautaro Martinez, Angel Di Maria i Paulo Dybala.

Dwa ciosy w pierwszej połowie

W pierwszych minutach Argentyńczycy starali się zdominować rywali. Włosi próbowali odpowiedzieć, lecz w dobrej dyspozycji był Emiliano Martinez.

Autorem pierwszego trafienia był Lautaro Martinez, który znalazł drogę do siatki w 28. minucie. Dużą rolę w bramkowej akcji odegrał Leo Messi, który odnalazł kolegę i wyłożył mu futbolówkę.

Kiedy Włosi myśleli już o zejściu do szatni, prowadzenie podwyższył Angel Di Maria, który otrzymał kapitalne podanie od Lautaro Martineza i strzałem podcinką pokonał bezradnego Donnarummę.

Oblężenie włoskiej bramki

Po zmianie stron niewiele się zmieniło. Podopieczni Lionela Scaloniego nadal kontrolowali przebieg gry i regularnie zagrażali włoskiej bramce. Angel Di Maria polował na drugą bramkę. W 60. minucie skierował uderzenie pod poprzeczkę, jednak Donnaruma zdołał przenieść piłkę nad poprzeczką. Chwilę później strzelał z woleja - tym razem bramkarz golkiper PSG ponownie zachował czujność.

Argentyńczycy nie przestawali atakować. Nieznacznie pomylił się Giovani Lo Celso, który trafił w boczną siatkę, po chwili Donnarrumma musiał ponownie interweniować przy strzale Messiego.

Ich wysiłek został nagrodzony w doliczonym czasie gry. Wtedy prowadzenie "Albicelestes" podwyższył Paulo Dybala, oddając płaski strzał, który odbił się jeszcze od słupka.

Ostatni gwizdek sędziego potwierdził to, co wydawało się oczywiste od godziny - to Argentyńczycy świętowali zwycięstwo w meczu zwanym Finalissima.

Argentyńczycy wygrali piłkarską Finalissimę - czyli mecz między mistrzami Europy i Ameryki Południowej. O szczegółach - Piotr Kowalczuk (IAR) 1:24
+

Mecz pomiędzy mistrzem Europy a zwycięzcą Copa America odbył się po raz pierwszy od 1993 roku. W ostatnim spotkaniu "Albicelestes" pokonali reprezentację Danii 5-4 w rzutach karnych.

Umowa pomiędzy UEFA a CONMEBOL jest ważna do 2028 roku i zakłada rozegranie trzech meczów.