more_horiz
Wiadomości

Szachowy turniej kandydatów: Jan-Krzysztof Duda pokonany. Polak uległ liderowi imprezy

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 20:00
Arcymistrz Jan-Krzysztof Duda przegrał w czwartek czarnymi z liderem Janem Niepomniaszczim w szóstej rundzie szachowego turnieju kandydatów w Madrycie. To pierwsza porażka Polaka w tej imprezie. Jego rywal z dorobkiem 4,5 pkt. pozostaje na prowadzeniu.
Jan-Krzysztof Duda przegrał z Janem Niepomniaszczim
Jan-Krzysztof Duda przegrał z Janem NiepomniaszczimFoto: Twitter/International Chess Federation

Zwycięzca turnieju, rozgrywanego w Palacio de Santona w stolicy Hiszpanii, będzie przeciwnikiem Norwega Magnusa Carlsena w przyszłorocznym meczu o mistrzostwo świata.

Partia debiutującego w turnieju kandydatów 24-letniego arcymistrza z Wieliczki, klasyfikowanego na 16. miejscu w rankingu FIDE, z siedem lat starszym, siódmym na światowej liście Rosjaninem grającym pod flagą FIDE, zakończyła się po 35 posunięciach. Niepomniaszczi, jako zwycięzca poprzedniego turnieju kandydatów, był przeciwnikiem Carlsena w ubiegłorocznym meczu o mistrzostwo świata.

Wcześniej obydwaj rywalizowali siedem razy w szachach klasycznych. Rosjanin wygrał dwie partie, Duda jedną, a cztery zakończyły się remisem.

W innych już zakończonych czwartkowych partiach Amerykanin Hikaru Nakamura zremisował z Chińczykiem Dingiem Lirenem, a Tejmur Radżabow z Azerbejdżanu podzielił punkt z Węgrem Richardem Rapportem.

W pięciu pierwszych rundach Polak zremisował białymi z Rapportem i Lirenem, czarnymi z Amerykaninem Fabiano Caruaną, białymi z Radżabowem i czarnymi z Alirezą Firouzją z Francji. W stolicy Hiszpanii zgromadził 2,5 pkt.

Piątek będzie drugim dniem przerwy w turnieju. W sobotę w siódmej rundzie, oznaczającej półmetek rywalizacji, Polak zmierzy się białymi z Nakamurą.

Ostatnia, 14. runda imprezy w Madrycie odbędzie się 4 lipca. Nazajutrz w razie konieczności zaplanowano dogrywki. Dni przerwy to jeszcze 28 czerwca oraz 2 lipca.

Pula nagród wynosi 500 tys. dolarów. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc wzbogacą się o: 48, 36 i 24 tys. dol. Za każde wywalczone pół punktu zawodnicy otrzymują ponadto 3,5 tysiąca USD.

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem