Lekkoatletyczne MŚ: mistrz olimpijski bez medalu. Dawid Tomala daleko w chodzie na 35 km

2022-07-24, 18:46

Dawid Tomala nie był w stanie walczyć o medal mistrzostw świata w Eugene . Foto: PAP/Adam Warżawa

Dawid Tomala, mistrz olimpijski z Tokio na dystansie 50 km, nie włączył się do walki o medale w chodzie na 35 km w lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Eugene - ostatecznie Polak uplasował się na 19. miejscu.

• Mistrzem świata został włoski chodziarz Massimo Stano
  • Dawid Tomala zmagał się z kłopotami zdrowotnymi przed startem mistrzostw świata w Eugene
  • Chód na 35 kilometrów to nowa konkurencja na mistrzostwach świata

Złoto zdobył w niedzielę Włoch Massimo Stano, srebro Japończyk Masatora Kawano, a brąz Szwed Perseus Karlstroem.

Zawodnicy wystartowali o godzinie 6.15 czasu lokalnego. Po 16 kilometrach drugi z Polaków Artur Brzozowski otrzymał czwarty wniosek o dyskwalifikację, co poskutkowało zakończeniem rywalizacji w jego wykonaniu.

Dawid Tomala, który borykał się z kłopotami zdrowotnymi podczas obozu aklimatyzacyjnego w Seattle, a do tego od igrzysk w Tokio zmaga się z problemem z nogą, zajął odległą 19. pozycję z czasem 2:30.47. Brązowy medalista uzyskał czas 2:23.44. Kawano dotarł do mety z czasem 2:23.15, natomiast Stano był o sekundę szybszy.

Chód na 35 km jest nową konkurencją w mistrzostwach świata. Do tej pory rywalizowano na 20 i 50 km.

Mistrz olimpijski z Tokio - ale na dłuższym dystansie 50 kilometrów - przyznaje, że jest rozczarowany takim wynikiem. (IAR) 0:32
+

Artur Brzozowski zdradza, że nie był najlepiej przygotowany, ale postanowił zaryzykować. (IAR) 0:36
+

Katarzyna Zdziebło, która w Eugene zdobyła dwa tytuły wicemistrzyni świata (w chodzie na 20 i 35 kilometrów) - przyznaje, że to nie był najlepszy występ w wykonaniu jej kolegów. (IAR) 0:25