MŚ w wioślarstwie: wielki sukces czwórki podwójnej. Polacy mistrzami świata!

2022-09-24, 16:05

Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski i Fabian Barański zostali mistrzami świata w wyścigu czwórek podwójnych . Foto: PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

Czwórka podwójna w składzie: Fabian Barański, Mirosław Ziętarski, Mateusz Biskup i Dominik Czaja zdobyła złoty medal mistrzostw świata w wioślarstwie rozgrywanych w czeskich Racicach.

• Polscy wioślarze wyprzedzili drugich Brytyjczyków o 0,89 sekundy. Brązowe medale wywalczyli Włosi
  • W sobotę srebro w Racicach wywalczyli też parawioślarze Jolanta Majka i Michał Gadowski

Biało-Czerwoni, tegoroczni wicemistrzowie Europy, w Racicach od początku prezentowali wysoką formę wygrywając wyraźnie przedbieg i półfinał.

Polacy odparli atak Brytyjczyków

W decydującym wyścigu Włosi, z którymi Polacy przegrali w Monachium, zaczęli mocno, ale już w połowie dystansu to podopieczni trenera Aleksandra Wojciechowskiego wysunęli się na czoło. Wioślarze Italii nieco osłabli, ale w pogoń za Polakami ruszyła osada Wielkiej Brytanii.

O taktyce na finałowy wyścig mówi Dominik Czaja. (IAR) 0:23
+

Polacy płynęli jednak pewni swego, a ich przewaga ani na moment nie była zagrożona.

- Pewnym to można być śmierci, ale mogę powiedzieć, że liczyłem na złoty medal. Moi zawodnicy od początku imprezy bardzo dobrze rozgrywali wyścigi pod względem taktycznym. Wszystkie elementy dobrze funkcjonowały. Spodziewałem się, że Brytyjczycy mogą być mocni, trochę się ich obawialiśmy. Gonili nas, gonili i... nie dogonili. Chyba więcej spodziewałem się po Rumunach, szósta lokata to trochę dla mnie zaskoczenie - powiedział Wojciechowski.

Fabian Barański podkreśla, że od rana był dobrej myśli jeżeli chodzi o przebieg finału. (IAR) 0:26
+

O swojej drodze do tego sukcesu mówi Mirosław Ziętarski. (IAR) 0:44
+

Czwórka podwójna, której skład się trochę zmieniał w trakcie sezonu, w mijającym roku, oprócz srebra ME i złota MŚ, dołożyła jeszcze trzecie i pierwsze miejsce w zawodach Pucharu Świata. Wojciechowski nie wyklucza jednak zmian w kolejnym sezonie.

- Nie możemy się zamykać, w kolejnym roku będzie nowe rozdanie. Będziemy też szukać dobrego zestawienia do dwójki podwójnej, która jutro popłynie w finale B. Jak ukończy w połowie stawki, to będzie to dobry wynik - dodał szkoleniowiec męskiej kadry.

O występie swoich podopiecznych mówi trener Aleksander Wojciechowski. (IAR) 0:19
+

O sukcesie polskiej osady mówi mistrz olimpijski z Pekinu i czterokrotny mistrz świata w tej konkurencji, a obecnie prezes Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich Adam Korol. (IAR) 0:18
+

Korol podkreśla rolę trenera Aleksandra Wojciechowskiego, który był także szkoleniowcem "dominatorów" jak określano osadę: Adam Korol, Konrad Wasielewski, Marek Kolbowicz i Michał Jeliński. (IAR) 0:20
+

Parawioślarze też z medalem

W sobotnich finałach w Racicach pozostałe polskie załogi wystąpiły tylko w finałach B.

Adam Woźniak i Michał Szpakowski zajęli czwarte miejsce (10. w ogólnej klasyfikacji) w dwójce bez sternika, a na trzeciej pozycji finiszowała czwórka bez sternika w składzie: Łukasz Posyłajka, Piotr Juszczak, Mikołaj Burda oraz Mateusz Wilangowski.

O występie Polaków mówi dyrektor sportowy Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich Andrzej Krzepiński. (IAR) 0:39
+

W rywalizacji kobiecych czwórek bez sterniczki biało-czerwone w składzie: Weronika Kaźmierczak, Olga Michałkiewicz, Barbara Jechorek, Zuzanna Lesner były piąte, na tej samej pozycji uplasowały się Joanna Dittmann, Katarzyna Boruch, Marta Wieliczko oraz Katarzyna Zillmann w czwórce podwójnej.

W Racicach o medale mistrzostw świata rywalizują także parawioślarze. Jolanta Majka i Michał Gadowski zdobyli srebro w mikście.

Wcześniej w sobotę w rywalizacji parawioślarskich mikstów wicemistrzami świata zostali Jolanta Majka i Michał Gadowski. Dyrektor Krzepiński cieszy się także z tego medalu. (IAR) 0:26