Iga Świątek, Bartosz Zmarzlik, Robert Lewandowski i inni bohaterowie. Kto był najlepszy w 2022 roku?

2022-12-26, 10:00

Iga Świątek, Bartosz Zmarzlik, Robert Lewandowski i inni bohaterowie. Kto był najlepszy w 2022 roku?
Iga Świątek sięgnęła w tym roku po zwycięstwo w dwóch turniejach wielkoszlemowych. Foto: PAP/EPA

Rok 2022 przyniósł wiele sukcesów dla polskiego sportu. Oto dziesiątka najlepszych sportowców z naszego kraju według redakcji PolskieRadio24.pl.

10. Adrianna Sułek

23-latka jest uosobieniem tego, co w sporcie najważniejsze. W marcu Polka sięgnęła po srebro na halowych mistrzostwach świata w Belgradzie, ustanawiając rekord Polski w pięcioboju (4851 pkt).
Na mistrzostwach świata w Eugene do medalu zabrakło niewiele - Sułek zajęła czwartą lokatę, jednak tym razem pobiła rekord kraju w siedmioboju (6672 pkt).

Miesiąc później na mistrzostwach Europy w Monachium przystąpiła do podwójnej walki. Na jej drodze nie stały tylko rywalki - Sułek zmagała się z kontuzją mięśnia dwugłowego. W pewnym momencie trener doradzał jej rezygnację, jednak ona nie zamierzała się poddawać. W ostatniej konkurencji, czyli biegu na 800 metrów, 23-latka zdołała przekroczyć metę jako pierwsza. W rezultacie ukończyła rywalizację, sięgając po cenne srebro.

- Należę do tych, którzy w przypadku niepowodzeń, mobilizują się bardziej. Nie przerażało mnie to, że mam kontuzję, po prostu wiedziałam, że będę musiała nadrabiać stratę w innych konkurencjach - podsumowała swoje nastawienie wicemistrzyni Europy.

9. Natalia Kaczmarek

Lekkoatletka w tym roku porównywana była do legendarnej Ireny Szewińskiej. 24-latka dwukrotnie złamała barierę 50 sekund w biegu na 400 metrów. Za pierwszym razem udało się podczas Memoriału Janusza Kusocińskiego (29,86 s).
Drugi bieg (49,54 s) przyniósł Polce srebro podczas mistrzostw Europy w Monachium. Sprinterka AZS AWF Wrocław na tej samej imprezie sięgnęła także po wicemistrzostwo w sztafecie.

Wszystko wskazuje na to, że to dopiero początek sukcesów 24-latki, która z pewnością będzie próbowała zbliżyć się do rekordu Szewińskiej z 1976 roku - 49,28 s.

- Na pewno jest to dobry wynik i ciężko będzie tak biegać. Przesuwam granice i na pewno się do tego zbliżam. Jeżeli będzie zdrowie, z roku na rok będzie do tego coraz bliżej - podkreśliła Kaczmarek.

8. Katarzyna Zdziebło

Przygoda z tegorocznymi sukcesami 26-latki rozpoczęła się w marcu. Wtedy udało się zdobyć brązowy medal drużynowych mistrzostw świata w Omanie.

Na indywidualne zdobycze Polka zapracowała sobie w Eugene - tam sięgnęła po srebro w chodzie na 20 i 35 kilometrów. Lekkoatletka zwieńczyła to wszystko kolejnym srebrnym krążkiem, zdobywając wicemistrzostwo Europy (20 km).

- Na pewno jest to bardzo dobra lekcja i nauka, żeby się nie poddawać, chociaż miałam już tyle momentów, w których chciałam zejść z trasy, ale ją ukończyłam - przyznała.

7. Wojciech Nowicki

W tym roku kluczem do jego sukcesu była stabilna forma. Młociarz przegrał z Pawłem Fajdkiem na mistrzostwach świata w Eugene, sięgając po srebrny medal. Był to dla niego czwarty krążek w imprezie tej rangi - wcześniej sięgał po brąz. 33-latek nie zamierzał jednak odpuszczać, a regularność zaprowadziła go do kolejnych sukcesów.

W Monachium Nowicki obronił tytuł z Berlina, popisując się najdłuższym rzutem w sezonie (82,00 m). Ostatecznie Fajdek znalazł się poza podium.

Podopieczny Joanny Fiodorow sięgnął także po mistrzostwo Polski.

6. Pia Skrzyszowska

Dla 21-latki rok 2022 był przełomowy. Młodzieżowa mistrzyni Europy z 2021 roku przebojem wdarła się do dorosłego świata lekkoatletyki.

Podczas Memoriału Kamili Skolimowskiej dwukrotnie poprawiła swój rekord życiowy na 100 metrów przez płotki (12,58 i 12,51 s). Na mistrzostwach świata w Eugene nie udało się awansować do finału, jednak w Monachium Polka nie zawiodła i sięgnęła po złoty medal mistrzostw Europy z czasem 12,53 s.

Zaledwie 45 minut później Skrzyszowska zdobyła drugi medal. 21-latka pomogła wywalczyć srebro w sztafecie 4x100 m, razem z Anną Kiełbasińską, Mariką Popowicz-Drapałą i Ewa Swobodą. Sama zawodniczka przyznała wtedy, że zarówno ją, jak i koleżanki po prostu „poniosło”.

5. Bartosz Kurek

Doświadczony atakujący został w tym roku wybrany kapitanem reprezentacji Polski i świetnie poradził sobie z tym zadaniem.

Biało-Czerwoni pod wodzą Nikoli Grbicia sięgnęli po brąz Ligi Narodów, a następnie zostali wicemistrzami świata, ulegając w finale jedynie Włochom (1:3).

Bartosz Kurek został wybrany najlepszym atakującym turnieju rozgrywanego w Polsce i Słowenii i wszystko wskazuje na to, że 34-latek nie zamierza zwalniać tempa.

4. Dawid Kubacki

Puchar Świata 2021/2022 w wykonaniu polskich skoczków z pewnością rozczarował kibiców. Kiedy reprezentanci Polski szykowali się do występu na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie, niewielu stawiałoby na medal dla Biało-Czerwonych na skoczni.

W gronie faworytów z pewnością nie znalazłby się Kubacki, który znajdował się w trzeciej dziesiątce klasyfikacji PŚ. 32-latek zaskoczył jednak wszystkich i sięgnął po brąz, zdobywając jedyny krążek dla reprezentacji Polski podczas całej imprezy. Tym samym zrekompensował pech m.in. Natalii Maliszewskiej i Piotra Michalskiego, jednocześnie dołączając do Wojciecha Fortuny, Adama Małysza i Kamila Stocha.

Kubacki wrócił do fenomenalnej formy latem, wygrywając cykl Letniego Grand Prix po raz czwarty w karierze. Polak jest też aktualnym królem zimy i prowadzi w klasyfikacji Pucharu Świata.

3. Robert Lewandowski

Ten rok był dla kapitana Biało-Czerwonych istnym rollercoasterem. W marcu otworzył wynik kluczowego starcia ze Szwecją, po którym reprezentacja Polski zapewniła sobie awans na mundial w Katarze. Świetnie wypadł także z Walią, co przełożyło się na utrzymanie Polaków w Dywizji A Ligi Narodów.

Sezon 2021/2022 zakończył jako król strzelców Bundesligi. Później przyszedł czas na sagę transferową i przenosiny do Barcelony. „Lewy” szybko wkomponował się w układankę Xaviego, stając się najlepszym egzekutorem „Blaugrany” i faworytem do króla strzelców La Liga. Choć zespół z Camp Nou pozostaje w walce o tytuł, to o aktualnej edycji Ligi Mistrzów będzie chciał jak najszybciej zapomnieć. Trzecie miejsce w grupie „wyrzuciło” Barcelonę do Ligi Europy.

Mundial w Katarze był dla Lewandowskiego słodko-gorzki. Najpierw 34-latek nie wykorzystał rzutu karnego w meczu otwarcia z Meksykiem, lecz w drugim spotkaniu po raz pierwszy w karierze wpisał się na listę strzelców mundialu, pokonując bramkarza Arabii Saudyjskiej. Drugiego gola udało się zdobyć w starciu 1/8 finału przeciwko Francji, jednak było to już tylko trafienie honorowe, a Biało-Czerwoni pożegnali się z Katarem.

2. Bartosz Zmarzlik

27-letni żużlowiec ma za sobą wspaniały sezon. Obronił w nim tytuł indywidualnego mistrza Polski, a także poprowadził Stal Gorzów do wicemistrzostwa Polski.

Przede wszystkim zdobył jednak trzeci tytuł indywidualnego mistrza świata. Żaden zawodnik w jego wieku nie mógł się pochwalić takim osiągnięciem. Wiele wskazuje, że nowy zawodnik Motoru Lublin nie zamierza zwalniać tempa i spróbuje dogonić Szweda Tony’ego Rickardssona i Nowozelandczyka Ivana Maugera, którzy na swoim koncie zgromadzili sześć tytułów.

1. Iga Świątek

Polka triumfowała w sumie w ośmiu turniejach, odnosząc zwycięstwa w wielkoszlemowych Roland Garros i US Open, w imprezach rangi WTA 1000 w Dausze, Indian Wells, Miami, Rzymie oraz w WTA 500 w Stuttgarcie i San Diego.

Szczególna data dla polskich kibiców to 4 kwietnia – tego dnia raszynianka została liderką rankingu WTA. Prowadzenia nie oddała choćby na chwilę, deklasując resztę stawki - podopieczna Tomasza Wiktorowskiego ma dwukrotną przewagę nad drugą Ons Jabeur. 21-latka została także uznana mistrzynią świata przez Międzynarodową Federację Tenisową (ITF).

Wszystko wskazuje na to, że w 2023 roku powalczy o dwa brakujące szlemy (Australian Open i Wimbledon).

Jan Kosewski, PolskieRadio24.pl

Polecane

Wróć do strony głównej