PŚ w Willingen: Norwegowie najlepsi w konkursie mikstów. Polacy nie wzięli udziału w zawodach

2023-02-03, 17:45

Halvor Egner Granerud. Foto: PAP/EPA/RONALD WITTEK

Norwegowie wygrali konkurs drużyn mieszanych w Willingen, zaliczany do Pucharu Świata w skokach narciarskich. Na podium stanęli też Austriacy i Niemcy. Polacy nie startowali. Ze względu na zbyt silny wiatr odwołano drugą serię.

Norwegowie w składzie: Anna Odine Stroem, Halvor Egner Granerud, Silje Opseth i Marius Lindvik zdobyli łącznie 450,6 pkt.

Drugie miejsce z dorobkiem 415,1 pkt wywalczyli Austriacy: Chiara Kreuzer, Stefan Kraft, Eva Pinkelnig i Jan Hoerl. Na trzeciej pozycji uplasowali się Niemcy: Selina Freitag, Andreas Wellinger, Katharina Althaus i Karl Geiger, którzy zdobyli 409,8 pkt.

Kolejne miejsca zajęli Japończycy, Słoweńcy, Amerykanie, Włosi i Rumuni. W konkursie startowało osiem drużyn. Wszystkie z nich zdobyły punkty w Pucharze Narodów.

Biało-Czerwoni nie przystąpili do rywalizacji, gdyż do Willingen nie przyjechały Polki. Nicole Konderla i Kinga Rajda zmagają się z problemami zdrowotnymi.

O godz. 18:15 odbędą się kwalifikacje do indywidualnego konkursu mężczyzn. O prawo udziału w zawodach powalczy sześciu Polaków: Jakub Wolny, Aleksander Zniszczoł, nieobecny w Bad Mitterndorf Paweł Wąsek, Kamil Stoch, Piotr Żyła oraz Dawid Kubacki. W kwalifikacjach weźmie udział w sumie 70 skoczków, z których 50 wystartuje w konkursie.

W 44. edycji Pucharu Świata zaplanowano łącznie 39 konkursów - 32 indywidualne, pięć drużynowych, w tym dwa zespołów mieszanych, oraz nowość - dwie rywalizacje duetów. Wydarzeniem będzie powrót cyklu do USA po 19 latach - na luty zaplanowano zmagania w Lake Placid. PŚ w sezonie 2022/2023 zakończy się tradycyjnie 2 kwietnia na Letalnicy w Planicy.

Wyniki:
1. Norwegia 450,6 pkt
(Anna Odine Stroem 135 m, Halvor Egner Granerud 145,5, Silje Opseth 130, Marius Lindvik 143,5)
2. Austria 415,1
(Chiara Kreuzer 145, Stefan Kraft 148,5, Eva Pinkelnig 115, Jan Hoerl 134)
3. Niemcy 409,8
(Selina Freitag 132, Andreas Wellinger 135,5, Katharina Althaus 122,5, Karl Geiger 140)