PŚ w skokach: pięciu Polaków w konkursie. Klęska Kamila Stocha

2023-02-05, 15:29

Kamil Stoch nie zakwalifikował się do niedzielnego konkursu Pucharu Świata w Willingen . Foto: PAP/EPA/RONALD WITTEK

Norweg Halvor Egner Granerud wygrał w Willingen kwalifikacje do niedzielnego konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich. Do zawodów, które rozpoczną się o godzinie 16, awansowało pięciu reprezentantów Polski. Nie zakwalifikował się Kamil Stoch.

Sobotni konkurs był bardzo udany dla reprezentantów Polski, bo Dawid Kubacki zajął trzecie, a Piotr Żyła czwarte miejsce.

Mgła nie zatrzymała Graneruda

Prognozy meteorologiczne wskazywały, że rozegranie zawodów w niedzielę może być trudniejsze ze względu na silny wiatr i zapowiadany deszcz. Ostatecznie kwalifikacje do konkursu udało się przeprowadzić, choć skoczkowie musieli zmagać się z opadami i zalegającą nad Muehlenkopfschanze mgłą.

Rywalizacja odbywała się w zmiennych warunkach, a jury często zmieniało belki startowe, z których ruszali zawodnicy.

Ostatecznie zwycięzcą serii kwalifikacyjnej został znajdujący się w doskonałej formie Norweg Halvor Egner Granerud.

Lider Pucharu Świata skoczył 140 metrów i wyprzedził swojego rodaka Daniela Andre Tande (141,5 m). Trzeci był Słoweniec Domen Prevc (141 m).

Kamil Stoch poza konkursem

Niedzielne kwalifikacje przebrnęło pięciu reprezentantów Polski. Sensacyjnie do zawodów nie zakwalifikował się Kamil Stoch. Zaledwie 100,5 metra oznaczało, że skoczek z Zębu zajął dopiero 51. miejsce w stawce 64 skoczków. Był więc pierwszym zawodnikiem, który nie awansował do konkursu.

Najlepiej z Polaków spisał się Dawid Kubacki. Wicelider klasyfikacji generalnej PŚ skoczył 130 metrów i zajął 11. miejsce. Tuż za nim sklasyfikowany został Piotr Żyła, który osiągnął 130,5 metra.

Aleksander Zniszczoł skoczył 120 metrów i zajął 31. miejsce. O pięć lokat niżej uplasował się Paweł Wąsek (117,5 m). Jakub Wolny, który dzień wcześniej odpadł w kwalifikacjach, tym razem zdołał awansować. 110,5 metra dało 39. miejsce.