Liga Mistrzów: Liverpool FC - Real Madryt. Gospodarze rozbici na Anfield

2023-02-21, 22:57

Piłkarze Realu doskonale poradzili sobie na Anfield . Foto: PAP/EPA/Peter Powell

W hicie 1/8 finału Ligi Mistrzów, Liverpool FC przegrał u siebie z Realem Madryt aż 2:5. "Królewscy" odwrócili losy meczu, w którym stracili dwa gole w pierwszym kwadransie.

Już w pierwszych sekundach meczu okazję mieli gospodarze, jednak po błędzie Camavingi, Cody Gakpo poślizgnął się po otrzymaniu podania w pole karne. Chwilę później, publiczność na Anfield Road miała powody do euforii - na prawym skrzydle pokazał się Mohamed Salah, zagrał płaskie podanie w pole karne, a wybiegający Darwin Nunez doskonałym technicznie strzałem piętą otworzył wynik meczu.

Liverpool od początku wyglądał jak za swoich najlepszych lat pod wodzą Juergena Kloppa - "The Reds" grali bardzo wysokim pressingiem, szybko wyprowadzając ataki. Kolejną szansę miał Salah, lecz w 12. minucie nieznacznie chybił. Nerwowość Realu była aż nadto widoczna - zwłaszcza w 14. minucie. Thibaut Courtois otrzymał podanie od Carvajala, po czym w kuriozalny sposób stracił kontrolę nad piłką, a Salah tylko na to czekał - Egipcjanin z najbliższej odległości podwyższył na 2:0.

Kto spodziewał się, że Real pokornie przyjmie kolejne ataki - ten nie zna najnowszej historii "Królewskich". W 21. minucie goście po raz pierwszy zbliżyli się z piłką pod pole karne Liverpoolu i zakończyli akcję golem. Jego autorem był genialny Vinicius Junior, który po zejściu z lewego skrzydła, uderzył prawą nogą w kierunku dalszego słupka.

Gol dla Realu nie wpłynął negatywnie na gospodarzy, którzy ruszyli z kolejnym natarciem i już po chwili podopieczni Carlo Ancelottiego wybijali piłkę z bliskiej odległości od linii bramkowej. Włoski szkoleniowiec w 27. minucie był zmuszony do przeprowadzenia pierwszej zmiany - kontuzjowanego Alabę zastąpił Nacho Fernandez.

Zespół z Madrytu miał problemy, ale nadal dążył do celu - drugi raz z podobnej pozycji co przy golu, swoich sił próbował Vinicius Junior, do strzału doszedł też Valverde. Skoro sami nie dali rady wyrównać - z pomocą przyszedł bramkarz Liverpoolu. Alisson Becker próbował podać do Gomeza, jednak nie zauważył biegnącego w jego kierunku Viniciusa - zagranie golkipera zostało zablokowane a piłka wpadła do siatki.

Jeszcze przed przerwą, goście byli bliscy wyjścia na prowadzenie - ich plany pokrzyżował ofiarną interwencją Robertson.

Po zmianie stron, błyskawicznie padł kolejny gol. Luka Modrić dośrodkował z rzutu wolnego na wysokości pola bramkowego, a celnym strzałem głową popisał się stoper Eder Militao. Piłkarze Kloppa utracili początkowy entuzjazm, a po kilku minutach stracili czwartego gola. Po szybkim rozegraniu, Karim Benzema uderzył na bramkę, a piłka odbiła się od Gomeza i zmyliła Alissona.

Bliski strzelenia bramki kontaktowej był młodziutki Bajcetić - po strzale z dystansu minimalnie chybił. Realowi wciąż było mało. Po stracie Fabinho i szybkim kontrataku, Modrić podał Viniciusowi, ten odegrał Benzemie, a zdobywca Złotej Piłki za 2022 rok najpierw dryblingiem "położył" Alissona, a następnie lewą nogą strzelił na 2:5.

Ta akcja była właściwie końcem emocji w meczu - goście spokojnie czekali na końcowy gwizdek, a Liverpool sprawiał wrażenie zespołu pogodzonego z losem.

Liverpool FC - Real Madryt 2:5

Gol: 1:0 Darwin Nunez (4.minuta), 2:0 Mohamed Salah (14.) 2:1 Vinicius Jr. (21.) 2:2 Vinicius Jr. (35.) 2:3 Eder Militao (47.) 2:4 Karim Benzema (55.) 2:5 Karim Benzema (67.)

Składy:

Liverpool FC: Alisson Becker - Trent Alexander-Arnold, Joe Gomez (73. Joel Matip), Virgil van Dijk, Andrew Robertson - Fabinho, Jordan Henderson (73. James Milner), Stefan Bajcetić (85. Harvey Elliott) - Mohamed Salah, Darwin Nunez (64. Diogo Jota), Cody Gakpo (64. Roberto Firmino).

Real Madryt: Thibaut Courtois - Daniel Carvajal, Eder Militao, Antonio Ruediger, David Alaba (27. Nacho Fernandez) - Luka Modrić (87. Toni Kroos), Eduardo Camavinga, Federico Valderde - Rodrygo (81. Daniel Ceballos), Karim Benzema (87. Marco Asensio), Vinicius Jr.

*****

Faza pucharowa Ligi Mistrzów odbywa się w dniach 14-15 i 22-23 lutego. Rewanże z kolei 7-8 i 14-15 marca.

Finał Champions League zaplanowano na 10 czerwca w Stambule. Tytułu broni Real Madryt