Planica 2023: ostatnie medale rozdane. Paal Golberg wygrał bieg na 50 km

2023-03-05, 15:24

Paal Golberg wygrał bieg na 50 km stylem klasycznym - ostatnią konkurencję mistrzostw świata w Planicy . Foto: PAP/EPA/ANTONIO BAT

Norweg Paal Golberg wygrał bieg na 50 km techniką klasyczną, ostatnią konkurencję mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w słoweńskiej Planicy. Srebrny medal zdobył jego utytułowany rodak Johannes Klaebo. Brązowy krążek wywalczył Szwed William Poromaa. Dominik Bury zajął 38. miejsce ze stratą ponad 10 minut do zwycięzcy.

Relacje z Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym Planica 2023 na antenach Polskiego Radia oraz na stronach portalu PolskieRadio24.pl. W Planicy jest nasz wysłannik Andrzej Grabowski.

Norwesko-szwedzka walka o medale

Po dwóch godzinach rywalizacji, gdy do mety zostało tylko kilkaset metrów, szansę na podium zachowywało jeszcze siedmiu narciarzy. Pierwszy z czołówki odpadł Norweg Didrik Toenseth, później Fin Iivo Niskanen i kolejny Norweg Martin Nyenget. Na ostatnim podbiegu liczyło się już tylko dwóch Norwegów i dwóch Szwedów, a najwięcej sił na finiszu zachował Golberg.

33-letni zawodnik pochodzący z miejscowości Gol odniósł życiowy sukces. W dorobku miał złoty medal mistrzostw świata w Oberstdorfie (2021) oraz srebrny igrzysk olimpijskich w Pekinie (2022), ale oba wywalczone w sztafecie.

Ostatnia konkurencja mistrzostw

W dziesięciu ostatnich mistrzostwach świata, począwszy od Oberstdorfu w 2005 roku, Norwegowie triumfowali na królewskim dystansie łącznie osiem razy.

Była to ostatnia konkurencja MŚ w Planicy. Polska ekipa powróci ze Słowenii z dwoma medalami wywalczonymi przez skoczków: złotym Piotra Żyły ze skoczni normalnej oraz brązowym Dawida Kubackiego z dużej.

***

Polska z dorobkiem dwóch medali, złotym i brązowym, zajęła piąte miejsce w klasyfikacji medalowej zakończonych w niedzielę w słoweńskiej Planicy narciarskich mistrzostw świata. W zestawieniu triumfowała Norwegia, która wygrała połowę z 24 konkurencji.

Reprezentanci Norwegii w sumie 27 razy stawali na podium. Zdobyli 12 złotych, 10 srebrnych i pięć brązowych krążków.