Finał Ligi Mistrzów siatkarzy ZAKSA vs Jastrzębski Węgiel w sobotę 20 maja w Turynie
Na transmisję z finału ZAKSA Kędzierzyn-Koźle vs Jastrzębski Węgiel zapraszamy do radiowej Jedynki. W hali w Turynie będzie nasz sprawozdawca Cezary Gurjew.
Przed nami historyczne wydarzenie, bo w finale Ligi Mistrzów po raz pierwszy zagrają dwie polskie drużyny - ZAKSA spotka się z Jastrzębskim Węglem.
Niedawno zespól z Jastrzębia pewnie pokonał ZAKSĘ w finale mistrzostw Polski, ale w Turynie raczej nie będzie faworyta.
ZAKSA po raz trzeci czy Jastrzębski po raz pierwszy?
Większe doświadczenie w grze o tak ważne trofeum mają kędzierzynianie. ZAKSA triumfowała w Lidze Mistrzów w dwóch poprzednich sezonach, za każdym razem wygrywając w finale z Itasem Trentino.
- Głód nie jest mniejszy, tym bardziej, że walczymy o coś legendarnego, o trzeci puchar z rzędu. Czujemy wielką ekscytację, tak jak w dwóch poprzednich razach, ale nie chcemy tego porównywać. To będzie inny mecz, chcemy zagrać jak najlepszą siatkówkę - powiedział przyjmujący obrońców tytułu Aleksander Śliwka w rozmowie z Cezarym Gurjewem z Radiowej Jedynki.
01:06 Aleksander Śliwka.mp3 Aleksander Śliwka liczy, że siatkarze Grupy Azoty ZAKSY zagrają dużo lepiej niż w finałach PlusLigi (PR1)
Tym razem o tytuł po raz pierwszy zagrają dwie polskie drużyny. Rywalem kędzierzynian będzie Jastrzębski Węgiel.
- Rywal w finale zawsze jest najtrudniejszy. Nie przez przypadek te drużyny trafiły do finału. Jesteśmy dumni, że to drużyny reprezentujące Polskę. To pokazuje, w jak mocnej lidze gramy. Od trzech lat nasza liga jest na topie w Europie - ocenił Śliwka.
W niedawnych finałach PlusLigi jastrzębianie nie dali szans kędzierzynianom, wygrywając pewnie wszystkie trzy mecze. Przyjmujący zespołu z Opolszczyzny liczy na rewanż w Turynie.
- Po finale ligi byliśmy smutni, rozczarowani. Zdawaliśmy sobie sprawę, że musimy poprawić grę, aby podjąć walkę z Jastrzębskim Węglem. W tej chwili jestem pewien, że możemy zagrać dużo lepiej, ale jaki będzie wynik, zobaczymy na boisku - podkreślił Aleksander Żliwka.
Jastrzębski Węgiel utrzyma formę z PlusLigi?
W finale LM po raz pierwszy zagrają natomiast jastrzębianie. Radości z tego faktu nie ukrywał Tomasz Fornal.
- Cieszę się, że moja kariera idzie do przodu i będę miał okazję wystąpić w finale Ligi Mistrzów. Mam nadzieję, że to nie będzie mój ostatni raz, ale nie chcę wybiegać w przyszłość i nakładać na siebie presji. Jako Jastrzębski Węgiel zrobimy wszystko, by wygrać ten mecz - zapewnił przyjmujący w rozmowie z Cezarym Gurjewem.
02:47 Tomasz Fornal do KS.mp3 ok.mp3 Tomasz Fornal liczy na kolejny triumf Jastrzębskiego Węgla (PR1)
Siatkarz przyznał, że jego drużyna darzy rywali wielkim szacunkiem, mimo dość jednostronnych finałów PlusLigi.
- Za dużo nie zmieni się w ciągu tygodnia, jeśli chodzi o fizykę. Staraliśmy się utrzymać dyspozycję z finału w lidze. Po powrocie do zajęć nie było rozluźnienia, choć oczywiście cieszyliśmy się, że wygraliśmy najmocniejszą ligę na świecie. Było widać mobilizację, że to nie jest koniec. Wszyscy chcemy złota Ligi Mistrzów - podkreślił Fornal.
Jeden z liderów jastrzębskiej ekipy żartował, iż jego drużyna tak często gra z ZAKSĄ, że przedmeczowa analiza wideo będzie zbędna.
- Nie jestem fanem wideo, więc cieszę się, że nie będziemy go potrzebować. Gramy ze sobą tak często, że znamy się dość dobrze i większych zaskoczeń nie będzie - żartował Fornal.
01:27 Jan Hadrava.mp3 Cezary Gurjew rozmawiał przed finałem z atakującym Jastrzębskiego Węgla Janem Hadravą (PR1)
Pozostaje mieć nadzieję, że na trybunach Pala Alpitour nie zabraknie polskich fanów, którzy obejrzą znakomite widowisko.
- Mam nadzieję, że będzie dużo kibiców z Polski. To będzie fajne wydarzenie, a hala będzie wypełniona po brzegi. Mam nadzieję, że będziemy się tym delektować, drużyny zagrają super spotkanie, a my wygramy 3:0 - zaznaczył Fornal.
02:20 Leszek Dejewski.mp3 Cezary Gurjew rozmawiał z legendą Jastrzębskiego Węgla Leszkiem Dejewskim (IAR)
O której godzinie mecz ZAKSA Kędzierzyn-Koźle vs Jastrzębski Węgiel?
Początek meczu Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn Koźle i Jastrzębskiego Węgla zaplanowano na 20 maja na godzinę 20:30.
Wcześniej w finale Ligi Mistrzyń CEV siatkarek zmierzą się Eczacibasi Stambuł i Vakifbank Stambuł. Mecz ten rozpocznie się o godzinie 17:30.
Czytaj także:
/empe