Diamentowa Liga: Natalia Kaczmarek najlepsza we Florencji! Rekord świata Kipyegon

2023-06-02, 23:20

Natalia Kaczmarek okazała się najlepsza w biegu na 400 metrów podczas Diamentowej Ligi we Florencji . Foto: Forum/Reuters/CIRO DE LUCA

Natalia Kaczmarek czasem 50,41 wygrała bieg na 400 metrów podczas mityngu Diamentowej Ligi we Florencji, Anna Kiełbasińska zajęła szóste miejsce. Kenijka Faith Kipyegon pobiła rekord świata na 1500 m. Na 400 m przez płotki triumfowała Holenderka Femke Bol.

Natalia Kaczmarek prowadziła po 300 metrach i utrzymała swoją przewagę na ostatniej prostej. Kiełbasińska uzyskała czas 51,76. Obie polskie biegaczki osiągnęły najlepsze wyniki w sezonie. Druga była Holenderka Lieke Klaver - 50,75, a trzecia Amerykanka Lynna Irby-Jackson - 50,84.

Rekord świata we Florencji

Kipyegon w biegu na 1500 m triumfowała czasem 3.49,11. Druga na mecie Brytyjka Laura Muir uzyskała wynik 3.57,09, a trzecia Jessica Hull została rekordzistką Australii - 3.57,29. Poprzedni rekord świata od 2015 roku należał do Etiopki Genzebe Dibaby i wynosił 3.50,07.

Bol na 400 m ppł osiągnęła najlepszy w tym roku wynik na świecie i ustanowiła rekord mityngu we Florencji - 52,43. Druga była Shamier Little z USA - 53,38, a trzecie miejsce wynikiem 54,42 zajęła jej rodaczka Anna Hall, która jest brązową medalistką mistrzostw świata w siedmioboju.

Bieg na 100 m czasem 10,97 wygrała Marie Jose Ta Lou z Wybrzeża Kości Słoniowej. Tuż za nią finiszowała Niemka Gina Lueckenkemper - 11,09. Najlepszym mężczyzną na tym dystansie był Amerykanin Fred Kerley - 9,94, który jako jedyny zszedł poniżej 10 sekund.

W konkursie trójskoku triumfował Kubańczyk Andy Diaz Hernandez, który poprawił rekord życiowy na 17,75. Najlepszym kulomiotem był reprezentant gospodarzy Leonardo Fabri - 21,73. Włoch pokonał Nowozelandczyka Toma Walsha - 21,69 i Czecha Tomasa Stanka - 21,64.

Kolejny mityng w Paryżu

13 uczestników biegu na 5000 metrów we Florencji zeszło poniżej 13 minut - to pierwsze takie wydarzenie w histori Diamentowej Ligi. Triumfował Hiszpan Mohamed Katir, który czasem 12.52,09 został liderem światowych list. Drugi Etiopczyk Yomif Kejelcha był wolniejszy o 0,03 sekundy. Trzeci Luis Grijalva ustanowił rekord Gwatemali - 12.52,97.

Na 110 m przez płotki triumfował mistrz świata Grant Holloway z USA - 13,04. Drugie miejsce zajął halowy mistrz Europy Jason Joseph, który pobił rekord Szwajcarii - 13,10.

Zawody we Florencji były trzecimi w cyklu Diamentowej Ligi. Kolejne odbędą się 9 czerwca w Paryżu.