Diamentowa Liga: dziewiąte miejsca Polaków w Zurychu. Mistrzowie świata potwierdzili formę

2023-08-31, 23:00

Sha'Carri Richardson wygrała bieg na 100 metrów podczas mityngu w Zurychu . Foto: Forum/Reuters/DENIS BALIBOUSE

Wszyscy Polacy rywalizujący w mityngu Diamentowej Ligi w Zurychu zajęli w czwartek dziewiąte miejsce. Pia Skrzyszowska w biegu na 100 m przez płotki, Dawid Wegner w rzucie oszczepem, a Alicja Konieczek w biegu na 3000 m z przeszkodami. W ośmiu konkurencjach triumfowali mistrzowie świata.

Lekkoatleci wrócili w Zurychu do rywalizacji w Diamentowej Lidze po ponad miesięcznej przerwie związanej z mistrzostwami świata w Budapeszcie. Mimo że zawody w stolicy Węgier zakończyły się w niedzielę, to w czwartek wystartowała ścisła czołówka, w tym aktualni złoci medaliści globalnego czempionatu, którzy w Szwajcarii potwierdzili, że są najlepsi na świecie.

Mistrzowie świata w formie

W rywalizacji kobiet dokonały tego Amerykanka Sha'Carri Richardson w biegu na 100 m, Jamajka Shericka Jackson na dystansie 200 m, jej rodaczka Danielle Williams w biegu na 100 m przez płotki, reprezentantka Bahrajnu Winfred Mutile Yavi w biegu na 3000 m z przeszkodami, a także Wenezuelka Yulimar Rojas w trójskoku.

Spośród konkurencji mężczyzn tylko w trzech triumfowali aktualni mistrzowie świata z Budapesztu - Amerykanin Noah Lyles w biegu na 200 m, Szwed Armand Duplantis w skoku o tyczce oraz Grek Miltiadis Tentoglou w skoku w dal.

Za niespodziankę można uznać drugie miejsce mistrza świata, reprezentanta Indii Neeraja Chopry w rzucie oszczepem, który przegrał z Czechem Jakubem Vadlejchem, brązowym medalistą z Budapesztu. Zaskoczeniem jest także czwarta lokata najlepszego w stolicy Węgier w skoku wzwyż Włocha Gianmarco Tamberiego. Wygrał trzeci zawodnik globu Katarczyk Mutazem Essa Barshim.

Reprezentant Brytyjskich Wysp Dziewiczych Kyron McMaster wygrał bieg na 400 m przez płotki i zrewanżował się Norwegowi Karstenowi Warholmowi za porażkę w finale mistrzostw świata. Mistrz globu Warholm był drugi.

Polacy bez błysku

Polacy nie znaleźli się w czołówce swoich konkurencji. Zadowolona może być jedynie Konieczek, która czasem 9.21,89 pobiła rekord życiowy w biegu na 3000 m z przeszkodami.

W tym sezonie odbędą się jeszcze trzy mityngi DL - w chińskim Shenzen, Brukseli, a następnie finał cyklu w amerykańskim Eugene - 16-17 września.