El. Euro 2024: Hiszpania rozgromiła Gruzję. Lamine Yamal przeszedł do historii

2023-09-08, 21:15

Lamine Yamal został najmłodszym debiutantem i strzelcem gola w historii reprezentacji Hiszpanii. Foto: PAP/EPA/DAVID MDZINARISHVILI

Skrzydłowy Barcelony Lamine Yamal został najmłodszym debiutantem i strzelcem gola w historii reprezentacji Hiszpanii. 16-letni piłkarz dokonał tego w piątkowym meczu eliminacji Euro 2024 na wyjeździe z Gruzją, który jego zespół wygrał aż 7:1 (4:0).

Yamal wszedł na boisko w Tbilisi w 44. minucie, gdy Hiszpanie prowadzili już 4:0. W piątek miał dokładnie 16 lat i 57 dni.

Poprawił tym samym rekord reprezentacji Hiszpanii należący do jego kolegi z Barcelony Gaviego, który miał 17 lat i 62 dni, gdy zadebiutował w kadrze w 2021 roku. Z kolei Gavi pobił rekord Angela Zubiety (17 lata 284 dni), który przetrwał w kronikach hiszpańskiego futbolu aż 85 lat.

W drugiej połowie Yamal dołożył kolejne rekordowe osiągnięcie. W 74. minucie został najmłodszym strzelcem gola - ustalił wówczas wynik spotkania.

Duże powody do radości może mieć także Alvaro Morata, który mecz w Gruzji zakończył z trzema golami na koncie.

Yamal, którego ojciec jest Marokańczykiem, urodził się i wychował w Hiszpanii. Grał już w juniorskich kadrach Hiszpanii, a jego powołanie do drużyny seniorskiej przekreśliło nadzieje marokańskich kibiców, że uda się go przekonać do zmiany reprezentacji.