"Stegny" rocznik 1980 przejdą modernizację. Resort sportu i władze Warszawy podpisały umowę
Tor łyżwiarski "Stegny" zostanie poddany kompleksowej modernizacji. Umowa o współfinansowaniu inwestycji została podpisana między władzami miasta i ministerstwem sportu - poinformowali oficjalnie w środę na konferencji prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i minister sportu Sławomir Nitras.
2024-01-10, 12:20
- Od lat o to zabiegaliśmy, poprzedni rząd obiecywał, ale później się z tego wycofał. Warszawa takiego nowoczesnego obiektu potrzebuje, a Stegny mają już ponad 40 lat i wymagają modernizacji - powiedział Trzaskowski.
Prezydent dodał, że ma sentymentalne wspomnienia związane ze Stegnami, gdzie jako dziecko uczył się jeździć na łyżwach.
- Tu wychowali się nasi olimpijczycy, mistrzowie. Decyzja resortu sprawi, że do 2027 roku na Stegnach powstanie obiekt zadaszony, który będzie spełniał wszystkie wymogi międzynarodowej federacji - podkreślił prezydent m. st. Warszawy.
Szef resortu sportu dodał, że podpisana umowa obejmuje tylko pierwszy etap modernizacji
- Władze miasta planują kolejne, w przyszłości obok toru planowane jest wybudowanie hali hokejowej na 4,5 tysiąca osób. To trochę wstyd, że Warszawa prawie 3-mln aglomeracja nie posiada nowoczesnego obiektu. Zapewniam, że resort nie wycofa się ze wsparcia tego projektu - podkreślił Nitras. "Złe czasy dla takich inwestycji w Warszawie się skończyły, teraz idą dobre czasy" - zakończył szef resortu sportu.
Tor Łyżwiarski "Stegny" został oddany do użytku w 1980 roku. Jego projektantem był architekt Janusz Kalbarczyk, niegdyś panczenista. Już kilka razy planowano jego zadaszenie i modernizację, aby można go użytkować nie tylko w sezonie zimowym, jednak żaden z projektów nie został zrealizowany.
*
Panczeniści marzą o przebudowie toru Stegny od lat. Pierwsze przymiarki do budowy hali miały miejsce kilkanaście lat temu. W 2014 r. miała ruszyć przebudowa, zbyt duży koszt projektu jednak spowodował, że nie zdecydowano się na rozpoczęcie prac. Teraz projekt ma mieć mniejszy rozmach.
W ostatnich latach polscy łyżwiarze szybcy mogli korzystać tylko z jednej hali łyżwiarskiej – Areny Lodowej w Tomaszowie Mazowieckim.
REKLAMA
W najbliższych miesiącach zakończy się budowa jednego z najnowocześniejszych torów łyżwiarskich na terenie Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem, gdzie zawodnicy będą mieli nie tylko znakomite warunki do treningów, ale będzie można także organizować na nim zawody światowej rangi. Oprócz sztucznie mrożonego toru lodowego znajdzie się tu także bieżnia lekkoatletyczna z tartanem, krótki tor asfaltowy do nartorolek i rolek oraz lodowisko.
Jak wyglądał 2023 rok w sporcie? Dziennikarze portalu PolskieRadio24.pl Bartosz Goluch i Paweł Majewski podsumowują wydarzenia ostatnich 12 miesięcy.
/red/
REKLAMA