Ekstraklasa: dziesiąty remis Piasta. Zdumiewająca seria gliwiczan trwa

2023-11-03, 19:50

Mecz Piast Gliwice - Korona Kielce. Foto: PAP/Zbigniew Meissner

Piast Gliwice bezbramkowo zremisował z Koroną Kielce w pierwszym meczu 14. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy. Dla podopiecznych Aleksandara Vukovicia był to już 10. mecz, w którym podzielili się punktami z rywalami.

Pierwsze minuty spotkania upłynęły pod znakiem dynamicznej i odważnej gry. W 4. minucie groźny strzał z dystansu oddał Dziczek, jednak pomylił się o około metr. Kilka minut później podobnym uderzeniem na bramkę Piasta odpowiedział Szykawka.

Znakomitą sytuację w 15. minucie wykreował sobie Piast - długie podanie w kierunku Kądziora posłał Czerwiński, a były reprezentant Polski spróbował przelobować wychodzącego z bramki Dziekońskiego. Golkiper Korony zachował czujność i złapał zbyt lekkie uderzenie skrzydłowego gospodarzy.

W kolejnych fragmentch tempo gry nieco spadło, a obie drużyny grały nieco ostrożniej. Zadania piłkarzom nie ułatwiały też coraz bardziej ulewne opady deszczu. Nasiąknięta murawa omal nie sprawiła psikusa Czerwińskiemu, który wycofywał piłkę do Placha, a ta stanęła wprost przed nadbiegającym Czyżyckim, jednak skrzydłowy kielczan nie wykorzystał "prezentu", przegrywając pojedynek sam na sam z golkiperem Piasta. Do przerwy w Gliwicach nie było jednak goli.

Tuż po przerwie stracha Plachowi napędził niesygnalizowanym strzałem po ziemi Deaconu, ale brmkarz Piasta przypilnował bliższego słupka i zdołał obronić kąśliwe uderzenie. Rozpędzona Korona po chwili stworzyła sobie kolejną okazję - zza "szesnastki" uderzał Nono, ale nieznacznie chybił.

Zryw kielczan nie był jednak długi i spotknie ponownie się wyrwnało. W 66. minucie techniczny strzał z 20. metra oddał wprowadzony z ławki Szczepański, ale Diekoński pewnie sparował piłkę. Osiem minut później strzału zza linii pola karnego ponownie spróbował Nono, ale znów nie trfił w światło bramki.

W końcówce obu drużynom brakowało zimnej krwi pod bramką rywali. Ostatecznie spotkanie zakończyło się remisem 0:0, z którego chyba żaden z zespołów nie był zadowolony.

Remis oznacza, że obie drużyny, przynajmniej do soboty, awansowały o dwie lokaty - Piast na 9., a Korona na 12. miejsce. Gliwiczanie zgromadzili 16, zaś podopieczni Kamila Kuzery 15 pkt.

Piast Gliwice - Korona Kielce 0:0

Żółta kartka - Piast Gliwice: Damian Kądzior. Korona Kielce: Yoav Hofmayster.

Sędzia: Tomasz Musiał (Kraków). Widzów 3 402.

Piast Gliwice: Frantisek Plach - Arkadiusz Pyrka, Ariel Mosór, Jakub Czerwiński, Alexandros Katranis - Damian Kądzior (61. Gabriel Kirejczyk), Grzegorz Tomasiewicz, Michał Chrapek (61. Miłosz Szczepański), Patryk Dziczek, Michael Ameyaw - Jorge Felix (82. Tomas Huk).

Korona Kielce: Xavier Dziekoński - Dominick Zator, Piotr Malarczyk, Miłosz Trojak, Marcus Godinho - Mateusz Czyżycki (46. Jacek Podgórski), Yoav Hofmayster (60. Dalibor Takac), Martin Remacle, Ronaldo Deaconu (60. Dawid Błanik), Nono - Jewgienij Szykawka (60. Adrian Dalmau).