Adam Kszczot przebiegł nowojorski maraton. Dramatyczny finisz mistrza [WIDEO]

2023-11-06, 11:37

Adam Kszczot. Foto: Instagram/Adam Kszczot

Trzykrotny mistrz Europy na 800 metrów Adam Kszczot postanowił zmierzyć się ze znacznie dłuższym dystansem i przebiec nowojorski maraton. 34-latek ukończył trasę, ale na jej finiszu wyraźnie opadł z sił, przewracał się, ale dokończył bieg. Polakowi pomagali inni uczestnicy imprezy.

Kszczot zakończył karierę w 2022 roku, ale nie zamierzał zasiąść w bujanym fotelu. Zamiast tego postanowił spróbować swoich sił w maratonie. Słynny 800-metrowiec miał ambitne plany, związane z tym dystansem.

Celuję w wynik szybszy niż 2:50. Wiem, że trasa maratonu w Nowym Jorku nie należy do najłatwiejszych, bo pytałem kilku osób tam startujących, ale jak na szybko poprzeglądałem swoje treningi i swoją karierę oraz to, w jakich tempach biegałem rozbiegania i wszystkie inne treningi, a także różne parametry, gdzie tych kilometrów sporo robiłem, to czas 2:50 powinien być osiągalny - mówił przed startem w portalu bieganie.pl.

Polski mistrz był bardzo bliski realizacji swojego celu - trasę pokonał bowiem w czasie 2:50:09. Był to szósty wynik wśród polskich uczestników imprezy. Kszczot dopiąłby swego i przekroczyłby wyznaczoną wcześniej brierę, gdyby nie to, że na ostatnich metrach kompletnie opadł z sił i upadł.

- Czy mogło być lepiej? Nie wiem, sami obejrzyjcie moją końcówkę, dwa razy byłem podnoszony z ziemi. Ale pamiętajcie, żeby walczyć do ostatniego metra - mówi w nagraniu z mety.

"
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Bieganie.pl (@bieganie.pl)

W nowojorskim maratonie wystartowała także inna gwiazda polskiego biegnia - Joanna Jóźwik. Medalistka mistrzostw Europy trasę przebyła w 4:49:30. Ukończyła maraton, choć walczyła z problemami zdrowotnymi.

- Mój bieg stał pod znakiem zapytania. Miałam problemy z bólem w odcinku lędźwiowym. Ostatecznie mój organizm pozwolił mi dobiec. Czas nie jest ważny - ważne jest to, że mam już kolejny cel! - podkreśliła Jóźwik.

Na trasie maratonu w Nowym Jorku oglądaliśmy też czynnych sportowców. Z czasem 4:11:34 bieg ukończył kolarz Michał Kwiatkowski.