Australian Open: Qinwen Zheng dołączyła do Sabalenki. Znamy obie finalistki turnieju kobiet

2024-01-25, 13:54

Qinwen Zheng po raz pierwszy w karierze zagra w finale wielkoszlemowego turnieju . Foto: PAP/EPA/JOEL CARRETT

Chińska tenisistka Qinwen Zheng została drugą finalistką Australian Open. Zawodniczka rozstawiona z numerem 12. pokonała ukraińską kwalifikantkę Dajanę Jastremską 6:4, 6:4 i w sobotnim finale wielkoszlemowego turnieju w Melbourne zmierzy się z broniącą tytułu sprzed roku Białorusinką Aryną Sabalenką.

Wydarzenia w Melbourne obserwuje Cezary Gurjew. Zapraszamy na relacje dziennikarza radiowej Jedynki z Australian Open 2024.

Kwalifikantka pokonana. Zheng zagra o tytuł

Qinwen Zheng była faworytką meczu z Dajaną Jastremską, która do turnieju głównego w Melbourne musiała przebijać się przez kwalifikacje. Chinka nie zawiodła, ale wygrana nie przyszła jej łatwo. Ukrainka, która po drodze wyeliminowała m.in. wielkoszlemowe mistrzynie Marketę Vondrousovą i Wiktorię Azarenkę, pokazała, że jej dotarcie do półfinału nie było dziełem przypadku.

Agresywnie returnująca Jastremska szybko przełamała rywalkę i prowadziła 2:0, jednak niedługo potem zaczęła popełniać błędy. Zheng wyrównała stan seta, a z czasem zaczęła przeważać. W siódmym gemie Chinka przełamała rywalkę, a Jastremska po chwili poprosiła o wizytę fizjoterapeutki. Po dłuższej przerwie zawodniczki wróciły na kort, ale Zheng nie dała sobie wydrzeć pierwszej partii. Wygrała ją 6:4.

W drugiej partii ponownie przełomowy okazał się siódmy gem. Wcześniej obie tenisistki po razie straciły swoje podanie, ale to właśnie fatalna gra Jastremskiej przy swoim podaniu w tym momencie okazała się kluczowa. Zheng wypracowała sobie trzy break pointy i wykorzystała już pierwszego z nich, wygrywając gema przy podaniu rywalki "na sucho".

Zheng w finale Australian Open z Sabalenką

Wyżej notowana z tenisistek nie pozwoliła już rywalce na odrobienie strat. Zheng także drugiego seta wygrała 6:4 i w sobotę zagra w swoim pierwszym w karierze wielkoszlemowym finale. Rywalką 21-latki będzie broniąca tytułu Białorusinka Aryna Sabalenka, która we wcześniejszym półfinale wygrała z Amerykanką Cori Gauff 7:6 (7-2), 6:4.

Dla Chinki będzie to niezwykle trudne zadanie. Dość powiedzieć, że w drodze do finału nie zagrała ani jednego meczu z zawodniczką rozstawioną! Jeśli w sobotę sprawi niespodziankę, awansuje w rankingu WTA na szóste miejsce i powtórzy osiągniecie swojej rodaczki Na Li, która w 2014 roku triumfowała w Australian Open.

Wyniki meczów 1/2 finału singla kobiet w wielkoszlemowym turnieju tenisowym Australian Open w Melbourne:

czwartek
Aryna Sabalenka (Białoruś, 2) - Cori Gauff (USA, 4) 7:6 (7-2), 6:4
Qinwen Zheng (Chiny, 12) - Dajana Jastremska (Ukraina) 6:4, 6:4

Miał być trening, jest finał. Jan Zieliński o grze mieszanej podczas Australian Open:

<<< Sport w 2023 - PIŁKA NOŻNA, SIATKÓWKA, SPORTY WALKI, LEKKOATLETYKA, KOLARSTWO, SPORTY ZIMOWE, MOTO SPORT<<<