Australian Open: Aryna Sabalenka obroniła tytuł bez straty seta. Qinwen Zheng nie znalazła sposobu na wiceliderkę

2024-01-27, 11:06

Aryna Sabalenka wygrała z Qinwen Zheng w finale Australian Open. Foto: PAP/EPA/JOEL CARRETT

Aryna Sabalenka pokonała Qinwen Zheng 6:3, 6:2 w finale wielkoszlemowego Australian Open. Białorusinka obroniła tytuł bez straty seta.

Wydarzenia w Melbourne obserwuje Cezary Gurjew. Zapraszamy na relacje dziennikarza radiowej Jedynki z Australian Open 2024.

Mocny początek i konsekwencja Sabalenki

Sabalenka pewnie utrzymała swoje podanie, a po chwili przełamała Zheng. W trzecim gemie Chinka miała trzy okazje do zwycięstwa przy podaniu Białorusinki, jednak ta zdołała wyjść z opresji obronną ręką.

Finalistki przeszły do pewnego utrzymywania serwisów, jednak w ósmym gemie przy podaniu Zheng to Sabalenka miała trzy piłki setowe, których jednak nie wykorzystała. Ostatecznie formalności dopełniła po kilku minutach, kończąc pierwszą partię mocnym i precyzyjnym serwisem.

Nerwowa końcówka. Wiceliderka obroniła tytuł

Drugi set fatalnie rozpoczął się dla 21-latki. Trzy podwójne błędy przyczyniły się do szybkiego przełamania ze strony Sabalenki. Z czasem Zheng coraz słabiej radziła sobie z presją narzucaną przez białoruską tenisistkę, a po pięciu gemach było już 4:1.

Przy stanie 5:2 i 40:0 rozpoczęła się nerwówka, bowiem Białorusinka nie wykorzystała aż czterech piłek mistrzowskich. Przy piątej szansie zachowała jednak zimną krew i przypieczętowała obronę tytułu.

Sabalenka w poniedziałkowym notowaniu rankingu światowego nadal będzie zajmować drugie miejsce. Liderką pozostanie Iga Świątek, która odpadła już w trzeciej rundzie. Zheng awansuje na najwyższą w karierze siódmą pozycję.