Żeglarstwo: Paweł Tarnowski wicemistrzem świata! Sukces Polaka w olimpijskiej klasie

2024-02-03, 16:02

Paweł Tarnowski został wicemistrzem świata w olimpijskiej klasie IQ Foil . Foto: PAP/Adam Warżawa

Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot) wywalczył srebrny medal żeglarskich mistrzostw świata w windsurfingowej olimpijskiej klasie iQFoil. Na Lanzarote najlepszy okazał się Włoch Nicolo Renna, a trzeci był broniący tytułu Holender Luuc Van Opzeeland.

Do fazy medalowej z udziałem 10 czołowych zawodników Tarnowski przystąpił z ósmej pozycji. W ćwierćfinale zajął drugie miejsce za Australijczykiem Grae Morrisem, a w półfinale wyprzedził go tylko ubiegłoroczny mistrz Europy oraz srebrny medalista czempionatu Starego Kontynentu z 2022 roku Renna.

Paweł Tarnowski z życiowym sukcesem

W finale na ten duet czekał ubiegłoroczny triumfator MŚ Van Opzeeland, który jednak nie zdołał obronić tytułu. Zdecydowanie najlepszy okazał się Włoch, a reprezentant sopockiego klubu skutecznie odparł na finiszu atak Holendra.

To kolejny sukces niespełna 30-letniego deskarza. W 2015 roku Tarnowski został na Sycylii mistrzem Europy, a rok później w Helsinkach zajął w tych regatach trzecie miejsce. Te medale zdobył w poprzedniej olimpijskiej klasie RS:X.

Wśród kobiet pierwsza była triumfatorka regat przedolimpijskich oraz aktualna wicemistrzyni Europy Sharon Kantor z Izraela, na drugim stopniu podium stanęła brązowa medalistka ubiegłorocznego czempionatu globu i igrzysk olimpijskich Brytyjka Emma Wilson, a na trzecim rodaczka triumfatorki i poprzednia wicemistrzyni świata Katy Spychakov.

Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia) uplasowała się w ćwierćfinale na czwartej pozycji, co ostatecznie dało jej siódmą lokatę.

Polacy poczynili postęp

W porównaniu do ostatnich mistrzostw świata Biało-Czerwoni zanotowali w Hiszpanii znaczący postęp. W Hadze Tarnowskiemu przypadło 13., a Dziarnowskiej 19. miejsce.

W Hiszpanii ścigało się 212 żeglarzy z 43 państw, w tym 13 Polaków.

Lokaty pozostałych Biało-Czerwonych: 29. Zofia Klepacka (Sailing Legia Warszawa), 79. Aleksandra Wasiewicz (SKŻ Ergo Hestia), 80. Pola Wawrzyniak (OŚ AZS Poznań) oraz 13. Michał Polak (GKŻ Gdańsk), 14. Radosław Furmański (AZS AWFiS Gdańsk), 52. Stanisław Trepczyński (SKŻ Ergo Hestia), 70. Dominik Lewiński, 83. Igor Lewiński (obaj GKŻ Gdańsk), 84. Tomasz Romanowski (OŚ AZS Poznań), 98. Michał Maziarka (SKŻ Ergo Hestia), 113. Maciej Rutkowski (OŚ AZS Poznań).