LM siatkarzy: szalony mecz w Ankarze i triumf Halkbanku. ZAKSA nie obroni tytułu

2024-02-07, 18:04

ZAKSA odpadła z Ligi Mistrzów. Foto: Krzysztof Świderski/PAP

Grupa Azoty ZAKSA przegrała w barażu do ćwierćfinału siatkarskiej Ligi Mistrzów. W rewanżowym meczu barażowym o awans do ćwierćfinału LM kędzierzynianie przegrali w Ankarze z Halkbankiem 0:3 (30:32, 21:25, 22:25).

Zdziesiątkowanych przez kontuzje i choroby wicemistrzów Polski czekało niezwykle trudne zadanie. W rewanżowym meczu barażowym o awans do ćwierćfinału LM mierzyli się w Ankarze z Halkbankiem. Obrońcy trofeum w pierwszym spotkaniu wygrali w swojej hali 3:2.

Miłe złego początki

Kędzierzynianie rozpoczęli mecz w Ankarze w najlepszym możliwym stylu. W pewnym momencie obrońcy tytułu mieli już osiem punktów przewagi, jednak z czasem to gospodarze przejęli inicjatywę i systematycznie zaczęli zmniejszać stratę. Spory udział w zwycięskich akcjach gospodarzy mieli Nimir Abdel-Aziz i Earvin N’Gapeth.

Ostatecznie przy stanie 25:24 to siatkarze Zaksy rozpoczęli świętowanie, bowiem świetnym blokiem popisał się David Smith. Po chwili okazało się jednak, że amerykański środkowy dotknął siatki. Przez kolejne minuty trwała walka o dwupunktową przewagę gwarantującą zwycięstwo w pierwszej partii. Emocji nie studziła duża liczba wideoweryfikacji. Ostatecznie to zawodnicy Halkbanku dopięli swego i zwyciężyli 32:30.

ZAKSA nie obroni tytułu

Napędzeni sukcesem gospodarze z animuszem rozpoczęli druga partię, szybko wychodząc na kilkupunktowe prowadzenie. W międzyczasie kędzierzynianie zostali osłabieni z powodu odnowienia się urazu Bartosza Bednorza. Mimo pojedynczych zrywów Zaksy, które pozwoliły nieco zmniejszyć stratę, siatkarze Halkbanku utrzymali przewagę i przypieczętowali zwycięstwo w drugim secie, jednocześnie gwarantując sobie co najmniej "złotego seta".

Trzeci set był bardzo wyrównany. W jego końcowej fazie żadna z drużyn nie potrafiła wyjść na większe niż dwupunktowe prowadzenie. Ostatecznie to jednak gospodarze zdołali zdominować ostatnie punkty rywalizacji, dzięki czemu przypieczętowali zwycięstwo i awans do ćwierćfinału rozgrywek.

W 1/4 finału zespół z Turcji zmierzy się z włoskim zespołem Cucine Lube Civitanova

Halkbank Ankara - ZAKSA Kędzierzyn Koźle 3:0 (32:30, 25:21, 25:22)

Halbank: Mert Matic, Nimir Abdel-Aziz, Mirza Lagumdzija, Yunus Emre Tayaz, Micah Ma'a, Earvin N'Gapeth - Volkan Done (libero) - Gordon Perrin, Izzet Unver, Jay Michael Blankenau.

Grupa Azoty ZAKSA: David Smith, Łukasz Kaczmarek, Bartosz Bednorz, Dmytro Paszycki, Marcin Janusz, Daniel Chitigoi - Erik Shoji (libero) - Korneliusz Banach, Krzysztof Zapłacki, Andreas Takvam, Bartłomiej Kluth, Mateusz Biernat.