Bundesliga: Bayer lepszy od Bayernu w meczu na szczycie. Przewaga "Aptekarzy" rośnie

2024-02-10, 20:35

Mecz Bayer Leverkusen - Bayern Monachium. Foto: PAP/EPA/RONALD WITTEK

Bayer Leverkusen pokonał 3:0 Bayern Monachium w meczu na szczycie tabeli Bundesligi. Dzięki wygranej niepokonani w tym sezonie "Aptekarze" powiększyli przewagę w tabeli nad obrońcami mistrzowskiego tytułu do pięciu punktów.

Spotkanie na szczycie zostało opóźnione z powodu protestu kicibów, którzy sprzeciwiają się dopuszczeniu zagranicznych inwestorów do nabywania udziałów w niemieckich klubach. Gdy ostatecznie udało się rozpocząć spotkanie, na murawie rozgorzała twarda walka.

Bayer naciskał rywali pressingiem i po błędach Erica Diera oraz Dayota Upamecano miał świetne okazje do kontrataków, jednak nie zdołał ich wykorzystać. "Aptekarze" w końcu jednak pokonali Manuela Neuera - w 18. minucie po płaskiej centrze Roberta Andricha piłkę do pustej bramki skierował wypożyczony z Bayernu Josip Stanisić.

W kolejnych minutach groźnie strzelali Nathan Tella i Jonathan Tah, ale udanie interweniował Neuer, ratując swój zespół. Pierwszy strzał po stronie monachijczyków w 27. minucie oddał z dystansu Noussair Mazraoui, ale Lukas Hradecky złapał piłkę bez trudu. W pierwszej połowie Bawarczycy byli zupełnie bezradni, a "Aptekarze" mogli zejść na przerwę z wyższym prowadzeniem.

Drugie trafienie podopiecznym Xabiego Alonso udało się zdobyć w 50. minucie - po dwójkowej akcji Telli z Alejandro Grimaldo Hiszpan zaskoczył Neuera strzałem przy bliższym słupku. Lewy wahadłowy Bayeru był o włos od drugiego trafienia w 63. minucie, jednak po jego centrze z rzutu rożnego futbolówka uderzyła w poprzeczkę.

Podopieczni Thomasa Tuchela nie mieli pomysłu na to jak zagrozić bramce Hradeckiego i zasłużenie zakończyli spotkanie z zerem w rubryce zdobytych goli. Monachijczycy oddali tylko jeden celny strzał i w ofensywie zaprezentowali się bardzo kiepsko. W doliczonym czasie gry "dzieło zniszczenia" golem na 3:0 zwieńczył Jeremie Frimpong.

Wygrana ekipy z Leverkusen pozwoliła "odskoczyć" jej od Bayernu na 5 pkt. Trzeci w tabeli VfB Stuttgart i czwarta Borussia Dortmund tracą do lidera aż 15 "oczek".