PŚ w short tracku: Polacy dwukrotnie na podium w Dreźnie. Sukcesy Stormowskiej i Kuczyńskiego

2024-02-11, 18:06

Kamila Stormowska. Foto: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News

Kamila Stormowska zajęła 3. miejsce w rywalizacji na 500 metrów podczas zawodów Pucharu Świata w short tracku w niemieckim Dreźnie. Triumfowała Holenderka Xandra Velzeboer, a na drugiej pozycji uplasowała się Chinka Wang Ye. Z kolei w rywalizacji mężczyzn na tym samym dystansie 3. miejsce zajął Łukasz Kuczyński.

Swój drugi brąz w ten weekend w Dreźnie – tym razem na 500 metrów – wywalczyła Stormowska. W drodze po medal Polka najpierw w ćwierćfinale była druga za Selmą Poutsmą, wicemistrzynią Europy na 500 i 1000 metrów, a do finału awansowała z trzecim czasem półfinału, za plecami innej z Holenderek Xandry Velzeboer oraz Chinki YeWang. W biegu o medale nasza olimpijka z Pekinu ruszyła gorzej od najmocniejszych rywalek, jednakw połowie dystansu wyprzedziła Koreankę Park Ji Won i nie oddała trzeciego miejsca do mety. Stormowska w pucharowej klasyfikacji generalnej 500 metrów przesunęła się na dziewiątą pozycję (164 pkt).

Życiowy sukces w PŚ sprzed roku z Dordrechtu powtórzył natomiast Kuczyński, jedyny z naszych reprezentantów w ćwierćfinałach 500 metrów, któremu w niedzielę sprzyjało szczęście. W walce o półfinał Polak skorzystał na upadku Ukraińca Olega Handeia i przyjechał drugi za Kazachem Denisem Nikiszą.

Z kolei w1/2 finału łyżwiarz Juvenii Białystok, który startował z piątego pola, długo trzymał się za rywalami. Na ostatnim okrążeniu Polak zdołał się przesunąć na drugą lokatę, zaś dzięki decyzjomarbitrów (wykluczono Amerykanina Andrewa Heo) został ostatecznie sklasyfikowany na pierwszym miejscu. Wnajważniejszym biegu dnia Kuczyński przekroczył metę jako czwarty, jednak w związku z wykluczeniem Nikiszy za nieprawidłowe blokowanie późniejszego triumfatora, Kanadyjczyka Felixa Roussela, przesunął się na trzecią pozycję i tym samym zdobył indywidualnie swój drugi w karierze brązowy medal PŚ. W pucharowym rankingu 500 metrówPolak awansował na dwunastą lokatę (152 pkt).

Na koniec PŚ w Dreźnie miłą niespodziankę mogła sprawić męska sztafeta. Polacy w składzie Kuczyński, Michał Niewiński, DianeSellier i Felix Pigeon minęli linię mety jako trzeci, lecz nie stanęli na podium. Zdaniem sędziów, Kuczyński przy zmianie z Sellierem przeszkodził jednemu z Amerykanów, w wyniku czego Biało-Czerwoni zostali sklasyfikowani na piątej pozycji.

Trwający sezon PŚ w short tracku zakończy się już w przyszłym tygodniu w Gdańsku. W miejscowej hali Olivia, po pierwszy w Polsce, zostanie rozegrany finał tego cyklu. Jego początek zaplanowano na piątek, 16 lutego, a jego koniec na niedzielę, 18 lutego.