WTA Dubaj. Iga Świątek zrewanżowała się za Wimbledon. Switolina ograna, jest ćwierćfinał!

2024-02-21, 17:37

Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału turnieju w Dubaju. Foto: KARIM JAAFAR/AFP/East News

Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału turnieju WTA na kortach twardych w Dubaju. Polka pokonała Ukrainkę Elinę Switolinę 6:1, 6:4.

Polka w drugiej rundzie w Dubaju grała bez konieczności rywalizacji w pierwszej rundzie (dzięki wolnemu losowi). W swoim pierwszym meczu pewnie pokonała Amerykankę Sloane Stephens 6:4, 6:4. Kolejną rywalką raszynianki była Elina Switolina.

Nasza reprezentantka wykorzystała okazję do rewanżu na Ukraince za porażkę w ćwierćfinale zeszłorocznego Wimbledonu. Wtedy 29-latka okazała się lepsza po trzysetowym starciu, zwyciężając 7:5, 6:7 (5-7), 6:2.

Wyrównany początek, a potem dominacja liderki

Mecz rozpoczął się od dość wyrównanego gema przy serwisie Świątek, po którym utrzymała podanie. Po chwili Switolina pewnie zgarnęła gema “na sucho”.

W czwartym gemie doszło do pierwszego przełamania ze strony Świątek. Następnie liderka pewnie wysunęła się na dwupunktowe prowadzenie, jednak rywalka nie zamierzała odpuszczać i doprowadziła do wyrównania. Ostatecznie Polka wytrzymała presję i powiększyła przewagę do trzech gemów.

Świątek nie zamierzała zwalniać tempa i po chwili wygrała swojego czwartego gema z rzędu, następnie przypieczętowała zwycięstwo w pierwszym secie.

Świątek zrewanżowała się za Wimbledon. Polka w ćwierćfinale

Drugiego seta Świątek rozpoczęła idealnie, bo od przełamania. Po chwili Polka obroniła podanie i powiększyła przewagę.

Switolina zdołała odpowiedzieć przerwaniem niekorzystnej passy i wygraniem gema przy własnym serwisie. To ewidentnie napędziło grę Ukrainki, która wywalczyła trzy szanse na przełamanie Świątek w kolejnym gemie. Wykorzystała trzecią z nich.

Ostatecznie 29-latka nie zdołała jednak potwierdzić przełamania, przez co nie wyszła na prowadzenie po raz pierwszy spotkaniu. Świątek odpowiedziała dużym spokojem przy własnym podaniu i było już 4:2.

To jednak nie był koniec emocji w polsko-ukraińskim starciu. Switolina zdołała obronić podanie, a następnie zwyciężyć przy serwisie Świątek, jednocześnie doprowadzając do wyrównania.

Ukrainka po raz kolejny nie wytrzymała jednak presji, co przełożyło się na przełamanie. Serwując po zwycięstwo w meczu Świątek obroniła kolejny break point, a następnie przypieczętowała zwycięstwo w meczu.

Rywalką Polki w meczu o półfinał będzie lepsza z rosyjsko-chińskiej pary Anastazja Potapowa - Qinwen Zheng

Mecz 1/8 finału WTA Dubaj:

Iga Świątek - Elina Switolina 6:1, 6:4

Z rywalizacją w Dubaju pożegnała się Magdalena Fręch. Łodzianka postawiła się faworyzowanej Kazaszce, lecz ostatecznie przegrała 6:7 (5-7), 6:3, 4:6.

Iga Świątek wciąż prowadzi w światowym rankingu tenisistek. Polka po zwycięstwie w turnieju w Dosze powiększyła przewagę nad drugą w zestawieniu Białorusinką Aryną Sabalenką. Trzecia nadal jest Amerykanka Coco Gauff.