Skoczkowie stawiają na naukę! PZN łączy siły z Politechniką. Małysz: nadrobimy zaległości w wyścigu zbrojeń

2024-03-05, 14:46

Skoczkowie stawiają na naukę! PZN łączy siły z Politechniką. Małysz: nadrobimy zaległości w wyścigu zbrojeń
Naukowcy z Politechniki Krakowskiej pomogą polskim skoczkom narciarskim latać dalej. - Sport przypomina technologiczny wyścig zbrojeń i polscy skoczkowie muszą nadrobić zaległości do pozostałych reprezentacji - podkreślił Adam Małysz. Foto: PAP / Grzegorz Momot/Polskie Radio/PZN

Polscy skoczkowie mają poprawić swoje wyniki dzięki pomocy naukowców z Politechniki Krakowskiej. Polski Związek Narciarski i władze uczelni podpisały umowę na wykorzystanie do badań jednego z najnowocześniejszych w Europie Laboratoriów Aerodynamiki. 

Polscy skoczkowie będą latać na Politechnice Krakowskiej

Współpraca uczelni i PZN służyć będzie wsparciu szkolenia seniorskich i młodzieżowych reprezentacji Polski, na początek kadr skoczków narciarskich.

List intencyjny o wspólnym prowadzeniu badań w obszarze innowacyjnych rozwiązań dla sportów zimowych podpisali Adam Małysz, prezes Polskiego Związku Narciarskiego, Jan Winkiel, sekretarz PZN, oraz prorektor Politechniki Krakowskiej dr hab. inż. arch. Tomasz Kapecki, prof. Politechniki Krakowskiej.

Dzięki nawiązaniu współpracy polscy zawodnicy będą testować sprzęt i poprawiać pozycję w specjalnych tunelach. Jak wyjaśniał prezes Polskiego Związku Narciarskiego Adam Małysz, w dwóch tunelach aerodynamicznych skoczkowie będą testować kombinezony, narty, kaski i buty, a także pracować nad pozycją w locie, momentem wybicia i przede wszystkim poprawieniem sylwetki na rozbiegu.

– Technologiczny wyścig zbrojeń w sportach zimowych obserwujemy od wielu lat. W przypadku potęg takich jak Niemcy czy Austria na sukcesy pracują nie tylko sztaby trenerskie i zawodnicy, ale wręcz całe instytuty badawcze naukowców, wspierane z budżetów państw. W Polsce taki system dopiero stwarzamy i przekonujemy do niego. W ramach Polskiego Związku Narciarskiego powołaliśmy w ubiegłym roku Centrum Innowacji, za jego pośrednictwem budujemy sieć współpracy z uczelniami, Ministerstwem Sportu i Instytutem Sportu – podkreślił Adam Małysz.

Politechnika i PZN pracują już nad pierwszym wspólnym projektem naukowym 

W ramach projektu Politechnika i PZN planują stworzyć stanowiska do badania wybicia z progu skoczni oraz do badań oporu aerodynamicznego pozycji sportowca. Naukowcy PK opracują metodykę pomiarów, zaprojektują eksperymentalne stanowisko do badań, które symulować będzie rzeczywiste warunki panujące w naturze, przeprowadzą jego kalibrację oraz automatyzację procesów szkoleniowych. Wyniki badań, testów, treningów i analiz prowadzonych w laboratoriach Politechniki umożliwią trenerom i zawodnikom doskonalenie umiejętności technicznych w najbardziej szczegółowych zakresach, pozwolą również testować i wprowadzać innowacje do treningu zawodników i sprzętu, z którego korzystają.

– Liczymy, że współpraca na dobry początek pomoże naszym skoczkom w ustabilizowaniu pozycji dojazdowej, bo mamy z tym problem. Dzięki specjalnym platformom będziemy mogli zmieniać kąt nachylenia. Będziemy wiedzieć więcej o zachowaniu nart w powietrzu, ale też na podłożu. Przeanalizujemy rozbieg skoczni, kąt wyjścia zawodników. Myślimy też o snowboardzie, narciarstwie alpejskim czy biegach. Praca w tunelu aerodynamicznym potrafi być bardzo wyczerpująca, więc niektóre badania będą przeprowadzane z wykorzystaniem manekinów – dodał Małysz.

Zapleczem do wspólnych działań Politechniki i PZN będzie infrastruktura nowo otwartego Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej Wydziału Inżynierii Lądowej PK z unikatowymi w skali światowej narzędziami do badań z zakresu inżynierii wiatrowej.

– Wiatr i związane z nim wyzwania – to jedno z kilku wspólnych zainteresowań badawczych naukowców Politechniki Krakowskiej i specjalistów ze sztabów trenerskich Polskiego Związku Narciarskiego. Cieszymy się, że teraz Politechnika Krakowska wesprze polskich sportowców wiedzą i kompetencjami zespołu badawczego Laboratorium Inżynierii Wiatrowej oraz ogromnym potencjałem nowego Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej. Mamy nadzieję, że przyczynimy się tak do ich medalowych sukcesów – podsumował rektor Kapecki.

Posłuchaj

- Żeby się rozwijać, musimy cały czas inwestować - powiedział prezes PZN Adam Małysz (IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty

 


Posłuchaj

Adam Małysz wymienia problemy, które polscy skoczkowie mogą zniwelować (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

 

Budowa nowoczesnego Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej Politechniki Krakowskiej kosztowała trzydzieści cztery miliony złotych. Naukowcy przede wszystkim badają materiały budowlane, stateczność budynków, projektują nowe modele wiatraków i ulepszają kształt pojazdów.

Jak powiedział dr Łukasz Flaga z Politechniki Krakowskiej, w tunelach naukowcy mogą wygenerować podmuchy wiatru o prędkości nawet 120 kilometrów na godzinę oraz odtworzyć zmienne warunki pogodowe.

Posłuchaj

Dr Łukasz Flaga mówi o możliwościach technologicznych (IAR) 0:17
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj także:

PŚ w skokach 2023/2024

kp/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej