LM piłkarzy ręcznych. PSG znów za silne. Orlen Wisła walczyła, ale odpadła w 1/8 finału

2024-04-04, 23:08

Obrotowy PSG Kamil Syprzak w walce z zawodnikami Orlenu Wisły Płock . Foto: PAP/EPA/TERESA SUAREZ

Piłkarze ręczni Orlen Wisły przegrali na wyjeździe w meczu rewanżowym 1/8 finału Ligi Mistrzów z mistrzem Francji Paris Saint-Germain 33:34 (15:18) i odpadli z rywalizacji. W pierwszym spotkaniu w Płocku również wygrali podopieczni Raula Gonzalesa 30:26.

Jeszcze nigdy w historii spotkań obydwu drużyn, Orlen Wisła nie wygrała z Paris Saint-Germain. Wszystkie zakończyły się zwycięstwem rywali, którzy byli faworytami. W pierwszym meczu rozegranym przed tygodniem w Płocku goście wygrali 30:26, co oznacza, że wywalczyli cztery bramki przewagi.

Orlen Wisła walczyła, ale znowu przegrała z PSG

Początek spotkania był wyrównany, bramka za bramkę. W 4. min. gospodarze objęli 2-bramkowe prowadzenie, ale w 7. minucie na tablicy był już remis 5:5, a w 13. nawet płocczanie prowadzili 8:6. Ale niedługo cieszyli się z przewagi, bo gospodarze szybko wyrównali (8:8 w 14. min.).

Dwa kolejne ataki Orlen Wisły zatrzymywał Jannick Green, a w odpowiedzi dwukrotnie pokonał Marcela Jastrzębskiego Elohim Prandi. Po skutecznym rzucie karnym wykonanym przez Kamila Syprzaka, w 18. minucie PSG prowadziło 11:9, a w 20. - już 12:9. Autorem gola był Luc Steins. Kiedy w 21. min. do płockiej bramki trafił Syprzak, mocno wzburzony sytuacją na parkiecie, trener Xavi Sabate poprosił o przerwę w grze.

Gospodarze wypracowali sobie cztery bramki przewagi, ale w 25. minucie Orlen Wisła zmniejszyła rozmiary porażki do 15:13. PSG w 28. min. prowadziło nawet 18:13, ale na przerwę piłkarze schodzili przy wyniku 18:15.

Była szansa na niespodziankę

Drugą połowę płocczanie rozpoczęli całkiem dobrze. W 34. minucie na tablicy był wynik 20:18, tylko dwie bramki tracili do gospodarzy jeszcze w 35. min. (21:19), ale PSG szybko zwiększało prowadzenie.

Orlen Wisła grała praktycznie bez bramkarza, żaden z zawodników nie bronił, a i w ataku zdarzały się błędy. Efekty widać było na tablicy wyników. Mimo tego, że w 37. minucie trener Sabate poprosił o drugi w meczu czas, to w 40. min. gospodarze prowadzili 25:19. Płocka ekipa nie potrafiła znaleźć sposobu na rywali, którzy świetnie bawili się na parkiecie, wykorzystując kolejne stworzone sobie sytuacje.

Bezpieczna różnica chyba trochę uśpiła gospodarzy, bo pozwolili płocczanom odrobić część strat. W 49. minucie po golu Dmitrija Żytnikowa i dwóch kolejnych bramkach Lovro Mihicia, na tablicy był wynik 28:26 i trener Raul Gonzales poprosił o przerwę w grze.

Jednak PSG nie wykorzystało uwag trenera, bo w 51. minucie Żytnikow zdobył gola na 28:27 i zanosiło się na niespodziankę. Przez następne minuty była gra bramka za bramkę, ale i tak Orlen Wisła nie miała szans na to, by odrobić cztery trafienia stracone w Płocku.

Zacięty mecz w Paryżu

Ale była szansa na dobry wynik, bo w 55. min. po rzucie Abela Serdio był remis 30:30. Gospodarze szybko wrócili do swojego stylu gry. Najpierw do płockiej bramki trafił Syprzak, a potem dwukrotnie Nikola Karabatic i PSG wyszło na prowadzenie 33:30 w 58. minucie. Trener Sabate wykorzystał ostatni czas.

Ostatecznie gospodarze wygrali 34:33, niespodzianki nie było, awans wywalczyli zawodnicy PSG. W ćwierćfinale zwycięzcy dwumeczu trafili na Barcelonę.

PSG - Orlen Wisła 34:33 (18:15)

PSG: Jannick Green, Leo Villain – Ruben Marchan, Luc Steins 4, Robin Tonnesen 1, David Balanguer 8, Mathieu Grebille 3, Kamil Syprzak 7, Luka Karabatic, Jakob Holm, Nikola Karabatic 2, Wallem-Konrad Peleka, Elohim Prandi 9.

Orlen Wisła: Mirko Alilović, Marcel Jastrzębski – Michał Daszek 1, Tin Lucin 2, Tomas Piroch 3, Abel Serdio 6, Leon Susnja 1, Gergo Fazekas 3, Przemysław Krajewski 8, Gonzalo Perez 1, Mirad Terzić, Dawid Dawydzik 1, Lovro Mihić 3, Niko Mindegia 2, Dimitri Żytnikow 2.

Karne minuty: PSG - 12; Orlen Wisła - 10. Sędziowali: Jonasz Eliasson, Anton Palsson (Islandia).