Bundesliga. Koniec z "Neverkusen". Bayer po raz pierwszy w historii mistrzem Niemiec!

2024-04-14, 19:19

Kibice Bayeru Leverkusen fetowali już przed meczem. Foto: Martin Meissner/Associated Press/East News

Bayer Leverkusen pokonał Werder Brema 5:0 i po raz pierwszy w historii został mistrzem Niemiec. Ekipa z zachodnich Niemiec pozostaje niepokonana i ma szansę zostać pierwszym mistrzem kraju, który nie poniósł ani jednej porażki w sezonie.

"Aptekarze" wyszli w mocno eksperymentalnym składzie - Xabi Alonso dał odpocząć m.in. Alejandro Grimaldo, Florianowi Wirtzowi czy Exequielowi Palaciosowi, których będzie potrzebował w czwartkowym meczu Ligi Europy z West Hamem.

W ósmej minucie gry Bayer miał pierwszą świetną okazję. Prawą flanką pomknął Nathan Tella i posłał płaską piłkę, przecinającą pole karne. Akcję zamknął Piero Hincapie, ale sytuacyjny strzał Ekwadorczyka obronił Michael Zetterer.

Gospodarze dominowali, ale nie tworzyli wielu sytuacji. W 25. minucie "pomocną dłoń" w kierunku liderów Bundesligi wyciągnął Julian Malatini, który we własnym polu karnym sfaulował Jonasa Hofmanna. Do piłki podszedł Victor Boniface i się nie pomylił, trafiając na 1:0.

Gol sprawił, że podopieczni Xabiego Alonso złapali na boisku luz i zaczęli grać niezwykle efektownie. W 29. minucie goście dwukrotnie wybijali piłkę z własnej linii bramkowej po strzałach Boniface'a. Po chwili przed pustą bramką stanął Hofmann, ale w ostatniej chwili pojawił się w niej jeden z defensorów Werderu i uniknął utracie gola. W 38. minucie z ostrego kąta w poprzeczkę trafił z kolei Amine Adli.

Po przerwie do głosu doszli gracze z Bremy, ale strzały oddawali przeważnie z dystansu i wprost w Lukasa Hradeckiego. Gdy gracze Werderu nieco się "wyszumieli", w 60. minucie drugiego gola strzelili gospodarze - z ponad 20 metrów "kropnął" Granit Xhaka i zdobył swoją drugą bramkę w tym sezonie.

Strzelecki festiwal w 68. minucie kontynuował wprowadzony na murawę w przerwie Wirtz, który podobnie jak Xhaka przymierzył z dystansu, zaskakując Zetterera. Minutę później na placu gry pojawił się Dawid Kownacki. Był to jego 17. występ w tym sezonie. Były gracz Lecha Poznań nie wpłynął jednak na przebieg meczu.

W 83. minucie, gdy Wirtz podwyższył na 4:0, setki kibiców nie wytrzymało i... wybiegło na murawę, by świętować mistrzostwo. Piłkarze Bayeru namówili ich jednak, by wstrzymali się z "inwazją" na boisko. Nie zatrzymywał się jednak sam Wirtz, który w 90. minucie skompletował hat-tricka. Kibice ponownie wylegli na murawę - tym razem mogli już świętować!

Zdobywając pierwszy tytuł w historii klubu Bayer zerwał z przydomkami "Vizekusen" i "Neverkusen", odnoszących się do traconych przez "Aptekarzy" w ostatniej kolejce sezonu tytułów mistrzowskich w 2000 i 2002 roku czy trzech przegranych finałów Pucharu Niemiec i finału Champions League. Dotąd jedynymi trofami Bayeru były krajowy puchar z 1993 roku i Puchar UEFA 1988.

Podopieczni Xabiego Alonso mają szansę na potrójną koronę - po zwycięstwie 2:0 z West Hamem są na dobrej drodze, by zagrać w półfinale Ligi Europy, a w finale Pucharu Niemiec ich rywalami będzie drugoligowe FC Kaiserslautern.

Warto również dodać, że "Aptekarze" przerwali 11-letnią dominację Bayernu Monachium, który od sezonu 2012/13 nieprzerwanie zdobywał w Niemczech mistrzowską paterę.

W rozegranym o godz. 15.30 meczu SV Darmstadt przegrało z SC Freiburg 0:1. Gola na wagę zwycięstwa podopiecznych Christiana Streicha strzelił w 36. minucie Japończyk Ritsu Doan.

Sukces Bayeru komentuje były reprezentant Polski i były gracz zespołu z Leverkusen - Adam Matysek (IAR) 0:36