Roland Garros 2024. Iga Świątek poznała rywalkę. Przed nami "polski" finał

Po zwycięstwie 6:2, 6:4 nad Coco Gauff na Roland Garros Igę Świątek czeka finałowe starcie z Jasmine Paolini. Włoszka z polskimi korzeniami rozbiła w półfinale Rosjankę Mirrę Andriejewą 6:3, 6:1.

2024-06-06, 18:30

Iga Świątek i Jasmine Paolini . Foto: Wojciech KUBIK/East News

Świątek doszła do finału tracąc zaledwie jednego seta w zaciętym meczu z Naomi Osaką. Polka na szlaku do spotkania o puchar "odprawiła" m.in. Marketę Vondrousovą i Marie Bouzkovą. W półfinale okazała się zaś lepsza od nowej wiceliderki światowych list, Coco Gauff.

Skład drugiego półfinału był ogromnym zaskoczeniem. Przed startem rywalizacji na tym etapie można było się bowiem spodziewać Aryny Sabalenki i Jeleny Rybakiny. Faworytki odpadły jednak w ćwierćfinałach, ulegając odpowiednio Andriejewej i Paolini.

Dla obu zawodniczek półfinał Rolanda Garrosa jest najlepszym wynikiem w turnieju wielkoszlemowym w karierze. Obie zawodniczki do tej pory zmierzyły się tylko raz. Miało to miejsce w czwartej rundzie tegorocznego turnieju WTA 1000 w Madrycie. Wówczas lepsza okazała się Andriejewa, która wygrała 7:6(2), 6:4.

Włoszka, której babcia mieszka w Łodzi, wzięła rewanż na Rosjance. Jej dominacja w pierwszym secie zarysowała się już w czwartym gemie, kiedy przełamała rywalkę i objęła prowadzenie 3:1. Ostatecznie wygrała 6:3. Drugi set nie niesie za sobą niemal żadnej historii - Paolini rozprawiła się z 17-latką w nieco pół godziny, wygrywając 6:1.

W "polskim" finale Świątek liczy na czwarty triumf w Paryżu. Poprzednio wygrywała na kortach im. Rolanda Garrosa w 2020, 2022 i 2023 roku. Finał French Open zaplanowano na sobotę. Początek spotkania ok. godz. 15.

Jasmine Paolini dobrze mówi po polsku, jej babcia mieszka w Łodzi. Opowiadała o tym podczas ostatniej wizyty w Warszawie.