MP w lekkoatletyce. Włodarczyk szuka formy, Swoboda zaskoczona przez młodych fanów: są dowody zbrodni

2024-06-28, 13:25

Ewa Swoboda. Foto: PAP/Tytus Żmijewski

Pierwszy dzień lekkoatletycznych mistrzostw Polski nie przyniósł większych niespodzianek. Wielkie faworytki, czyli Anita Włodarczyk w rzucie młotem i Ewa Swoboda w biegu na 100 metrów sięgnęły po złoto, ale nie ukrywają, że w Bydgoszczy liczyły na lepsze wyniki. Swoboda zwróciła uwagę na kibicujących podczas mistrzostw młodych fanów.

Anita Włodarczyk wygrała konkurs rzutu młotem pierwszego dnia jubileuszowych 100. lekkoatletycznych mistrzostw Polski w Bydgoszczy. Trzykrotna mistrzyni olimpijska jako jedyna przekroczyła barierę 70 metrów, uzyskując w najlepszej próbie 72,06 m. Srebro dla Katarzyny Furmanek (69,92 m), a brąz przypadł Malwinie Kopron (69,55 m). Włodarczyk była bardzo zadowolona ze złota, choć z rezultatu już niekoniecznie.

- Liczyłam, że w końcu przerzucę te "magiczne" 72 metry, ale powinnam rzucać co najmniej 74-75. W tym momencie najważniejsze jest dla mnie mistrzostwo Polski - chyba już jedenaste. To był mój ostatni start przed igrzyskami. Marzę o tym, żeby odpocząć. Teraz koncentruję się na wyjeździe do Paryża i obozie w Arłamowie - powiedziała trzykrotna mistrzyni olimpijska.

Po raz szósty w karierze mistrzynią kraju w rzucie oszczepem została Maria Andrejczyk, która uzyskała najlepszy rezultat od igrzysk w Tokio w 2021 roku - 63,93 m. Srebro zdobyła Marcelina Witek-Konofał (54,29 m), a podium uzupełniła Małgorzata Maślak (53,61 m).

W biegu kobiet na 100 metrów najlepsza okazała się Ewa Swoboda (11,11 sek.), która wyprzedziła płotkarkę Pię Skrzyszowską (11,33 sek.). Trzecia była pochodząca z Białorusi Kryscina Cimanouska. To ósmy tytuł mistrzyni Polski na tym dystansie w karierze Swobody, która narzekała na złe warunki pogodowe.

- Strasznie zmęczyły mnie biegi eliminacyjne. Nie pomagał silny wiatr. W finale było już spokojnie, chociaż też wiało. Czego spodziewać się po Bydgoszczy, tu zawsze wieje w twarz! Ale wygrałam ósmy raz, więc bardzo się cieszę - podsumowała Swoboda.

Ewa Swoboda po raz 8. została mistrzynią Polski, młodzi fani zaimponowali mistrzyni. "Są dowody zbrodni"

W biegu na 1500 m triumfowali Klaudia Kazimierska i Maciej Wyderka. Konkurs trójskoku pań wygrała Adrianna Laskowska. Złote medale w pchnięciu kulą zdobyli Klaudia Kardasz i Michał Haratyk, a w biegu na 3000 m przez przeszkody najszybsi okazali się Alicja Konieczek i Maciej Megier.