Lekkoatletyczne MP. Kaczmarek znów wygrywa, Fajdek coraz lepszy. Trzy rekordy Polski w Bydgoszczy

2024-06-28, 22:33

Natalia Kaczmarek została mistrzynią Polski w biegu na 400 metrów. Foto: PAP/Tytus Żmijewski

Trzy rekordy Polski ustanowiono podczas drugiego dnia jubileuszowych mistrzostw kraju, które rozgrywane są na stadionie bydgoskiego Zawiszy. Najlepsze wyniki w historii polskiej lekkoatletyki uzyskali junior Marek Zakrzewski w biegu na 200 metrów, młodzieżowiec Maksymilian Szwed na dystansie 400 metrów oraz senior Jakub Szymański w rywalizacji na 110 metrów przez płotki.

Rekord Polski U20 był ozdobą finałowego biegu na 200 metrów panów. Faworytów pogodził świetnie dysponowany w Bydgoszczy Marek Zakrzewski.

Rekordowy bieg juniora

Czołowy junior europejskiego sprintu popisał się znakomitym biegiem i finiszował z czasem 20.50 – lepszym o 0.04 od dotychczasowego rekordu Polski juniorów. To najlepszy w tym sezonie wynik uzyskany przez europejskiego sprintera z kategorii U20.

– Nie spodziewałem się takiego czasu. Dopiero niedawno udało mi się złapać formę, a dziś zadziałał też atmosfera mistrzostw – powiedział Zakrzewski, którego trenerem jest Tomasz Czubak, rekordzista Polski w biegu na 400 metrów.

Srebrny medal wywalczył Łukasz Żak (20.61), a brązowy Łukasz Żok (20.65).

Sprint na 200 metrów kobiet padł łupem Martyny Kotwiły, która wygrywając z czasem 23.10 zrobiła duży krok w kierunku kwalifikacji olimpijskiej. Druga na mecie była KrystsinaTsimanouskaya (23.14), a trzecia Weronika Bartnowska (23.60).

Natalia Kaczmarek wygrała bez problemu

Problemu ze zwycięstwem w finałowym biegu na 400 metrów nie miała Natalia Kaczmarek. Rekordzistka Polski triumfowała z bezpieczną przewagą nad rywalkami osiągając na mecie wynik 50.77.

Nie przestaje imponować doświadczona Marika Popowicz-Drapała. Bydgoszczanka zdobyła srebrny medal, poprawiając czasem 51.42 rekord Polski masters na dystansie 400 metrów i zyskując wartościowe punkty do rankingu olimpijskiego. Brązowy medal wywalczyła Justyna Święty-Ersetic – 52.13.

W znakomitym stylu po złoty medal i rekord Polski U23 sięgnął Maksymilian Szwed. Młody specjalista od biegu na 400 metrów wygrał w Bydgoszczy z czasem 45.25. Wicemistrzem Polski został Igor Bogaczyński (45.42), który, dzięki walecznej postawie na finiszowej prostej, wyprzedził przed metą Karola Zalewskiego (45.66).

W finałowym biegu na 800 metrów długo prowadziła Angelika Sarna, ale więcej sił na finisz zachowała Anna Wielgosz i to właśnie biegaczka Resovii Rzeszów na ostatnich metrach wyprzedziła rywalkę, wygrywając z czasem 2:01.18. Sarna była druga z 2:10.42, a grono medalistek uzupełniła trzecia na mecie Martyna Galant (2:02.01).

Iście sprinterskim finiszem popisał się na ostatniej prostej rywalizacji panów na 800 metrów Filip Ostrowski. Zawodnik Rodła Kwidzyn wygrał z czasem 1:50.58. Emocji nie zabrakło także za jego plecami. Mateusza Borkowskiego na mecie dogonił faworyt gospodarzy, czyli Patryk Sieradzki z bydgoskiego Zawiszy. Ostatecznie obaj uzyskali identyczny czas – 1:50.72 – i podzielili się srebrnymi medalami.

Skrzyszowska w formie, Szymański z minimum

Żadnych szans nie dała na bydgoskiej bieżni Pia Skrzyszowska. Bieg na 100 metrów przez płotki wygrała z wartościowym czasem 12.67 i potwierdziła wysoką dyspozycję. Świetnie spisała się też druga na mecie Marika Majewska, która srebro zdobyła z wynikiem 12.97. Wielką niespodziankę sprawiła z kolei trzecia Natalia Szczęsna. Płotkarka z Radomia o blisko pół sekundy poprawiła rekord życiowy i brązowy medal okrasiła znakomitym czasem 12.98.

W imponującym stylu, prowadząc od pierwszego płotka, po złoto i minimum olimpijskie pobiegł w finale płotkarzy Jakub Szymański. Zawodnik Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego wyrównał rekord Polski Damiana Czykiera uzyskując świetny czas 13.25. Dodatkowo wychowanek Bernarda Wernera i obecny podopieczny Mikołaja Justyńskiego poprawił w Bydgoszczy rekord kraju młodzieżowców.

– Moja technika jest słaba, ale wiem na co mnie stać. Poprawiłem pewne niuanse. Już pod koniec kwietnia czysto treningowo pobiegłem 13.30 – powiedział Szymański.

Drugi na mecie Czykier osiągnął 13.41, a trzeci Krzysztof Kiljan pobiegł 13.64, nieco zbyt wolno by myśleć o kwalifikacji olimpijskiej z rankingu.

Tuż po zwycięstwie w biegu na 400 metrów przez płotki Joanna Linkiewicz, która wróciła do sportu w zeszłym roku po urodzeniu dziecka, ogłosiła zakończenie przygody z wyczynowym bieganiem. W Bydgoszczy na koniec bogatej w sukcesy kariery zdobyła złoto z czasem 56.68. Drugą lokatę wywalczyła na bydgoskiej bieżni Izabela Smolińska (57.13), a trzecia była Anna Maria Gryc (57.38).

W męskim biegu na 400 metrów przez płotki najlepszy był Krzysztof Hołub (50.32), który pewnie pokonał Jakuba Olejniczaka (50.63) i Piotra Kidonia (50.85).

Żodzik po raz pierwszy mistrzynią Polski

Wyrównany był konkurs skoczkiń wzwyż. Pokonanie 1.86 wystarczyło Marii Żodzik do zdobycia pierwszego w karierze złotego medalu mistrzostw Polski. Druga – także z 1.86, ale skoczonym w drugiej próbie – była Paulina Borys. Brązowy medal zdobyła Wiktoria Miąso (1.84).

Po zaliczeniu w pierwszej próbie 2.16, trzy nieudane skoki na 2.25 zanotował w Bydgoszczy Norbert Kobielski i ostatecznie został mistrzem Polski. Drugi był Mateusz Kołodziejski, a trzeci Damian Donakowski – obaj skoczyli po 2.12.

Po dobrym konkursie złoty medal w skoku w dal zapewniła sobie Nikola Horowska. Zawodniczka z Gorzowa Wielkopolskiego sukces przypieczętowała jeszcze w ostatnim skoku, w którym uzyskała najdalszą odległość – 6.59. Drugie miejsce wywalczyła Magdalena Bokun, która skoczyła 6.45. Także próbą na 6.45 popisała się Roksana Jędraszek, ale miała słabszą drugą próbę niż Bokun i została sklasyfikowana na trzecim miejscu.

Piotr Tarkowski, osiągając w drugiej próbie odległość 7.75, zapewnił sobie tytuł mistrza Polski w skoku w dal. Drugi był Adrian Brzeziński – 7.66. Lider polskich tabel, bardzo utalentowany Krzysztof Grochowski zakończył zmagania na trzecim miejscu, uzyskując wynik 7.47.

Fajdek rzuca coraz dalej. Pokonał Nowickiego

Stabilną formę potwierdził podczas mistrzostw Polski oszczepnik Marcin Krukowski. Zawodnik z Warszawy miał trzy mierzone próby i we wszystkich przekraczał 80 metrów. Złoty medal zdobył z wynikiem 81.31 i o blisko metr pokonał obrońcę tytuły Cypriana Mrzygłóda, który dziś posłał oszczep na 80.37. Brązowy medal zdobył Mateusz Kwaśniewski – 76.11.

W finałowym konkursie rzutu dyskiem, rozegranym w południe, Daria Zabawska w najdalszej próbie osiągnęła wynik 60.12. Ten rezultat pozwala polskiej zawodniczce umocnić się w rankingu olimpijskim. Drugie miejsce w konkursie zajęła Weronika Muszyńska (54.09), a trzecia była Karolina Urban (53.25).

Coraz lepiej spisuje się Paweł Fajdek. W Bydgoszczy pierwszy raz w tym sezonie polski czempionat rzucił ponad 80 metrów osiągając w drugiej serii wynik 80.02. To pozwoliło mu zdobyć pierwszy od trzech lat tytuł mistrza Polski w rzucie młotem. Drugi był dziś Wojciech Nowicki (75.89), a trzeci Marcin Wrotyński (69.37).