Wyjątkowe odznaczenie dla Lewandowskiego. Snajper odebrał Order Uśmiechu
Robert Lewandowski ma na swoim koncie dziesiątki indywidualnych nagród, jednak w niedzielę odebrał jedną z najbardziej wyjątkowych. Napastnik Barcelony został Kawalerem Orderu Uśmiechu, który odebrał... po dwóch latach.
2024-09-01, 21:26
Lewandowski, jak każdy laureat orderu, musiał wypić – z uśmiechem na twarzy – sok z cytryny wyciśnięty na jego oczach przez dzieci.
Kapitan reprezentacji Polski został Kawalerem Orderu w 2022 roku, jednak dopiero teraz, po dwóch latach, otrzymał order. Jak wytłumaczono, długie oczekiwanie było związane z napiętym grafikiem piłkarza.
Został 1050. Kawalerem Orderu Uśmiechu.
- To nagroda przyznawana przez was dzieciaki, więc z tego powodu to chyba najcenniejsze wyróżnienie. Życzę wam, żebyście nigdy się nie poddawali, spełniali marzenia, grali na największych arenach i robili to, co jest waszą pasją - powiedział kapitan polskiej reprezentacji po otrzymaniu orderu.
REKLAMA
Ceremonia wręczenia Lewandowskiemu wyróżnienia była połączona z obchodami 65-lecia Uczniowskiego Klubu Sportowego Varsovia, gdzie piłkarz stawiał pierwsze kroki sportowe. Obecni byli m.in. zastępca prezydenta Warszawy Renata Kaznowska, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Cezary Kulesza, trener reprezentacji Polski Michał Probierz oraz Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu - Kanclerz dr Marek Michalak i członkinie Anna Dymna oraz sędzia Anna Maria-Wesołowska.
Kariera urodzonego 21 sierpnia 1988 roku w Warszawie piłkarza układała się wzorcowo. Król strzelców na trzecim poziomie rozgrywkowym w 2007 roku, rok później podobny tytuł na zapleczu Ekstraklasy (oba w barwach Znicza Pruszków), a w 2010 roku - już jako piłkarz Lecha Poznań - król strzelców Ekstraklasy.
W styczniu 2009 roku Lewandowski został uznany przez brytyjski "Times" jednym z 50 najbardziej obiecujących graczy świata poniżej 23 lat. Szybko udowodnił, że wybór był nieprzypadkowy, a z każdym kolejnym sezonem wspinał się w hierarchii najlepszych piłkarzy globu - udowadniał swoją wartość w Borussii Dortmund, Bayernie Monachium, a teraz robi to jako zawodnik FC Barcelony. W każdym klubie, w którym grał, sięgał po trofea i kolekcjonował indywidualne wyróżnienia.
REKLAMA
Na pomysł nadawania Orderu Uśmiechu wpadła w 1968 r. redakcja "Kuriera Polskiego", którego redaktorem naczelnym był Cezary Leżeński. Inspiracją był wywiad z Wandą Chotomską z okazji pięciolecia dobranocki dla dzieci "Jacek i Agatka". Pisarka opowiedziała w nim o chłopcu ze szpitala rehabilitacyjnego w Konstancinie pod Warszawą. Chciał on nadać medal lekarzowi, który się nim opiekował.
Order Uśmiechu ma formę medalu przedstawiającego uśmiechnięte słoneczko. Spośród kandydatur nadesłanych przez dzieci z całego świata kapituła wybiera laureatów. Kawalerem Orderu Uśmiechu zostaje dorosły, którego działalność jest wyjątkowa, nietuzinkowa i przynosi dzieciom najwięcej radości, często ratuje ich życie.
Wśród laureatów są m.in.: Jan Paweł II i Franciszek, Dalajlama XIV, Nelson Mandela, Ewa Błaszczyk, Anna Dymna, Piotr Fronczewski, Steven Spielberg, Jerzy Stuhr, Janina Ochojska, Jerzy Owsiak, prof. Zbigniew Religa, Majka Jeżowska i Marcin Gortat.
Posłuchaj
REKLAMA
- La Liga. Robert Lewandowski znowu trafia. Imponująca forma na początku sezonu
- Serie A. "Klub Kokosa" w Napoli? Victor Osimhen w wielkich tarapatach
- Liga Narodów. Wojciech Szczęsny zakwestionował decyzję Michała Probierza. "Nie powołał najlepszego"
- PZPN ogłosił nowy dom reprezentacji Polski. "To miasto z bogatą tradycją sportową"
red
REKLAMA