PZPN "na łowach" w USA. Wysłannicy związku szukają talentów
Przedstawiciele Polskiego Związku Piłki Nożnej w ramach programu “Talent Pro North America” przez trzy dni obserwowali w Garfield w stanie New Jersey młodych piłkarzy polskiego pochodzenia, a mieszkających na stałe w USA i Kanadzie. - Talent, to dopiero sygnał, aby rozpocząć pracę - powiedział dyrektor sportowy piłkarskiej centrali Marcin Dorna.
2024-09-23, 14:00
- To była pierwsza edycja na terenie Ameryki Północnej, ale fundamenty pod ten projekt zostały zbudowane dużo wcześniej. Wszystko powoli zaczyna się zazębiać, dzięki polonijnym działaczom, rodzicom tych chłopców oraz oczywiście dzięki naszej federacji. Wcześniej organizowaliśmy obozy pod hasłem "Gramy dla Polski” - powiedział PAP Sebastian Mila, asystent selekcjonera reprezentacji Polski Michała Probierza.
W obozie wzięło udział 35 chłopców, w tym czterech bramkarzy.
- Mamy w tych krajach grupę skautów, którzy na co dzień oglądają tych piłkarzy i pracują z nimi. Część z tych chłopców jest częścią projektu "Gramy dla Polski" i brali udział w obozach w naszym kraju. Tam byli pod opieką naszych trenerów. Zweryfikowaliśmy tych chłopców i wyznaczyliśmy tych, których chcielibyśmy zobaczyć na obozie "Talent Pro North America” - powiedział dyrektor sportowy PZPN Marcin Dorna.
Obserwacja zawodników z USA i Kanady przynosi wymierne efekty. Kilku z nich zostanie bowiem powołanych do młodzieżowych reprezentacji Polski w najbliższym czasie.
- Nie chcę podawać konkretnych liczb, ale mamy kilku zawodników i zawodniczek, którzy regularnie pojawiają się w Polsce lub na naszych zgrupowaniach w Europie. Kilka zawodniczek z USA jest blisko wyjazdu na mistrzostwa świata kobiet do lat 17 - zdradził Dorna.
Talent to dopiero sygnał
Dyrektor sportowy piłkarskiej centrali ma ogromne doświadczenie w pracy z młodzieżą. Jednym z jego największych sukcesów było zajęcie trzeciego miejsca na mistrzostwach Europy do lat 17.
- Nie ma jednej, uniwersalnej rady dla młodych zawodników. Analizując przykłady wstecz widzę, że zawodnicy, którzy ciężko pracują - niezależnie od talentu, rozwijają się bardzo dynamicznie. Każdy ma szanse na sukces, kto potraktuje poważnie to zdanie: "Talent, to dopiero sygnał, aby rozpocząć pracę". Jeśli ktoś bazuje tylko na potencjale i talencie, w pewnym momencie zatrzyma się w rozwoju sportowym - podkreślił Dorna.
Mila, który na co dzień obserwuje dorosłych piłkarzy przyznał, że dystans jaki zawodnicy grający w USA muszą pokonywać przylatując na zgrupowania do Polski jest pewnym problemem.
- Długi lot i inna strefa czasowa to na pewno zawsze będzie utrudnienie. Jednak osoba zdeterminowana poradzi sobie również z takimi przeszkodami. U tych młodych chłopców z USA i Kanady widzę tą determinację i za to ich podziwiam - przyznał 38-krotny reprezentant Polski.
Rok Probierza
20 września minął rok od kiedy Probierz jest selekcjonerem reprezentacji Polski.
- W sierpniu ubiegłego roku brałem udział w obozie "Gramy dla Polski" w USA, a trzy tygodnie później zostałem asystentem Probierza w reprezentacji Polski. W ciągu tego roku zmieniło się u mnie absolutnie wszystko. Jestem dumny z tego, że jestem członkiem reprezentacji Polski - zakończył Mila.
W tej edycji “Talent Pro North America” wzięli udział również trenerzy z akademii piłkarskich polskich klubów: Damian Sobótka (Lech Poznań), Paweł Dziakowicz (Śląsk Wrocław), Dawid Ozga (Górnik Zabrze). Wykłady dla trenerów drużyn młodzieżowych wygłosili również: Andrzej Dawidziuk (trener bramkarzy reprezentacji Polski) oraz Marcin Włodarski (trener reprezentacji Polski do lat 18).
- La Liga. Pewna wygrana Barcelony, Robert Lewandowski z dubletem. Hat-trick był o włos
- Premier League. Manchester City - Arsenal. Hit na remis, dramat "Kanonierów" w końcówce
- Bundesliga. Bayer znów grał do końca. Szalona końcówka "Aptekarzy"
bg/PAP
REKLAMA