Sprawa Igi Świątek poruszy lawinę zmian? WADA wprowadzi nowe przepisy

Przypadek Igi Świątek, która nieświadomie przyjęła śladowe ilości zabronionej substancji wraz z zanieczyszczonym legalnym preparatem, wywołał dyskusję przepisów. Szef Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) Olivier Niggli zapowiada istotne zmiany w prawie.

2024-12-10, 12:40

Sprawa Igi Świątek poruszy lawinę zmian? WADA wprowadzi nowe przepisy
Iga Świątek. Foto: PAP/Marcin Cholewiński

Pod koniec listopada Iga Świątek potwierdziła, że w sierpniu miała pozytywny wynik testu na niedozwoloną substancję – trimetazydynę. Międzynarodowa Agencja Integralności Tenisa, czyli niezależna organizacja dbająca o czystość i uczciwość w tej dyscyplinie sportu, ustaliła, że było to spowodowane zanieczyszczeniem leku - melatoniny, Polka przyjmowała ten specyfik na jet lag i problemy ze snem, a naruszenie przepisów nie było celowe. Polka szczegółowo wyjaśniła okoliczności zażycia leku, poddała się badaniom włosów.

Śledztwo ITIA wykazało, że naruszenie przepisów nie było celowe, co ustalono po przeprowadzeniu wywiadów z zawodniczką i jej otoczeniem, dochodzeniach i analizach z dwóch laboratoriów akredytowanych przez WADA.

Ostatecznie na Świątek nałożono miesięczną dyskwalifikację. 4 grudnia zakończył się okres zawieszenia Polki. WADA złożyła jednak odwołanie do Sportowego Sądu Arbitrażowego (CAS) w Lozannie.

WADA pójdzie na rękę sportowcom

Szef agencji Olivier Niggli przyznaje, że zanieczyszczone na etapie produkcji preparaty są istotnym problemem w kontekście badań antydopingowych.

REKLAMA

- Obecnie istnieje problem zanieczyszczenia. Nie ma więcej (oszustów dopingujących) niż kiedyś, ale laboratoria są bardziej skuteczne w wykrywaniu nieskończenie małych ilości substancji dopingujących. Będziemy musieli przeprowadzić debatę, aby zrozumieć, jak zarządzać tą sytuacją - podkreśla na łamach "L'Equipe".

Po grudniowym posiedzeniu WADA oficjalnie potwierdziła, że od 2027 roku nastąpią istotne zmiany w przepisach antydopingowych. Jedną z kluczowych będzie zastąpienie pojęcia "produkt zanieczyszczony" terminem "źródło skażenia" (nieprzewidywalne źródło substancji zabronionej), którego definicja została mocno zmodyfikowana.

Kolejna zmiana dotyczy możliwości otwarcia minimalnych poziomów stężeń, poniżej których obecność substancji zabronionej bez progu, nie daje wyniku pozytywnego. Wówczas, nawet mimo wykrycia niedozwolonej substancji, nie zostanie wszczęte postępowanie.

Niggli podkreśla, że "nowy plan strategiczny" stanowi kontynuację poprzednich działań WADA i prowadzi do "skuteczniejszej i zharmonizowanej walki z dopingiem w sporcie dla kolejnych pokoleń sportowców".

REKLAMA

Czytaj także:

bg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej