Tyle musisz trenować, by mieć efekty. Naukowcy publikują nowe badania

Według najnowszych badań krótsze sesje treningu siłowego mogą pomóc w znacznie szybszym przyrostem masy mięśniowej. Naukowcy odkryli, że wystarczą odpowiednie ćwiczenia dwa razy w ciągu tygodnia przez 30 minut, aby zwiększyć swoje mięśnie.

2025-05-11, 10:34

Tyle musisz trenować, by mieć efekty. Naukowcy publikują nowe badania
Nowe wyniki badań zaskakują. Foto: AA/ABACA/Abaca/East News

Tyle trzeba trenować, aby efekty były widoczne

Fala przeprowadzonych badań w przeciągu ostatnich kilku lat pokazała jasno, że nawyk treningu siłowego jest istotny dla zdrowia. Najnowsze dane pozyskane przez naukowców sugerują, że nie trzeba spędzać każdego dnia na siłowni, aby efekty były szybko widoczne. Okazuje się, że masę mięśniową można uzyskać już po 30 minutach treningu siłowego.

Grupa naukowców przeprowadziła badanie, które ukazało się w czasopiśmie "Medicine & Science in Sports & Exercise". Udział w nim wzięło 42 zdrowych mężczyzn i kobiet, którzy podczas treningu nie stosowali zasady jednej serii od ośmiu do dziesięciu powtórzeń na każde ćwiczenie, lecz trenowali "do upadłego" lub pozostawiali energię w rezerwie, aby móc dalej wykonywać dane ćwiczenie.

Całość polegała na zmuszaniu się do niemożności wykonania większej liczby powtórzeń przy zachowaniu prawidłowej formy ich wykonywania. Każda osoba wykonywała cyklicznie dziewięć ćwiczeń ukierunkowanych na główne grupy mięśni. Przez osiem tygodni spotykali się dwa razy w tygodniu na treningu trwającym 30 minut. Po tym czasie naukowcy zbadali śmiałków pod kątem zmian grubości ich mięśni w wybranych obszarach ciała, dokonując jednocześnie pomiarów siły mięśni, mocy i wytrzymałości.

Wyniki badań mówią jasno

U wszystkich uczestników zaobserwowano większe i silniejsze mięśnie, niż odnotowano na początku programu. Zmiany były podobne u mężczyzn i kobiet, którzy zmuszali się do wysiłku, dopóki nie byli w stanie wykonywać większej liczby powtórzeń, jak u tych, którzy dalej mieli energię do ich wykonywania.

REKLAMA

- W naszym badaniu treningi były wystarczająco trudne i stanowiły wyzwanie dla mięśni naszych uczestników – powiedział Brad Schoenfeld, współautor badania i profesor nauk o sporcie w Lehman College. - To klucz do osiągania ciągłych przyrostów masy mięśniowej - dodał.

Czytaj więcej:

Źródło: PolskieRadio24.pl/yahoo.com/mw

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej