Trzaskowski vs Nawrocki. Czy snus to doping?

Karol Nawrocki, kandydat na prezydenta RP, podczas debaty prezydenckiej 23 maja 2025 roku wykonał dziwny gest i zażył saszetkę nikotynową, co wywołało szeroką dyskusję na temat legalności i potencjalnego charakteru dopingu tej substancji.

2025-05-24, 13:28

Trzaskowski vs Nawrocki. Czy snus to doping?
Czy snus to zakazany doping?. Foto: DIGICOMPHOTO/Science Photo Library RF/screen TVP

Gest Nawrockiego. Snus, co to jest? 

Podczas debaty prezydenckiej, Karol Nawrocki sięgnął do ust, co wywołało spekulacje. Opinia publiczna zaczęła zastanawiać się, co oznaczał zagadkowy gest. Początkowo kandydat na prezydenta twierdził, że była to guma do żucia, jednak później jego sztab wyborczy przyznał, że była to saszetka nikotynowa, znana jako snus.

Legalność snusu w Polsce

W Polsce, zgodnie z przepisami, sprzedaż i produkcja snusu zawierającego tytoń są zakazane. Natomiast saszetki nikotynowe beztytoniowe są legalne, choć ich sprzedaż jest dozwolona tylko osobom pełnoletnim.

Czy snus to doping?

Podczas debaty prezydenckiej Trzaskowski vs Nawrocki wielokrotnie pojawiały się wypowiedzi, stwierdzenia i wyrażenia nawiązujące do języka używanego w świecie sportu - walka, pięści, bój, gra fair play, inne areny sportowe, aktywności sportowe, siła mięśni itp.  

Sprawdziliśmy jak Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) patrzy na snus. Okazuje się, że WADA  nie zakazuje stosowania nikotyny, w tym snusu, jako substancji dopingowej. Jednak nikotyna znajduje się na liście monitorowanej przez WADA ze względu na jej potencjalne działanie stymulujące.

REKLAMA

Minister zdrowia Izabela Leszczyna skomentowała incydent, nazywając snus "bardzo szkodliwym, mocno uzależniającym i nielegalnym" produktem.

Karol Nawrocki, odpowiadając na kontrowersje, zaprosił swojego rywala, Rafała Trzaskowskiego, do wspólnego poddania się testom na obecność narkotyków i substancji niedozwolonych.

Czy snus jest szkodliwy?

W Polsce nie można handlować snusem ani go produkować. Można natomiast sprowadzić go z zagranicy na własny użytek lub kupić legalne alternatywy, np. saszetki z nikotyną, pozbawione tytoniu.

Według badań zażywanie snusów wiąże się z podwyższonym ryzykiem chorób serca i udaru mózgu. Zwiększa też ryzyko wystąpienia raka jamy ustnej, gardła oraz trzustki.

REKLAMA

Efekty, które wywołuje snus:

  • Wzrost ciśnienia krwi i przyspieszenie akcji serca
  • Pobudzenie ośrodkowego układu nerwowego: wzrost koncentracji, czujności, zmniejszenie uczucia zmęczenia
  • Wydzielanie dopaminy: uczucie przyjemności lub “haju”
  • Możliwe: zawroty głowy, nudności, suchość w ustach, zwłaszcza u osób z małym doświadczeniem
  • Uczucie euforii lub rozluźnienia
  • Zwiększona uwaga i czujność
Czytaj więcej:

Źródło: PolskieRadio24.pl/ah

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej