more_horiz
Wiadomości

Wierzchołek Nanda Devi East zdobyty przez polskich wspinaczy

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2019 19:47
Według informacji projektu Polski Himalaizm Zimowy Jarosław Gawrysiak i Wojciech Flaczyński zdobyli wierzchołek Nanda Devi East (7434 m n.p.m.) położony w Indiach.
Ekipa wyruszająca na Nanga Devi East, po prawej Jan Lenczowski
Ekipa wyruszająca na Nanga Devi East, po prawej Jan Lenczowski Foto: Nanda Devi East Polish Expedition/Facebook/JanLenczowski

Jak podano w oficjalnym komunikacie, himalaiści na szczycie spędzili kilka minut, po czym ruszyli w drogę powrotną. Aktualnie znajdują się na wysokości 7313 m.

Wspinacze wyszli z Obozu III położonego na wysokości 6800 m 27 czerwca około godz. 3.00‬. Początkowo sprzyjała im dobra pogoda, ale z czasem zerwał się silny wiatr, a widoczność ograniczona była do około 30 m. 

Sama akcja szczytowa trwała łącznie około 14 godzin, a wyjście zakończone sukcesem rozpoczęło się 20 czerwca.

Wyprawa Nanda Devi East Anniversary Expedition, w której bierze udział 10 osób, związana jest z 80. rocznicą pierwszej polskiej wyprawy w Himalaje. 2 lipca 1939 roku na szczycie Nanda Devi East stanęło dwóch wspinaczy: Jakub Bujak i Janusz Klarner. Członkami ekspedycji byli wtedy jeszcze Stefan Bernadzikiewicz i Adam Karpiński.

Program Polski Himalaizm Zimowy to projekt mający na celu zdobywanie gór w Himalajach i Karakorum trudnymi technicznie drogami w stylu alpejskim, wsparcie himalaizmu kobiecego, zdobywanie najwyższych gór zimą i eksplorację nieznanych, dziewiczych rejonów górskich. Twórcą programu realizowanego przez Polski Związek Alpinizmu był Artur Hajzer, a kierownikiem honorowym jest Krzysztof Wielicki. 

kp

Zobacz także

Zobacz także